Hirdetés
A tafrina és a monília már szedi áldozatait
A tavasz beköszöntével az időjárás hol melegebb, hol hidegebb és néha még a csapadék is színesíti a hétköznapokat. Amikor a hűvös és a csapadék egyidejűleg van jelen, akkor kell gondolni a gyümölcsfákra. Ilyen körülmények között, ugyanis, több kórokozó és gomba megkezdi a fertőzést.
Kritikus időszak a mostani. A többek között kajszit, őszibarackot, cseresznyét és meggyet is megfertőzni képes tafrina ugyanis már megkezdte hadjáratát. A kórokozó már a 0,5-1 centiméteres leveleket is képes megfertőzni, főleg hűvös, nedves körülmények között, mint amilyen az utóbbi időszakban többször is előfordult. permetezés nélkül a fáink, pontosabban az idei termésünk nagy veszélynek vannak kitéve. A fertőzött levelek torzultak lesznek, majd lehullanak, így a fa nem képes megfelelő fotoszintézisre, a gyümölcsök nem fejlődnek megfelelően.
Az eu-info.hu szerint a tafrina mellett a monília is most végzi ámokfutását. Kizárólag abban az esetben tud fertőzni, ha a virágszirmok szétnyílnak és a virág bibéje nedves az esőtől, párától. Amennyiben a mandula-, őszibarack-, szilva-, kajszi- és meggyfákat virágzás idején eső éri, nagy valószínűséggel meg fogja támadni a monília. Tipikus jele a monília fertőzésnek, ha a virágok hirtelen elhalnak, később pedig a levelek is így tesznek. De ez még a jobbik eset. Súlyosabb fertőzés esetén a gomba (a moníliát ugyanis a Monilia laxa nevű gomba tejeszti) képes belenőni az ágba, a koronarész el is halhat ennek következtében, sőt, végső esetben az egész fa elhalhat. Védekezni ellene megelőzéssel lehet, virágzás alatt 2-3 alkalommal célszerű permetezni a fákat.
Hirdetés
Virágzáskori permetezés közben azonban nagyon vigyázni kell, hogy kizárólag olyan szert használjunk, amely nem veszélyes a méhekre. Vannak szerek, amelyek nem veszélyesek, így bátran alkalmazhatjuk őket virágzáskor. Vannak továbbá olyan vegyszerek, amelyek mérsékelten veszélyesek. Ezeket az esti szürkülettől 23 óráig lehet használni, ekkor a méhek már a kaptárban tartózkodnak. Reggelre a permetszerek mérgező hatása megszűnik és a dolgozni kezdő méhekre már nem veszélyes. Ezt nevezik méhkímélő technológiának a szaknyelvben.
Fontos a személyi biztonság is. Bizonyos szerek alkalmazásakor a megfelelő, zárt védőruházat, légzésvédő, arcvédő maszk, védőkalap, védőszemüveg és védő lábbeli (magas szárú cipő vagy csizma) viselése ajánlatos. Még a kevésbé mérgező vegyszereknél is alapvető követelmény a kézvédelem, ehhez legjobb a kertészkesztyű.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Hat évtizedes tapasztalat és csúcstechnológia: Az Alta Seeds útja a világpiacra
Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPrémium Kazalt- bálatakarók 7.6 m x 25 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS - 3 ÉV GARANCIA!
94 338 HUF
Több mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés