Ősszel a sütőtök az egyik legnépszerűbb szezonális alapanyagunk. Nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is, hiszen tele van tápanyagokkal, amelyek segítenek erősíteni az immunrendszert és megőrizni egészségünket a hűvös hónapokban. Miért szeretjük a sütőtököt, és mi mindent érdemes tudni róla?

Egészségügyi előnyei

A sütőtök nemcsak finom, hanem rendkívül tápláló is. Rostban gazdag, ám kalóriaszagény étel, emiatt kiváló tápanyagforrás. Magas a C-vitamin és az A-vitamin tartalma, ami jól jöhet az immunrendszer erősítésében, különösen az őszi megfázások és influenzás időszakok idején. 

Sütőtök
Fotó:  Unsplash

Emellett alacsony kalóriatartalmú, és tele van rostokkal, ami segíti az emésztést, és úgy biztosít hosszan tartó teltségérzetet, hogy közben nem hízlal. A benne található antioxidánsok hozzájárulhatnak a szem egészségének megőrzéséhez, és jótékony hatással vannak a bőr állapotára is.

Érdekes tények a sütőtökről

  • Óriástökök: a valaha mért legnagyobb sütőtököt az Egyesült Államokban, Minnesota államban termesztették 2023-ban: több mint 1230 kg volt. Ez a gigantikus tök több ezer szelet sütőtökpite elkészítésére lenne elegendő. Magyarországon 2024-ben egy Superman névre keresztelt, féltonnás óriás sütőtök nyerte a martonvásári tökmérő versenyt, amely jól mutatja, hogy milyen különleges példányokat lehet termeszteni Magyarországon is.

  • Ősi növény: a sütőtök az egyik legrégebbi termesztett növény, az őslakos amerikaiak már több mint 7000 évvel ezelőtt is termesztették és fogyasztották.

  • Rokonság a cukkinivel: a sütőtök ugyanabba a növényi családba tartozik, mint a cukkini és az uborka. Ezért is hasonlóak a növekedési feltételeik és gondozási igényeik.

  • Több mint 45 különböző sütőtökfajta létezik, mindegyik egyedi formával, színnel és ízzel rendelkezik. Magyarországon a népszerű és közismert fajták közé tartozik a Nagydobosi sütőtök, a Hokkaido-tök, a narancssárga héjú kanadai sütőtök (Orange) és a muskotályos sütőtök.

  • Magas víztartalom: A sütőtök 90%-a víz, így rendkívül hidratáló hatású, és alacsony kalóriatartalma miatt ideális azok számára, akik könnyedebb ételekre vágynak.

A tökfaragás hagyománya 

Fotó:  Unsplash

Bár a töklámpások faragása leginkább amerikai hagyománynak tűnik, Magyarországon is már évszázadok óta faragtak tököket az emberek. A régi időkben főként a falusi közösségekben volt népszerű, és nem kizárólag szórakozásként. A faragott tökök fényei nemcsak az otthonokat világították meg, hanem az emberek hitében is szerepet játszottak, hogy elijesszék a gonosz szellemeket és megvédjék a családot.

A legenda szerint a fénylik mint a Salamon töke mondás eredete is a töklámpásokhoz köthető. Velük világították ki a visegrádi tornyot, ahol Salamon Árpád-házi királyt őrizték, hogy éjszaka is szemmel tarthassák.

Megosztás

További híreink

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Kézikönyvvel segíti a gazdákat az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatás igénylésében a NAK

2024.12.02.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat.

A világon elsőként Dánia adóztatja meg a tehenek károsanyag-kibocsátását

2024.12.02.

A dán parlament megszavazta a törvényjavaslatot, ami 2030-tól kezdve környezetvédelmi adót vet ki a mezőgazdaságra a károsanyag-kibocsátás után.

Nagy sebességű robotültetők a precíziós palántaneveléshez

2024.12.01.

A holland TTS vállalat kifejlesztett egy sor nagysebességű automata robotot, amelyeket a fiatal palánták hatékony és pontos átültetésére terveztek. Az öt különböző modellt kínáló TTS gépek akár 10 centiméteres sortávolságot is képesek kezelni, így a legkülönfélébb ültetési igényeknek is megfelelnek.

Az ecet, ami több ezer éve velünk van – és még mindig meglepődünk, mire képes

2024.12.01.

Ha kimondjuk az ecet szót ma Magyarországon, többségünknek a zöld flakonos, iparilag előállított ecetsav, egy savanyú, „maró anyag” jut az eszébe. Mire is használjuk az ecetet manapság? Kávéfőző tisztítására, vízkőmentesítésre és óvatosan mérve a jól ismert ételecettel savanyúbb ízt adunk a bablevesnek vagy a lencsefőzeléknek.

Teff: az egészségtudatosak és gluténérzékenyek új gabonája

2024.12.01.

Mérete alig nagyobb egy mákszemnél, de tápértéke kiemelkedő. Az etióp konyhában az „injera" nevű savanykás, lapos kenyér alapanyaga, de lisztként, teljes magként vagy pehelyként is elérhető.

Partnerhírek
Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Partner

Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO

2024.11.28.

A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 94 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás