Néhány évtizeddel ezelőtt még volt esély öntözés nélkül is termeszteni bizonyos zöldségeket, ma vízpótlás nélkül megfelelő termést elérni lehetetlen. Hazánkban nemcsak a csapadék mennyisége kevés, de eloszlása sem ideális. Az öntözés megfelelő tervezésével és kivitelezésével annak hatékonysága növelhető.

Bár talajtípusonként vannak eltérések, de általában egy milliméternyi csapadék egy centiméter mélyen nedvesíti be a talajt (laza, homokos talajt mélyebben, kötött agyagosat sekélyebben) (Fotó: Pixabay)

Az öntözési módok összehasonlítása

Sokféle módszerrel öntözhetünk, mindnek van előnye és hátránya is. Alapelv, hogy inkább ritkábban, de nagyobb vízadaggal öntözzünk, mint gyakran kicsivel.

Utóbbi esetben nagyobb a párolgási veszteség, de ami a nagyobb baj, hogy így csak a talaj felső rétegét nedvesítjük át, és a növények gyökerei ezért oda koncentrálódnak, ami nem ideális, mert egy-egy öntözés kimaradása emiatt nagyon meglátszik majd a növényeken. 

Ha nagyobb vízadaggal öntözünk az mélyebben nedvesíti át a talajt és az ott élő növények gyökerei azt érzékelik, hogy mélyebben is találnak vizet, ezért lefelé is nőnek. E növények sokkal önállátóbbak lesznek, hiszen a talaj mélyebb rétegeiben akkor is találnak majd vizet, ha a felső rész már kiszáradt.

16 kilométer hosszú a tök gyökérzete

Csak egy érdekesség: egy átlagos méretű, kifejlett tök növénynek, ha az összes gyökerét egymás mellé tennénk az nagyjából 16 kilométer hosszú lenne. Ebből is látható, hogy egy lágyszárú növénynek is milyen kiterjedt gyökerei vannak, nem mindegy, hogy ezek a talajban milyen módon helyezkednek el.

Bár talajtípusonként vannak eltérések, de általában egy milliméternyi csapadék egy centiméter mélyen nedvesíti be a talajt (laza, homokos talajt mélyebben, kötött agyagosat sekélyebben). A vízoszlop milliméterben mért magasságát és a terület nagyságát figyelembe véve kikalkulálható, hogy adott területen, adott centiméter mélyen a talaj átnedvesítését hány liter víz kijuttatásával tudjuk elérni.

Árasztástól a párásításig

Árasztó öntözést ott tudunk alkalmazni, ahol a területnek nincs lejtése. Így jó mélyen átnedvesíthető a talaj, tehát viszonylag ritkábban is elég öntözni. Hátránya, hogy a nagy vízmennyiség miatt a talajból kiszorul a levegő. Az esőztető szórófejekkel nagyobb a párolgási veszteség, és a leveleket is nedvesíti az így kijuttatott víz, ez alapvetően nem előny, ám néha hasznos a levelek lemosása is, hiszen ha porosak a levelek, az a fotoszintézist, azon keresztül a növény fejlődését gátolja. Az esőztető öntözés a levegőt is párásítja, hűti, ez kedvező mikroklímát eredményez, csak lényeg, hogy a levelek ne legyenek sokáig nedvesek. 

A csepegtető vagy izzadócsövek előnye, hogy ezekkel célzottan a gyökerekhez tudjuk juttatni a vizet, és mivel lassan adagolják a vizet, van ideje annak a talajba bejutni, nincs a talajon elfolyás, mint amikor nagy mennyiségű víz jut ki rövid idő alatt. 

A párásító öntözés lényege pedig nem a vízpótlás, hanem inkább a levegő és a levelek lehűtése, ez főleg aszály idején lehet hasznos. Ekkor ugyanis a talaj hiába nedves, a levegő olyan magas hőmérsékletű és száraz, hogy ez akadályozza a növény anyagcseréjét, vízfelvételét. Ilyenkor célszerű hűteni a növényt és környezetét.

Mikor öntözzünk?

A késő esti vagy kora reggeli órák hőmérséklete a legalkalmasabb az öntözésre. Ha este öntözünk, akkor kisebb a párolgási veszteség, és az éjszaka folyamán van idejük a növényeknek jobban hasznosítani a vizet. A kora reggeli öntözés előnye pedig, hogy lévén hamarosan felmelegszik a hőmérséklet, így rövidebb ideig nedvesek a levelek. A levelek felületének gyors száradása növényvédelmi szempontból előny, hiszen száraz felületű leveleken kisebb eséllyel fertőznek a baktériumok és a gombák.

A növények vízigénye életciklusuktól is függően változó. A csírázáshoz sok nedvesség kell, a csírázás előtt megduzzadt mag környezete nem száradhat ki addig, amíg a csíranövény a gyökerével még nem képes önálló vízfelvételre. Ezután a növekedési időszakban is, valamint virágzás után a terméskötődéskor és termésnövekedéskor is jellemzően nagyobb a vízigény, ami a termés érésekor ez csökkenni kezd. A víz egyrészt a növények turgor állapotának a fenntartásához is kell, azaz, hogy a sejtjeik feszesek legyenek. 

Vízhiány esetén ezért indul meg a hervadás. Ezt meg kell előzni, mert a hervadó növény vízkészlete még egy ideig visszatölthető ugyan, azaz visszafordítható a hervadás, de egy ilyen kedvezőtlen folyamat a növény fejlődésébe megtorpanást hoz. Emellett a víz a tápanyag szállításában is fontos szerepet játszik, hiszen a növények a szükséges tápanyagokat vízben oldott formában képesek felvenni. Épp ezért az öntözés összeköthető a tápanyag-utánpótlással is.

Az egyik lehetőség, amikor például a csepegtető csöveken tápoldatot juttatunk ki, másik opció, hogy a kiszórt szilárd halmazállapotú műtrágyát vagy a hosszú hatású gyantaburkolt tápanyagokat a víz oldja, majd a már oldott tápanyag a vízzel jut be a növénybe a gyökerek segítségével. A talajba dolgozott érett trágya, komposzt tápanyagai is csak oldott állapotban hasznosíthatók a növények számára.

Vannak módszerek a talaj vízkészletének őrzésére is

A talaj víztartó képességét célzó módszerek közé tartozik a kapálás is, amely segít megőrizni a talajnedvességet és csökkenteni a talajból a víz párolgását. Felszíni kapáláskor egyben gyomtalanítunk is, de emellett a talaj hajszálcsövességét is megtörjük. Amikor a víz lefelé halad, a talajban kis „csöveket” alakít ki. De ezen nem csak a talajba tud jutni a víz, hanem később, melegben ki is tud párologni onnan. Amikor kapálunk, ezeket a csöveket megsemmisítjük a felszín közelében, így a talajban lévő víz kipárolgása kisebb lesz.

A talajtakarás mulccsal, szalmával, fűkaszálékkal is történhet, ezek is hozzájárulnak a víztakarékossághoz, mivel a mulcsréteg segít megakadályozni a talaj kiszáradását és a víz elpárolgását. Emellett a takarónövények is fontos szerepet játszhatnak a víztakarékosságban, mivel segítenek megőrizni a talaj nedvességtartalmát, és csökkentik a talajeróziót.

Ilyen például az ágyások közti rész befüvesítése. E módszernél lényeges – csakúgy, mint gyümölcsösökben a füvesített sorköznél –, hogy ne nőjenek túl nagyra a takarónövények, mert ha nagy a levélfelületük, akkor sokat párologtatnak, azaz csökkentik a talaj vízkészletét. Egy mindig alacsonyan tartott, gyepesített sorköz jó a vízgazdálkodási szempontból, ám ha ezt hagyjuk térdig érővé nőni, akkor pont hátránnyá válik.

(Forrás: agrarszektor.hu)  

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hányással, hasmenéssel járhat az illatos hunyor érintése – inkább csak gyönyörködjünk benne!

2025.01.19.

A január eleji enyhe időjárásnak köszönhetően már most megjelentek az első illatos hunyorok a Mecsek lankáin. Bár nem ritka, hogy ilyenkor is virágba borul, mégis különleges látványt kínál.

A John Deere elektromos traktorral is előrukkolt a CES 2025-ön

2025.01.19.

Az amerikai mezőgazdasági gépgyártó, a John Deere, több autonóm gépet is bemutatott a 2025-ös Consumer Electronics Show (CES) kiállításon Las Vegasban. Ezek között volt egy elektromos traktor is, amely 130 lóerős teljesítményre képes.

Újból ellátási aggályok merültek fel – megugrottak a kakaó- és kávéárak

2025.01.19.

A Világbank italárindexe 18 százalékkal emelkedett decemberben, miután a kávé és a kakaó ára is megugrott az újból felmerülő ellátási aggályok hatására. Az index, amely 2024 harmadik negyedévében (negyedéves összevetésben) 6 százalékkal csökkent, továbbra is körülbelül 91 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi szintnél.

Kutyák és macskák – házi kedvenceinket sem kíméli a cukorbetegség

2025.01.19.

Egy háziállat cukorbetegségének diagnózisa sokkoló lehet. Sajnos a cukorbeteg macskák és kutyák körülbelül 20%-át elaltatják a diagnózist követő egy éven belül, mivel ez hatással van az állatok egészségére, valamint a gazdáik életmódjára és pénzügyeire.

4 alacsony szénhidráttartalmú étel, ami növeli az energiát, elősegíti a fogyást és javítja az emésztést

2025.01.19.

Az alacsony szénhidráttartalmú ételek alapvetővé váltak azok számára, akik javítani szeretnék egészségüket, és nem véletlenül. A megfelelő alacsony szénhidráttartalmú lehetőségek beépítése az étrendbe számos előnnyel járhat, például növeli az energiaszintet, elősegíti a fogyást, és javítja az emésztést. Ha tápanyagban gazdag, alacsony szénhidráttartalmú hozzávalókra összpontosítunk, hatékonyan táplálhatjuk a testünket, miközben támogatjuk az általános jóllétünket.

Új nagyhatalom született a szőlő világpiacán

2025.01.18.

A perui asztali szőlőé az egyik leggyorsabban növekvő ágazat, amelynek termelése a 2019–2020-as 400 000 tonnáról 2022–2023-ra 622 000 tonnára emelkedett. A Fluctuante piackutató cég nemrégiben közzétett egy jelentést az agrárexportokról, ez elemzi a perui szektor jelenlegi állapotát.

Partnerhírek
Partner

Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal

2025.01.16.

2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.

Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Agromésztej
Pest, Nagytarcsa

Agromésztej

7 075 HUF / flakon

+ áfa
Kiemelt
FitoNatur Huminart
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur Huminart

18 120 HUF / flakon

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 156 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás