Sajtótájékoztatón ismertette a 2024. évi általános felvételi eljárás eredményeit az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja és általános dékánhelyettese. 

Összesen 202 hallgató nyert felvételt az SZTE Mezőgazdasági Karra a 2024-es általános felvételi eljárás során – mondta Dr. habil. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja.

Sajtótájékoztatón ismertette a 2024. évi általános felvételi eljárás eredményeit az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja, Dr. habil. Mikó Edit és az általános dékánhelyettes, Dr. Hupuczi Júlia
Sajtótájékoztatón ismertette a 2024. évi általános felvételi eljárás eredményeit az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja, Dr. habil. Mikó Edit és az általános dékánhelyettes, Dr. Hupuczi Júlia

Újdonságok és adatok

Az idei felvételi eljárás újdonsága volt az intézményi pontok bevezetése a korábbi többletpontok helyett, valamint az, hogy a középszintű érettségi vizsga esetében a százalékos eredmény 2/3-át számították be a felvételi pontokba – tette hozzá a dékán.

Alapképzésre nyert felvételt az összes felvett hallgató 89,1 százaléka, 180 fő, míg felsőoktatási szakképzésre a felvettek 10,9 százaléka, 22 fő. A legnépszerűbb a mezőgazdasági mérnöki BSc szak volt, mind nappalin, mind levelező tagozaton. A felsőoktatási szakképzési szakok közül pedig a gyógy- és fűszernövények képzés (FOSZ) volt a legnépszerűbb.

 A ponthatárok a következőképpen alakultak:

  • állami ösztöndíjas BSc-n 200 és 229 pont között,
  • önköltséges BSc-n 230 és 460 pont között,
  • állami ösztöndíjas FOSZ-on 192 és 222 pont között,

önköltséges felsőoktatási szakképzési szak nem indult – foglalta össze az általános felvételi eljárás adatait Dr. Mikó Edit.

A dékán asszony kiemelte, hogy a hallgatói létszám további emelkedése várható, hiszen csak az általános felvételi eljárás zárult le, a pótfelvételi eljárás július 30-án indult, az SZTE Mezőgazdasági Kar meghirdetett képzéseire 2024. augusztus 7-én éjfélig lehetett jelentkezni. A pótfelvételin csak azok a diákok jelentkezhettek, akik az idén nem nyertek felvételt, vagy nem is jelentkeztek az általános felvételi eljárásban egyetlen felsőoktatási intézménybe sem. A pótfelvételi ponthatárok várhatóan augusztus végén lesznek nyilvánosak. Az angol nyelvű Mezőgazdasági mérnöki alapképzési szakra augusztus végén zárul le a felvételi, emellett szakirányú továbbképzéseket is indít szeptembertől az SZTE Mezőgazdasági Kar, amelyekre 2024. augusztus 26-ig lehet jelentkezni, ez tovább növelheti majd a hallgatói létszámot – mondta.

A saját versenyek és a programok ereje

Az idei általános felvételi eljárás során a Középiskolás Tudományos Diákköri Konferencia, valamint a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázat korábbi helyezettjei, valamint résztvevői már érvényesíthették az ezért járó intézményi pontokat – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia általános dékánhelyettes.

Tudományos Diákköri Konferencia esetében a felvételi eljárásban az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kapott felvételiző, míg a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázatunk esetében az I. helyezésért 30, a II. helyezésért 25, a III. helyezésért 20, a részvételért 10 intézményi pontot lehetett begyűjteni. Két éve folytatjuk kiemelten a versenyekkel kapcsolatos kampánytevékenységünket, és átment az üzenet, hiszen vannak visszatérő versenyzőink, akik jelzik is, hogy nálunk szeretnének továbbtanulni – foglalta össze Dr. Hupuczi Júlia.

Kiemelte, hogy az intézményi pontok gyűjthetők, halmozhatók, tehát aki időben elkezd az SZTE Mezőgazdasági Karra versenyekre járni, az akár a teljes 100 intézményi pontot is megszerezheti a középiskolás évek alatt.

A duális képzés az SZTE Mezőgazdasági Kar mind a négy alapképzési szakán választható, újdonság, hogy az új tanévtől már nem csak nappali, hanem levelező tagozaton is – hívta fel a figyelmet Dr. Hupuczi Júlia.

Feltétele, hogy a hallgató felvételt nyerjen a felsőoktatási intézménybe, a következő lépés a partnercég kiválasztása, ahol egy munkahelyi beszélgetésen is meg kell felelnie a hallgatónak, ezután kezdheti meg tanulmányait ebben a képzési formában. A duális képzés a teljes képzési időre szól. A Mezőgazdasági Kar egyetemi hallgatója a választott partnercégnél gyakorlati munkát végez 7 féléven keresztül, így már friss diplomásként 3,5 éves munkatapasztalatra tehet szert.

A szerződéskötésre az augusztus és a szeptember áll rendelkezésre. A duális képzéshez motivált hallgatókra van szükség, akik vállalják, hogy egyetemi tanulmányaik mellett plusz gyakorlati képzésen vesznek részt vállalati környezetben, ugyanakkor mindezért a teljes képzési idő alatt havi fix ösztöndíjat kapnak, amely a mindenkori minimálbér 65 százaléka.

Aki most nem tudott dönteni a duális képzési forma mellett, annak az első, vagy akár a második teljesített félév után is van lehetősége erre váltani. Általánosságban az alapképzési szakon tanuló hallgatók mintegy 10-12 százaléka választja ezt a képzési formát – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia.

Megosztás

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás