A VulcanAgro Kft. több mint 5 éve azzal a céllal alakult, hogy termékei a talajok javításán keresztül – legyen az kémiai vagy biológiai – táplálják a növényeket. Nagyon sok tapasztalatot gyűjtöttünk, amiből mindenki profitálhat. Mutatunk néhány tanácsot, amiből lehet választani.

A talajok kémhatásának javítása

A hazai talajok kémhatása sok esetben savanyú, de egyre nagyobb kiterjedésűek a lúgos vagy sós területek. A probléma mindhárom esetben hasonló: száraz időszakban a talajból nehezen tud a növény tiszta vízhez jutni. Ezért fontos, hogy a talajokat még ha más és más módon is, de javítsuk.

A savanyú talajokat talán a legegyszerűbb lemeszezni és a benne levő savak egy részét lekötni. A lúgos-meszes talajokon a lehető legsavanyítóbb műtrágyákat kellene használni és nagy mennyiségű ként is kijuttatni.

A granulált meszet vagy gipszet még fiatal állományba is kijuttathatjuk - Fotó: Pixabay

Ennél viszont sokkal bonyolultabb a szikes-sós talajok javítása. Az ilyen helyeken sokkal több ismeret szükséges a talajról, ami alapján el lehet dönteni, hogy gipszezés, meszezés vagy a talaj savazása fog eredményt hozni.

Savanyú homokos talaj, ahol nincs meszezés és szervesanyag pótlás.
Kisvárda, 2021. 06. 22.
Savanyú, homokos talaj, amelyen folyamatos a meszezés és vinasz–melasz alapú az NPK-pótlás.
Kisvárda, 2021. 06. 22.

A talajok biológiai javítása

Az intenzív gazdálkodás a legnagyobb kárt a talajok szervesanyagkészletében és biológiai aktivitásában okozta. Ahhoz, hogy több évtized múlva is érdemes legyen még öntözés nélküli szántóföldi termeléssel foglalkozni, a talajokba életet kell vinni. Mindenki tapasztalja, hogy a támogatási rendszerek a talajok takarásáról, folyamatos növényi jelenlétről és a talajbiológia magasabb szintre emeléséről szólnak.

A VulcanAgro Kft. is ezért fejleszti azokat a magas cukor- és szervesanyag-alapú termékeit (NPK, Hibrid, stb.), amelyek nemcsak a növényt, de a talajban lévő életet is szaporítják, kondicionálják. A föld nem egy támasztóközeg. A növény szimbiózisban élne a gyökér körüli mikroorganizmusokkal. Ezek a parányi lények segítenék a szárak bomlását, a nitrogén kötését a levegőből, vagy a létfontosságú tápanyagok feltárását. Egy növekvő szervesanyag-tartalmú és biológiailag aktív talajon nemcsak sokkal kevesebb műtrágya kell, de stresszhelyzetben (pl. amit egy hosszabb száraz időszak okoz) biztonságosabban lehet termelni.

Folyékony NPK kijuttatása - Fotó: Pixabay

Tápanyagpótlás

Súlyos következményei lettek az elmúlt évtizedben kialakult nitrogéntúlsúlyos tápanyagpótlásnak. Felborult az a szabály, hogy a kiadott inputanyag mennyisége ne lépje át az 50–60%-ot. Elmaradt a kálium, a kén pótlása, állandósult a növények cink- és magnéziumhiánya. Ezért vissza kell térni az alapokhoz. Csökkenteni kell a felhasznált nitrogénmennyiségen, de emelni kell a többi tápanyag mennyiségén. Az egyre szárazabb talajokból nehezen jutnak a növények káliumhoz és magnéziumhoz, ezért ezeket a tápanyagokat akár lombon keresztül is pótolni kell. Az olyan mikroelemekből, mint a cink (ami sok talajból gyakorlatilag elfogyott), már kevés egy lombtrágyában levő mennyiség. Itt nagyobb dózissal a talaj cinkkészletét kell feltölteni, akár több évre is. Számos lúgos, meszes vagy mangán-, rézhiányos területen pedig több figyelmet kell fordítani egy-egy levélanalízisre. Pontosabb értéket kapunk a növényben zajló folyamatokról és szakmai segítséget kaphatunk az ezzel foglalkozó cégektől.

Fotó: Shutterstock

info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Oktatási, kutatási és innovációs tevékenységekben dolgozik együtt a Magyar Kutatási Hálózat és a Széchenyi István Egyetem

2025.01.15.

A Széchenyi István Egyetem és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat stratégiai együttműködési megállapodást kötött 2024 tavaszán a nemzetközi hálózatokban történő közös oktatási, kutatási és innovációs tevékenységek elősegítése érdekében.

Csak a saját génszerkesztett növényeit engedi a földekre az ázsiai nagyhatalom

2025.01.15.

Csak a saját génszerkesztett növényeit engedi a hazai földekre Kína.

C-vitamin-bomba a kamrából

2025.01.15.

A téli körte, amely a hideg évszak egyik elérhető gyümölcse, nemcsak ízével, hanem különleges tápanyagtartalmával is kitűnik a többi gyümölcs közül. Ez a látszólag egyszerű gyümölcs valódi szuperélelmiszer, amely sokféleképpen hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez, különösen a téli időszakban.

Inflációs hidegzuhany: újra elszabadultak az árak decemberben

2025.01.15.

2024 decemberében a fogyasztói árak átlagosan 4,6%-kal haladták meg az előző év azonos időszakának szintjét, míg az előző hónaphoz képest 0,5%-os emelkedést mértek. Az éves infláció 2024-ben 3,7%-os volt, ami meghaladta a korábbi várakozásokat.

Sok fejlesztési pénz érkezett a magyar nemzeti parkokba 2024-ben

2025.01.15.

A 2024-es esztendőben is jelentős előrelépést tettek a magyar nemzeti park igazgatóságok, sokat fejlődött az állami természetvédelem

Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partnerhírek
Partner

Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra

2025.01.14.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás