Hirdetés
Sokkolóan magas árak a boltokban, kíméletlen a drágulási toplista
Magyarországon 2022 őszére megtörtént az is, hogy több élelmiszer ára duplázódott egyetlen év leforgása alatt. Egész Európában a magyar élelmiszerár-emelkedés a legmagasabb. Van azonban néhány tétel, ami kivétel az őrült drágulás alól, ezeket és számos egyéb termék árát listába szedte a Portfolio, hasznos átnézni az összegek változását. Érdemes megvizsgálni, hogy az inflációs adatok mögött milyen részletes folyamatok álltak, vagyis, hogy az egyes termékek és szolgáltatások ára hogyan változott egy év leforgása alatt.
A Portfolio gyűjtötte össze a részletes (év/év alapú árváltozást bemutató) táblázatát, amiből kiolvasható, hogy a drágulási lista élén szinte csak élelmiszerek állnak. Az első 10 helyezettből 8 élelmiszer. A szeptemberi részletes adatokhoz képest újdonság, hogy míg akkor még csak a vezetékes gáz ára esetében volt 100% feletti emelkedés (135%), vagyis több mint kétszereződés, addig októberben több élelmiszer esetében is megfigyelhető volt az árduplázódás:
- A félbarna kenyér kilója 102%-kal emelkedett,
- A vaj 99%-ot drágult októberben egy év alatt,
- A trappista sajt ára is 99%-kal lett magasabb,
- A fehér kenyér kilójának ára közel duplázódott, 98%-kal lett drágább.
Az élelmiszerár-stop áremelkedése
Az októberi árváltozások még egy szempontból érdekesek a cikk szerint: az idén februárban bevezetett élelmiszerár-stop intézkedés azt mondta ki ugyanis, hogy az árakat a 2021. októberi árakon kell rögzíteni a boltokban. Vagyis össze lehet vetni, hogy egy év alatt valóban (közel) stagnált-e az első körben érintett 6 élelmiszer ára. Az árstop hatása - nem meglepő módon - szembetűnő:
Hirdetés
- A kristálycukor ára nem változott egy év alatt.
- Az étolaj ára 4%-kal emelkedett.
- A finomliszt 4%-ot drágult.
- Az UHT tartós tej (2,8%-os) ára 5%-kal emelkedett.
- A csirkemellfilé kilója 7%-ot drágult.
- A sertéscomb kilója 11%-os áremelkedést mutat.
A havi árváltozások
Talán még megdöbbentőbbek azok a számok, amelyek az egyes tételek árainak havi változását mutatják be. Ebből a vizsgálatból ugyanis kiderül, hogy egyetlen hónap alatt, vagyis idén szeptemberről idén októberre hol volt szinte földcsuszamlásszerű a drágulás.
- Az élen a brikett 64%-os havi áremelkedése áll. Ez azt jelenti, hogy egy hónap alatt 10 570 forintról 17 320 forintra drágult a 100 kilónyi brikett.
- A második helyen a paradicsom árváltozása áll: +45% egy hónap alatt, kilója 696 forintról 1010 forint lett.
- A harmadik helyen a tojás szerepel: a 10 darabos kiszerelés átlagára 723 forintról 899 forintra ugrott egy hónap alatt, ami 24%-os drágulás.
Ennek fényében nem véletlen, hogy a kormány árstop-intézkedéssel lépett fel a drágulás ellen, ezzel a hírekbe az utóbbi időszakban az áremelkedése miatt gyakran bekerülő élelmiszer esetében akart felmutatni cselekvőképességet - foglalták össze a cikkben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 38 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés