A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kiemelt feladata a túzok szabadtéri állományvédelmén kívül a veszélyeztetett fészekaljakból származó tojások mentése. A Dévaványán található túzokvédelmi állomást még 1978-ban alapították, ez volt az első ilyen Európában. A túzokvédelmi munka során eddig megközelítőleg 900 madarat helyeztek vissza a természetbe. Ez azért is nagy dolog, mivel a magyar túzokállomány nagyjából 1500 egyedből áll.

A mezőgazdaságban dolgozók többsége jól tudja, mi a teendő, ha túzokfészket talál: azonnal riasztani kell a Körös-Maros Nemzeti Park munkatársait, akik ezt követően felmérik a helyszínt. Amennyiben pedig a szakemberek úgy látják, hogy a tojó nem ül vissza a tojásokra, akkor azokat a túzokvédelmi állomásra szállítják. Itt mesterségesen kikeltik és felnevelik a csibéket - írta a Beol.hu.

Túzokcsibék egymás mellett - fotó: www.grosstrappe.at

A Dévaványa határában található létesítményben a túzokvédelmi állomás telepvezetője, Czifrák Gábor mesélt arról, hogy a túzok fokozottan védett faj, így a legmagasabb természetvédelmi besorolásba tartozik. Az ország minden pontjáról ide kerülnek be azok a tojások, melyeket végleg elhagy a túzoktojó. A madár a költési időszakban nagyon érzékeny a zavarásra. A legnagyobb gondot még mindig az emberi tevékenység okozza, a legtöbb fészket a mezőgazdasági munkák során találjuk – mondta a szakember a portálnak.

Így mentik a túzoktojást

Az elhagyott fészkek esetén a tojásokat szállítható inkubátorokba rakják, így rázkódásmentesen és a megfelelő hőmérsékleten utazhatnak az állomásra. Fertőtlenítés után megállapítják a tojások kotlottsági fokát, és ennek megfelelően járnak el. Az állomáson a tojás 28 napos időtartamáig az embriók percenkénti szívverését is mérik, melyet egyébként minden egyes tojásnál 2006 óta feljegyeznek.

Túzok fészke különösen rossz helyen, egy frissen telepített burgonyatáblában - fotó: www.grosstrappe.at

Így pontosan tudjuk azt, hogy milyen inkubációs időszakhoz milyen szívverés párosul. Ez azért lényeges, mert a keltetésnek 3 fázisa van, amelyekhez eltérő hőmérsékletet és páratartalmat kell biztosítani. Mindezt automatizált inkubátorokkal oldjuk meg. Minden tojás adatait feljegyezzük egy törzslapra. Ez lesz a csibék „személyi igazolványa” – mondta Czifrák Gábor.

Ez történik a kikelés után

Kikelés után a gondozónők tollakkal borzolják fel a csibék pihéit, hogy a hőháztartásuk beinduljon. Amint felszáradtak, ellátásuk 24 órás felügyeletet igényel. A csibéket frissen elkészített, többkomponensű takarmánnyal naponta hat alkalommal etetik. A fiatal madaraknak ráadásul a megfelelő fejlődés érdekében rengeteget kell mozogniuk a szabad környezetben. Ezután a fiókákat külső, homokkal borított csibenevelő fakkokban helyezik el. Megfelelő időjárási körülmények esetén a számukra fenntartott, elkerített lucernásba terelik őket. Legvégül pedig 10-12 hetes korukban kezdik meg a szabad természetbe való visszavadításukat. Ez az folyamat 3 hónapig tart. Ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a nevelt madarak beilleszkedjenek a vad túzokok közé.

Különlegességek a túzok világából

Czifrák Gábor elmondta, a madárnak olyan anatómiai sajátosságai vannak, amelyek közül néhányra még nem találtak magyarázatot. Ide tartozik a tollazat színváltása is. Amint egy madár tollát széthúzva nap éri, akkor az eredetileg rózsaszínes tollpúder 10 perccel később szürkévé változik. Érdekesség, hogy a túzoknak nem begye, hanem gyomorszerű szerve van. Továbbá a természetes nevelés érdekében előfordul, hogy a tojásokat még kikelés előtt visszahelyezik a fészekbe, hogy azokat a tojó keltse ki.

Dévaványával kapcsolatban korábban azt írtuk, hogy:

800 millióból teleltetnek 600 állatot Dévaványa közelében

Megosztás

További híreink

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Újra kapható a legendás Traubisoda – magyar tulajdonban éled újjá az ikonikus üdítő

2025.03.19.

Újra elérhető a magyar piac egyik legismertebb üdítőitala: a Traubisoda ismét visszatér a boltok polcaira

Most még napsütés, de újra jönnek a záporok

2025.03.19.

Péntekig folytatódik a száraz, napos idő az ország nagy részén, de szombattól nedvesebb légtömegek érkeznek, így esőre, záporokra is számíthatunk.

Március 20-ig nyújthatóak be a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek támogatási kérelmei

2025.03.19.

A zöldség-gyümölcs TÉSZ-ek támogatási rendszerének célja, hogy segítse a szervezetek működését, elősegítse a közös értékesítést, a termelés tervezését, valamint a piaci versenyképesség fokozását.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás