A Texasi Egyetem kutatói olyan „intelligens talajt” fejlesztettek ki, ami egyszerre oldja meg az élelmezés és a globális felmelegedés jelentette vízhiány problémáját.

A HVG írta meg, hogy a globális felmelegedés már ma is nagyon komoly kihívások elé állítja a mezőgazdaságot. A növények termesztéséhez egyre több műtrágyára és öntözésre van szükség, ami egyrészt több értékes energia elhasználását jelenti, másrészt tovább nehezíti a globális felmelegedés elleni küzdelmet. Segítséget most a Texasi Egyetem kutatóinak munkája adhat - írták.

A szakemberek egy olyan „intelligens talajt” fejlesztettek ki, ami az átlagoshoz képest jobban hidratálja a növényeket, a tápanyag felszabadulása pedig egyenletesebb lehet - képünk illusztráció
A szakemberek egy olyan „intelligens talajt” fejlesztettek ki, ami az átlagoshoz képest jobban hidratálja a növényeket, a tápanyag felszabadulása pedig egyenletesebb lehet - képünk illusztráció

A szakemberek egy olyan „intelligens talajt” fejlesztettek ki, ami az átlagoshoz képest jobban hidratálja a növényeket, a tápanyag felszabadulása pedig egyenletesebb lehet. A tesztek azt mutatták, hogy a talajnak köszönhetően nagyobbak lettek a növények, a vízfelhasználás pedig jelentős mértékben csökkent – írta a New Atlas. Az erről szóló tanulmányt az ACS Materials Letters című tudományos lapban publikálták.

A vízfelhasználás csökkenése óriási terhet vehet le a Föld bolygóról. A felmérések szerint az édesvíz-felhasználás mintegy 70 százaléka a mezőgazdasághoz kötődik. Ez mindenhol problémát jelent, azokon a területeken azonban különösen, ahol az ivóvízből egyébként is nagyon kevés van. Emiatt ezeken a helyeken nehézkessé válik az ott élők táplálása.

A kutatók a korábbi kutatási eredményekre építve készítették el az újfajta talajt. Az „intelligens” jelzőt azért kapta, mert egy speciális hidrogélt adtak hozzá: ez az éjszakák folyamán több párát szív fel a levegőből, amit aztán a nap folyamán a növény gyökerénél enged szabadon. Emellett a hidrogél kalcium-kloridot is tartalmaz, ami szintén lassan szabadul fel belőle. Ez biztosítja a növények számára, hogy a létfontosságú tápanyag hosszú időn át elérhető legyen.

A laborvizsgálatok részletei

A csapat laboratóriumi keretek között tesztelte a talajt. 10 gramm talajban növesztett növényeket, amelyek egy része 0,1 gramm hidrogélt tartalmazott. A szakemberek szimulálták a nappalok és az éjszakák változását. A 12 órás mesterséges éjszaka során 25 Celsius-fok volt 60-90 százalék közötti relatív páratartalom mellett, míg a 12 órás nappalban 35 Celsius-fok volt és 30 százalékos relatív páratartalom.

A mérések szerint a hidrogéles talajban termesztett növények hossza 138 százalékkal nőtt, míg 40 százalékkal kevesebb vízre volt szükségük, mint a hagyományos talajban nőtt növényeknek. Mindez segíthet abban, hogy kevesebb vizet használjon el a mezőgazdaság, méghozzá úgy, hogy ez nem megy a növények termesztésének rovására - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás