Hirdetés
Szigorított intézkedéseket vezettek be a ToBRFV paradicsomvírus terjedése ellen
Új, a korábbinál szigorúbb intézkedéseket vezetett be az EU augusztus közepén a paradicsom barna termésráncosodását okozó vírus (ToBRFV) unióba való behurcolásának és terjedésének akadályozása érdekében. A már hatályos végrehajtási rendelet a paprika- és paradicsompalánták, valamint a vetőmagok unión belüli szállításának és harmadik országokból való behozatalának feltételeit is megszigorította. Az elváltozások főleg a növény felső levelein mutatkoznak: felületük ráncossá, érdessé válik, rajtuk klorotikus foltok jelennek meg, az erek sárgulnak, és egyes esetekben elkeskenyedik a levéllemez.
A paradicsom barna termésráncosodását okozó vírust először 2014-ben mutatták ki Izraelben. Európában 2018-ban regisztrálták, első alkalommal Olaszországban és Németországban. A vírus legfontosabb gazdanövénye a paradicsom és a paprika, vadon élő gazdanövényei pedig a fekete csucsor (Solanum nigrum) és a kőfali libatop (Chenopodium murale). A tobamovírusok csoportjába tartozó ToBRFV leginkább a paradicsomot károsítja, de paprikán is megjelenhetnek tünetei a növény levelén és a termésen. Az elváltozások elsősorban a növény felső levelein mutatkoznak: felületük ráncossá, érdessé válik, klorotikus foltok jelennek meg rajtuk. Az erek sárgulnak, és a levéllemez egyes esetekben elkeskenyedik. A terméseken sárgás vagy barnás foltok alakulnak ki, amelyek felülete később érdessé válik. Ez pedig alkalmatlanná teszi a bogyókat frisspiaci értékesítésre - írta szakcikkében Kis Judit a Magyar Mezőgazdaság weboldalán.
Néhány esetben a termések szabálytalanul fejlődnek, torzulnak, egyenetlenül érnek, a mennyiségi és minőségi kár pedig akár a 100 százalékot is elérheti - hívja fel a figyelmet a betegség okozta veszélyekre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A tünetek megjelenését a növény fajtája, a fény- és hőmérsékleti viszonyok, továbbá a növény tápanyag-ellátottsága befolyásolja. A legsúlyosabb tünetek a fiatal palántákon jelentkeznek. Mivel a vírus nem csak a vetőmaggal képes terjedni, a gazdanövények bármely fejlődési stádiumban megfertőződhetnek, a vírus akár metszőollóval is átvihető.
Hirdetés
Egyik fajta sem ellenálló
A ToBRFV vírus palántával és vetőmaggal is terjedhet. Az teszi különösen veszélyessé, hogy az eszközökön, a cipőn, ruhán és a szállításra használt göngyölegen is fertőzőképes maradhat. A fertőzött területről származó terméssel akár nagyobb távolságra is eljuthat. Nincs ellene hatékony növényvédelmi technológia, az általa okozott elváltozások pedig eladhatatlanná teszik a termést. A kórokozó további kockázata, hogy nem véd ellene az egyéb tobamovírusokra kifejlesztett Tm-22 rezisztenciagén, így rezisztens paradicsomfajtákat is megfertőzhet. A cikk szerint paprika esetében az egyes tobamovírusok ellen hatásos L rezisztenciagéneket hordozó fajták ellenállóbbak a ToBRFV-vel szemben. Ugyanakkor 30 Celsius-fok felett az L1, L3, L4 rezisztenciagéneket hordozó paprikát is megfertőzheti, ha fertőzött talajba van ültetve. Az L gének hiányában a paprikanövények is fogékonyak a betegségre.
Szükséghelyzeti határozat segíti a védekezést
A vírus behurcolásának és terjedésének megakadályozása érdekében az Európai Unió tagállamai 2019-ben elfogadták a 2019/1615/EU szükséghelyzeti határozatot. Ez a vírus ültetésre szánt gazdanövényeire (pl. vetőmag, palánta) is kiterjedt. A határozat – a többi uniós országhoz hasonlóan – Magyarországon is kötelezővé tette a termőhelyi felderítést a vírus jelenlétének megállapítása érdekében. Előírta továbbá növény-egészségügyi bizonyítvány meglétét 2019. novemberétől harmadik országból való behozatal esetére, és az EU-n belüli forgalmazást is növényútlevél kiadásához kötötte. Mindkét dokumentum a szükséghelyzeti határozatban szereplő kritériumok alapján igazolja a károsítómentességet. A vírus ellen jelenleg nem létezik hatékony növényvédelmi technológia. Ezért, ha a hatósági szemlén vett valamelyik minta laboratóriumi vizsgálata fertőzött növények jelenlétét igazolja, akkor az adott területen található összes gazdanövényt zárlat alá kell helyezni. A fertőzéssel érintett növényállomány teljes egészét és a velük érintkezett göngyöleget meg kell semmisíteni, továbbá fertőtleníteni kell minden olyan eszközt és berendezést, amely alkalmas a fertőzés terjesztésére.
Szigorúbb előírások a vírus ellen
A több európai országot érintő újabb fertőzések miatt az Európai Bizottság, a tagállamok és a termelők egyaránt szigorúbb szabályozás bevezetését és a termőhelyi felderítés kiterjesztését szorgalmazták. Ennek eredménye az Európai Bizottság 2020. augusztus 11-i 2020/1191 végrehajtási rendelete, amely hatályon kívül helyezte a tavalyi szükséghelyzeti határozatot, és szigorúbb előírásokat fogalmazott meg a károsító terjedésének megakadályozása érdekében. Az új rendelet 2022. május 31-ig hatályos, teljes egészében kötelező, és minden uniós tagállamban közvetlenül alkalmazandó. A rendelet szigorítja a növényútlevél és a növény-egészségügyi bizonyítvány kiadásának feltételeit - hivatkozik a Nébih-re a cikk. Fontos, hogy a rendeletet nem kell alkalmazni a ToBRFV-re rezisztens paprikafajták esetében. További szigorítás, hogy a végrehajtási rendelet mellékletében az Európai Bizottság meghatározta az alkalmazandó mintavételi eljárásokat és a ToBRFV kimutatásának és azonosításának laboratóriumi vizsgálati módszereit. A tagállamoknak továbbra is felderítést kell végeznie a ToBRFV jelenlétére vonatkozóan. Ennek eredményéről évente kell jelentést küldeniük az Európai Bizottságnak.
A termelők is sokat tehetnek a vírus terjedésének lassításáért
Ugyan a ToBRFV-vírust Magyarországon hivatalosan még nem mutatták ki sem paprikában, sem paradicsomban, ugyanakkor mivel hazánkban eddig elő nem fordult, de nagy gazdasági kárt okozó nemhonos károsítóról van szó, a megjelenésének gyanúját jelenteni kell a területileg illetékes megyei kormányhivatalnál. A károsító bekerülése elleni védekezés érdekében nemcsak a hatóságra, hanem a termelők együttműködésére is szükség van. Ők a fertőzés kockázatának csökkentése érdekében számos óvintézkedést tehetnek. A Nébih szerint az a legfontosabb, hogy megbízható forrásból és egészséges szaporítóanyagot szerezzenek be. Lényeges, hogy a termesztés és forgalmazás során egyaránt betartsák az általános higiéniai előírásokat, továbbá hogy alaposan fertőtlenítsék a használt eszközöket és göngyölegeket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés