Hirdetés
Sertéstenyésztők figyelmébe: minden, amit a szerves savakról tudni kell
Profilaktikus és növekedésösztönző céllal számos országban betiltották az antibiotikumok használatát a sertéstakarmányokban. A szerves sav lehet az egyik jelölt az antibiotikumok helyettesítésére a sertéstápokban. A szerves savak széles körben elterjedtek a természetben (állati, növényi és mikrobiális források), és számos gomba, élesztőgomba és baktérium termeli őket. Mit kell tudni róluk?
A szerves savakat a „gyenge” savak csoportjába sorolják. Nem oldódnak teljesen vízben, és egy vagy több karbonsavcsoportból állnak. Ezek kovalensen kapcsolódnak olyan csoportokban, mint az amidok, az észterek és a peptidek.
A szerves savak jellemzői
A szerves vegyületek sav- és bázistulajdonságai nagyon hasonlóak a szervetlen vegyületek sav- és bázistulajdonságaihoz. A savak tulajdonságai közé tartozik a 7-nél kisebb pH-érték, a savanyú íz, vízben oldva hidrogénionokat termelnek, maró hatásúak az emberi szövetekre, és bázisokkal reakcióba lépve sót és vizet képeznek. A bázisok általános tulajdonságai közé tartozik a 7-nél magasabb pH-érték, a „szappanos” érzés, a keserű íz, valamint az, hogy maró hatásúak az emberi szövetekre, és reakcióba lépnek a savakkal, sót és vizet képezve. A sertések érzékenysége a savanyú ízre körülbelül tízszer nagyobb, mint az édes ízre.
Hirdetés
Hányféle szerves sav létezik?
Kétféle szerves sav létezik. Az egyiknek van karboxilcsoportja (COOH-csoport). Ilyen például az ecetsav (CH3COOH), amely a gabonaalkohol oxidációjával vagy az almaborban a gyümölcscukor erjedésével keletkezik. A második típus fenolcsoporttal (C6H5OH) rendelkezik. A szalicilsav (OHC6H4COOH) példa a karboxil- és fenolcsoporttal egyaránt rendelkező szerves savra.
Miért fontosak a szerves savak?
A szerves savak szerepet játszanak az alapvető sejtfolyamatok szabályozásában, mint például a pH módosítása, a hírvivő jelek közvetítése és a biológiai membránokon keresztüli transzport modulálása. Kémiai tulajdonságaiknak köszönhetően nagymértékben módosítják azokat a sejtes, szubcelluláris vagy extracelluláris kompartmenteket, amelyekben megtalálhatók. Ezért a szerves savak részt vehetnek különböző biokémiai és élettani folyamatokban in vivo. Ezenkívül a szerves savak részt vesznek a fehérjék kémiai módosításában, ami nagy hatással van az in vivo fehérjeaktivitásra. E vegyületek különböző szerepeit még mindig fel kell tárni.
Szerves savak előállítása és kivonása
A szerves savak előállításának leggyakrabban alkalmazott módszerei közé tartozik a kémiai szintézis vagy a fermentáció. Az utóbbi években új technikákat fejlesztettek ki a szerves vegyületek gyors és hatékony kivonására különböző növényi anyagokból. A citromsavat, tejsavat, glükonsavat és itakonsavat iparilag mikrobiális folyamatok segítségével állítják elő. Ez ígéretes megközelítés a megújuló szénforrásokon alapuló építőelemek előállítására. Ezenkívül nagy mennyiségű ecetsavat állítanak elő bioperszecessziókkal és kémiai szintézissel. A mikrohullámmal segített extrakció egy másik technika, amellyel különböző vegyületeket izolálhatunk növényekből vagy növényi anyagokból analitikai és ipari célokra.
A szerves savak pozitív hatásai
A szerves savak pozitív hatásai közé tartoznak:
- Antimikrobiális hatás;
- A gyomor kiürülési sebességének csökkentése;
- Az enzimek kiválasztásának és aktivitásának serkentése a bélben;
- A bélszövet tápanyagokkal való ellátása;
- A nyálkahártya integritásának és működésének javítása;
- A pepszin és a mikrobiális fitáz aktivitásának fokozása;
- A hasnyálmirigy kiválasztásának kiváltása;
- A fehérjeemésztés fokozása;
- Az ásványi anyagok hasznosulásának javítása;
- a mikroflóra és a gazdaszervezet közötti verseny csökkentése; és
- A sertések egészségének és termelékenységének javítása.
A szerves savak a hidrogénionok felszabadításával közvetlenül csökkenthetik a bélkörnyezet pH-értékét, így megakadályozzák vagy gátolják a savérzékeny baktériumok szaporodását.
A szerves savak antimikrobiális hatása savas körülmények között nagyobb, semleges pH-nál pedig kisebb. Fontos tudni, hogy minden szerves savnak van egy meghatározott pH-tartományhoz, membránszerkezethez és fiziológiához kapcsolódó mikrobiális aktivitásspektruma a mikrobafajok sejtjében. Ezenkívül a szerves savak az antibiotikumok ígéretes alternatívái a tápanyagok emészthetőségének elősegítésére az emésztőrendszer felső régiójának pH-értékének csökkentésével.
A sertéstakarmányozásban leggyakrabban használt szerves savak
A sertéstakarmányozásban leggyakrabban használt szerves savak közé tartozik a citromsav, a tejsav és a hangyasav.
Citromsav
A citromsav szagtalan, színtelen, savanyú, savanyú ízű vegyület. Elsősorban üdítőitalok és édességek ízesítő- és tartósítószereként, fertőtlenítőszerként, valamint gyógyszerek stabilizálására és tartósítására használják. A citromsav felszabadítja a fitátmolekulákhoz kötött ásványi anyagokat, növelve a kalcium, a foszfor és a cink hasznosulását.
A citromsav-táplálékkiegészítés javítja a szárazanyag, a nitrogén és az energia emészthetőségét a befejező sertéseknél és a laktáló kocáknál, valamint a nyersfehérje, a szárazanyag, a zsír és az energia emészthetőségét a növendék sertéseknél. Ezen túlmenően a növekvő és befejező sertések takarmányának citromsavval történő kiegészítése csökkenti az Escherichia coli számát, és növeli a Lactobacillusét, ami javítja a bélrendszer egészségét. Továbbá a növendék sertéseknél a citromsavval kiegészített takarmány csökkenti az ecetsavgáz-kibocsátást és az ammóniakoncentrációt.
Tejsav
A tejsav szagtalan, színtelen, fémeket és szöveteket maró folyadék, amely erjedés során keletkezik. Az elválasztás utáni sertések tejsavval kiegészített takarmányozásával javul az átlagos napi hízás, az átlagos napi takarmányfelvétel, a takarmányhatékonyság és a teljesítmény. Az elválasztás utáni sertéseknél a takarmány tejsavval történő kiegészítése javítja a szárazanyag emészthetőségét, növeli a bacilusok és a laktobacilusok koncentrációját, és csökkenti a szalmonella- és E. coli-számot.
Hangyasav
A hangyasav színtelen, szúrós szagú folyadék. Maró hatású a fémekre és a szövetekre. A hangyasav a legegyszerűbb karbonsav, és különböző forrásokban, például a méhméregben és a hangyacsípésben van jelen. Tartósítószerként és antibakteriális szerként is használják az állati takarmányban.
Csökkenti a sertésbélben a bakteriális nitrogént, és javítja a nyersfehérje, az esszenciális aminosavak, a lipidek, a kalcium és a foszfor látszólagos ileális emészthetőségét. Ezenkívül a hangyasav-kiegészítés növeli a szárazanyag emészthetőségét az elválasztás utáni sertésekben, és javítja a bél egészségét.
Záró megjegyzések
A szerves savak csökkentik a gyomor pH-értékét, megakadályozzák a kórokozók elszaporodását, energiaforrásként működnek, növelik a traktus látszólagos teljes emészthetőségét, javítják a bél egészségét, valamint fokozzák a növekedési teljesítményt és a termelékenységet.
A gyakorlatban a szerves savak hatása azonban nem mindig következetes a rendelkezésre álló termékek széles választéka és a különböző kombinációkkal javasolt különböző hatékony adagok miatt. A szerves savak hatékonyságát befolyásolja a típus összetétele, az adagolás, a tápszer, a takarmányozási rend, a környezet, a takarmány tápanyag-összetétele, valamint az állatok kora és egészségi állapota.
Ezért további kutatásokra van szükség a szerves savak hatékony adagolásának és kombinációjának megállapításához a lehető legjobb eredmények elérése érdekében.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés