Az Illinois Egyetem kutatói hiperspektrális szenzorokat helyeztek repülőgépekre, hogy gyorsan és pontosan ki tudják mutatni a kukorica nitrogénállapotát és fotoszintetikus kapacitását. A repülőgépes hiperspektrális érzékelési technika lehetővé tette számukra, hogy hektáronként néhány másodperc alatt végig pásztázzák a szántóföldeket.

Sheng Wang kutató és a tanulmány vezetője szerint a repülőgépes hiperspektrális érzékelési technika nemcsak nagyon gyors, hanem sokkal nagyobb spektrális és térbeli felbontást is biztosít, mint a hasonló, műholdfelvételeket használó vizsgálatok.

A kutatók a szenzoradatokkal való összehasonlításhoz a földön végzett levél- és lombkoronaméréseket is elvégezték, mint földi igazoló adatokat (Fotó: Pixabay)

Betölti a szántóföldi mérések és a műholdak közötti űrt

Wang szerint megközelítésük betölti a szántóföldi mérések és a műholdak közötti űrt, költséghatékony és rendkívül pontos megközelítést biztosít a fenntartható precíziós mezőgazdaságban a növények nitrogéngazdálkodásához.

Egy repülőgépet szereltek fel egy csúcsminőségű hiperspektrális érzékelővel, amely képes a látható és a közeli infravörös spektrum (400-2400 nanométer) hullámhosszainak érzékelésére. A 2019-es vegetációs időszakban háromszor repült át egy illinois-i kísérleti szántóföld felett. A kutatók a szenzoradatokkal való összehasonlításhoz a földön végzett levél- és lombkoronaméréseket is elvégezték, mint földi igazoló adatokat.

Akár 85%-os pontosság

Kaiyu Guan, a tanulmány társszerzője szerint a repülések akár 85%-os pontossággal detektálták a levelek és a lombkorona nitrogénjellemzőit. Köztük több, a fotoszintetikus kapacitással és a szemterméssel kapcsolatos jellemzőt, ami közel áll a földi igazság minőségéhez. „A légi hiperspektrális szenzorokra akár a földi adatgyűjtés helyettesítésére is támaszkodhatunk anélkül, hogy nagy pontosságot kellene feláldoznunk. Eközben a légi szenzorok lehetővé teszik, hogy sokkal nagyobb területeket fedjünk le alacsony költségek mellett” - mondta Guan.

A hiperspektrális szenzorok a teljes tartományukban mindössze 3-5 nanométeres különbségeket érzékelnek, ami más távérzékelési technológiákhoz nem hasonlítható érzékenység. „Más légi távérzékelési technológiák a látható spektrumot és esetleg a közeli infravörös tartományt, mindössze négy spektrális sávot vesznek fel. Ez még csak meg sem közelíti azt, amit ezzel a hiperspektrális érzékelővel meg tudunk tenni. Ez igazán nagy teljesítményű” – mondja Guan.

A kutatócsoport kidolgozta a legjobb matematikai algoritmust is a hiperspektrális érzékelőből származó nitrogén-visszaverődési adatok észlelésére. Arra számítanak, hogy ezt az újabb technológiák megjelenésével hasznosítani fogják.

A technológiát a műholdakra vinni

„A NASA egy új műholdas hiperspektrális küldetést tervez, ahogy más kereskedelmi műholdas cégek is. A mi tanulmányunk potenciálisan biztosíthatja az algoritmust ezekhez a missziókhoz, mivel már bizonyítottuk a pontosságát a repülőgépek hiperspektrális adatainál” - mondja Wang.

Guan szerint a technológia műholdakra történő átvitele a végcél, ami lehetővé tenné, hogy a vegetációs időszak elején minden egyes szántóföld nitrogénállapotáról képet kapjunk. Az előrelépés lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy megalapozottabb döntéseket hozzanak a nitrogénoldali kijuttatásról.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!

2024.09.11.

Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.

Senki sem tudja, hogyan fertőződött meg: madárinfluenza újabb áldozata az USA-ban

2024.09.11.

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) friss jelentése szerint egy Missouri államban élő személy madárinfluenzával fertőződött meg. Az augusztus 22-én kórházba került páciens alapbetegségekkel küzdött, és az eset azért is különleges, mert ő az első olyan beteg, aki nem fertőzött állatokkal való érintkezés révén kapta el a vírust.

Több, eddig ismeretlen vírust fedeztek fel egy kínai gleccser mélyében

2024.09.11.

Az Ohio Állami Egyetem kutatói több mint 1700 különböző vírus felfedezéséről számoltak be, melyeket egy kínai gleccser mélyén találtak

Rég nem látott esőt hoznak a következő napok, jelentős lehűléssel

2024.09.11.

Pénteken nyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőtakaró. Főként a nap első felében keleten még kisüthet a nap, délutánra viszont az ország többi részéhez hasonlóan már arrafelé is erősen felhős vagy borult idő valószínű. Többfelé kell számítani esőre, záporra, keleten akár zivatar is kialakulhat. Kiadós mennyiségű csapadék várható.

Elindult a Digitális Állampolgárság Program Magyarországon

2024.09.11.

A Digitális Állampolgárság Program lelke egy mobiltelefonos alkalmazás, amivel fokozatosan egyre több ügyet lehet intézni sorban állás nélkül.

A 10 legjobb táplálékkiegészítő, amelyek elősegítik a sertések bélrendszerének egészségét

2024.09.10.

A sertések bélrendszerének egészsége alapvető fontosságú az optimális növekedéshez és a jó immunrendszerhez. A megfelelő bélmikrobióta fenntartása, az emésztőrendszer védelme és a kórokozók elleni védekezés kulcsfontosságú tényezők a sertéstenyésztés sikerességéhez. Az alábbiakban bemutatjuk azt a 10 legjobb táplálékkiegészítőt, amelyek segítik a sertések bélrendszerének egészségét.

Partnerhírek
Partner

Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!

2024.09.11.

Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.

Partner

Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia

2024.09.09.

A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Goes Iron max limited
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goes Iron max limited

Hitelesített telefonszám

2 250 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás