Hirdetés
Sikerült megoldani az aflatoxin problémát! Nézze meg, hogyan védték meg a kukoricát Baranyában!
A 2024-es év ismét rámutatott arra, hogy az időjárás szélsőségei és a növényeket érő kártevők milyen komoly fenyegetést jelentenek a mezőgazdaságra. A kukoricatermesztés terén különösen nagy kihívást jelent az Aspergillus flavus nevű penészgomba, amely aflatoxint termel, ami egy erősen rákkeltő anyag. Szerencsére azonban a Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) Baranya vármegyei fajtakísérleti állomásának munkatársai sikeres példát mutattak arra, hogyan lehet ezt a veszélyt hatékonyan kezelni.
A Nébih kísérleti területein, különböző éghajlati körülmények között vizsgálták a kukorica aflatoxin szennyezettségét. Míg az ország egyes területein, különösen a dél-alföldi régióban, a nyári hőmérséklet és az aszály súlyos mértékben hozzájárult a penészgomba fertőzéséhez, addig más régiókban, például Baranya vármegyében, a jól időzített rovarok elleni védekezésnek köszönhetően sikerült megakadályozni az aflatoxin felhalmozódását.

Az Aspergillus flavus és az aflatoxin veszélye
Az Aspergillus flavus az egyik leggyakoribb gombafaj, amely aflatoxint termel. Az aflatoxin rendkívül mérgező mikotoxin, amely káros hatással lehet az emberi és állati egészségre egyaránt. Az Aspergillus gombák elsősorban akkor fertőznek, amikor a növények virágzása során magas a páratartalom és a hőmérséklet. Azonban a toxinfelhalmozódás leginkább száraz, forró időjárás esetén történik meg, ami különösen veszélyessé teszi az éghajlatváltozás hatásait a kukoricatermesztésben.
Hirdetés
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által 2012-ben közzétett modellszámítások szerint, ha az átlaghőmérséklet 2 °C-kal emelkedik, a kukorica aflatoxin-szennyezettségének kockázata jelentősen növekszik a dél-európai régiókban, Magyarországon pedig mérsékelten. A klímaváltozás következtében az Aspergillus fertőzés már nem csak raktári problémát jelent, hanem a szántóföldeken is komoly fenyegetést hordoz.
A Baranya megyei sikeres védekezés
A Baranya vármegyében található Eszterágpusztai Fajtakísérleti Állomás kukoricakísérlete során a szakemberek jelentős eredményeket értek el a rovarok elleni védekezéssel, amely közvetlenül hozzájárult az aflatoxin-szennyeződés elkerüléséhez. Az időben végrehajtott növényvédelmi kezelések kulcsszerepet játszottak abban, hogy megakadályozzák a kukoricacsöveket érő gombafertőzést. Az eredmények különösen jelentősek voltak az ország azon régióiban, ahol az aszály és a magas hőmérséklet mérsékeltebb volt, mint például Vas, Győr-Moson-Sopron és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyékben.
Ezzel szemben a dél-alföldi Székkutasi Fajtakísérleti Állomáson az időjárási körülmények kedveztek a fertőzés kialakulásának, ahol súlyos aszpergillusz fertőzöttséget találtak a kukoricában. A toxinmérések is megerősítették, hogy a fertőzöttség mértéke jelentős volt.
A Nébih ajánlásai a gazdálkodók számára
A Nébih felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat alkalmazása elengedhetetlen az aflatoxin szennyeződés minimalizálásához. A hivatal hangsúlyozza, hogy minden olyan technológiai megoldás, amely csökkenti a növények stresszterhelését, jelentősen növeli azok ellenálló képességét a penészgombákkal szemben is, így mérsékelve a mikotoxin-képződés kockázatát.
A megfelelő vetésforgó alkalmazása, a rovarok elleni hatékony védekezés és az ellenálló kukoricahibridek nemesítése mind hozzájárulnak az aflatoxin-termelés visszaszorításához. A hosszú távon ellenálló fajták és hibridek kiválasztása és nemesítése különösen fontos feladat, hiszen a klímaváltozás hatásai várhatóan egyre fokozódnak a jövőben.
Jövőbeni kihívások és lehetőségek
A mezőgazdasági termelők számára kulcsfontosságú lesz a jövőben, hogy folyamatosan alkalmazkodjanak az éghajlati viszonyok változásaihoz. A Nébih eredményei rámutatnak arra, hogy a megfelelő növényvédelmi stratégiák, valamint a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat követése révén jelentősen csökkenthető a toxinfertőzöttség kockázata. Az aflatoxin-mentes kukoricatermesztés biztosítása nemcsak az élelmiszerlánc biztonságát növeli, hanem gazdasági szempontból is előnyös a gazdálkodók számára.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés