Hirdetés
Sokkal több előnye van a csemegekukorica rendszeres fogyasztásának, mint eddig gondoltuk
A Debreceni Egyetem kutatói átfogó vizsgálatokat végeztek a csemegekukorica egészségmegőrzésben betöltött szerepéről és termesztéstechnológiájának fejlesztéséről egy négyéves projekt keretében (2021–2024). Magyarország legfontosabb szántóföldi zöldségnövényének termesztése az elmúlt években romló hatékonyságot mutatott, ezért a projekt célja olyan technológiai modellek kidolgozása volt, amelyek növelik a termésmennyiséget és javítják a minőséget, különös tekintettel az egészségmegőrző hatású fitonutriensekre, mint a lutein és zeaxantin.
A projekt konzorciális keretek között zajlott, amelyben a Debreceni Egyetem kutatóegységei, termelő üzemek és külső vállalatok is részt vettek. Az Irrifarm és Geoterra 96 Kft. öntözött, a Formula GP Kft. pedig öntözetlen körülmények között vizsgálta a tápanyagellátási rendszerek hatását a csemegekukorica terméshozamára és minőségére. A kisparcellás kísérletek során a kutatók részletes fenológiai, fiziológiai, és analitikai vizsgálatokat végeztek, az optimális hibridek kiválasztásával, amelyek kiemelkedő termést biztosítanak (27,8–29,3 t/ha), és gazdagok luteinben és zeaxantinban.
Az egészségmegőrző hatások vizsgálatára a DE ÁOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetben végeztek kutatásokat. Időskori állatmodellekkel tesztelték a csemegekukoricában található lutein és zeaxantin szerepét olyan betegségek megelőzésében, mint az időskori makuladegeneráció, kognitív hanyatlás, szív- és érrendszeri betegségek. A kutatások igazolták, hogy a megfelelő beltartalmú csemegekukorica rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a szem egészségének megőrzéséhez és nem növeli az elhízás vagy diabétesz kockázatát.
Hirdetés
A projekt keretében kifejlesztett technológiai modellek és táplálékkiegészítőként történő felhasználási protokollok jelentős előrelépést jelentenek a csemegekukorica termelési és felhasználási lehetőségeiben, hozzájárulva a termelők versenyképességének növeléséhez és az emberi egészség javításához. A molekuláris és szövettani vizsgálatok további értékes eredményekkel bővíthetik a jelenlegi ismereteket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés