Az őszi káposztarepce szárának hosszanti repedése sajnos igen gyakori jelenség a tavaszi időszakban. Az okok álltalában összetettek, de kétségtelenül leszűkíthetőek 3-4 olyan helyzetre, tényezőre, amelyek közvetlen előzményként a repedések állományszintű megjelenését eredményezik.

1. Kártevő: A leggyakoribb tettes a repceszár-ormányos. A szárban kikelő lárvák felemésztik a repceszár belső szöveti állományát, amely tápanyagfelvételi, -szállítási és kórtani tüneteket egyaránt eredményez. A károsodott szár először torzul, majd felreped. A torzulás és repedés sajnos a lárvák kártételének megkezdése előtt is előfordulhat, mert a szárkezdeményen ejtett szúrt sebeket a repce ilyen módon igyekszik begyógyítani.

Tipp: Ha kártevő okozza a repedéseket, akkor a repedt szárak alapos vizsgálatával erről meggyőződhetünk! Érdemes több szárat, és alaposan megvizsgálni!

Az őszi káposztarepce szárának hosszanti repedése igen gyakori jelenség a tavaszi időszakban

2. Fagy: A fagykár tünetei jól elkülöníthetőek a többi repedéses tünettől. A fagy károsítása nyomán a jellemzően már zöld bimbókkal berakodott szár a nappali hőmérsékletemelkedés hatására először bókolni kezd, majd torzul, és ezzel egy időben a fagy okozta ödémák mentén felreped. A fagy kártétele a tapasztalatok szerint -5 °C alatt jelentkezik, és a nagyobb szárnövekedést produkált állományokat érinti.

Tipp: Ha az elmúlt napokban a hőmérséklet nem volt ilyen alacsony, vagy nem volt még szárba indulva a repcénk, nem valószínű, hogy fagykárt szenvedett!

3. Tápanyaghiány: A témában született írások egy jelentős része a bór-, a kalcium- és a cinkhiányra vezeti vissza a kora tavaszi, szárba indulás után megjelenő repedéseket.

A kézen fekvő magyarázat szerint a korai bórhiány felborítja az auxin-citokinin egyensúlyt a fiatal növényekben. A bórhiány miatt kialakuló auxintöbblet a sejtek gyors megnyúlását eredményezi, amely repedéshez vezet.

A kalciumhiány még a kalciummal jól ellátott talajokon is gyakran megjelenik, és ezt több éves levélanalíziseink is szépen visszaigazolják. Általában relatív hiánya esetén számos anyagcsere folyamat lelassul, felborul, csökken az ellenálló képesség, károsodik a csúcsrügyek és gyökérszőrök fejlődése, és jelentősen megnövekedik a repedések száma és hossza.

Nem közismert tény, hogy a repce még a kukoricánál is jóval több cinket vesz fel a talajból. Ha a cink kora tavasszal hiányzik, a fiatal növények növekedésében zavar lép fel, jelentősen megnő fagyérzékenységük, továbbá csökken a bőrszövet rugalmassága, ami ugyancsak repedéshez vezet.

Tipp: A bór pótlása egy intenzív technológiában alap, és elengedhetetlen. Ősszel regulátorral együtt 150-200 g/ha, tavasszal szárormányos elleni védekezéskor 100-150 g/ha, zöld bimbós állapotban 200-220 g/ha levélen keresztüli bór pótlásával nagyon sokat tehetünk a tavaszi repedések mérséklése érdekében. A cink ugyancsak kiválóan pótolható levélen keresztül, kijuttatását leginkább a kora tavaszi növényvédelmi beavatkozások alakalmával javasoljuk, a hiány mértékétől függően legalább 100-300g/ha mennyiségben. A kalcium nagy mennyiségű pótlása kevésbé hatékony levélen keresztül, de ebben a tavaszi időszakban a kisebb mennyiség is eredményes lehet, főleg akkor, ha talajunkból hiányzik vagy lekötött állapota miatt felvehetetlen.

4. Időjárási anomáliák okozta élettani reakció, hibrid érzékenység: Ha a fent részletezett 3 tényezőt a legjobb tudásunk és szándékunk szerint minimalizáltuk, akkor sem dőlhetünk hátra, ugyanis az idei év időjárása kifejezetten kedvezni fog a repedések megjelenésének. A tavaszi szokatlanul hideg és csapadékszegény időjárás miatt az összes őszi növényünk felett telt az idő, de nem fejlődtek. Most, hogy érkezett valamennyi csapadék, és újra felmelegszik a levegő és a talaj, rendelkezésre áll a talajoldat, növényeink megpróbálják „utolérni magukat”, ami nagyban megnöveli a repedések kockázatát. Ha nekem tippelnem kellene, akkor azt mondanám, hogy szinte tuti, hogy repedni fognak!

A repedés a kórokozók kapuja, amit mi hamarabb be kell zárni, a sebeket be kell gyógyítani, szárítani! Ez rendkívül fontos feladata lesz mindenkinek, akinek állomány szinten fog repedezni a repcéje, figyeljünk rá!

Gyói Gábor
Fitohorm Kft.

(x)

További híreink

Növekedés és beltartalom: a LED-fényreceptek jótékony hatása

2024.09.14.

A korszerű üvegházakban és beltéri növénytermesztő létesítményekben egyre elterjedtebb a LED-ek használata. Ez a technológia számos beállítási lehetőséget kínál, azonban ezek teljes körű kihasználásához sok vizsgálat szükséges.

Sokkal drágábban készül a jövőben a Lego: a környezetkímélés érdekében más alapanyagokból gyártják majd

2024.09.14.

A Lego cég bejelentette, hogy 2032-re teljesen lecserélik az ikonikus építőkockák gyártásához használt, fosszilis alapú műanyagokat drágább, megújuló és újrahasznosított műanyagokra

Nincs menekvés, ma, szombaton 7 vármegyére adtak ki figyelmeztetést özönvíz és szélvihar miatt

2024.09.14.

Szombat délutántól a lehulló csapadék mennyisége az ország túlnyomó részén meghaladja a 20 mm-t.

A haszonbérlet szabályairól írt fontos tudnivalókat a MAGOSZ főtitkára

2024.09.14.

A magyar termőföldek több mint 50 százalékát haszonbérlet útján művelik, ezért kiemelten fontos a haszonbérlet szabályainak pontos ismerete.

Új szabályok az importált gyümölcsökkel kapcsolatos vízhasználatról

2024.09.13.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) az év elején új szabályokat írt elő a betakarítás előtti mezőgazdasági víz felhasználására vonatkozóan, az Egyesült Államokba exportált friss termékek esetében.

Megvan a NAK új elnöke: helyettes államtitkár vállalta a köztestület vezetését

2024.09.13.

A NAK új elnöke, Papp Zsolt György 1981-ben született, gyakorló gazdálkodó, agrármérnöki diplomáját a Debreceni Egyetemen szerezte

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnok-építés? Most dupla pályázati segítséget is kaphatnak az állattartók

2024.09.13.

Újra mezőgazdasági célú pályázatok nyílnak 2024 őszén, amelyek ez alkalommal az állattartó gazdaságok versenyképességének fokozását célozzák a termeléshez szükséges eszközök korszerűsítésének vagy éppen építési beruházás finanszírozásával. Az agrárszíntéren igen elterjedt acélcsarnokok utóbbihoz kínálnak, vállalkozásra szabott épületkonstrukciókat. Nézzük a modern acélcsarnokok előnyeit!

Partner

Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag

2024.09.12.

Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

MTZ 820

Hitelesített telefonszám

5 300 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Perard Optium CL SL

Hitelesített telefonszám

35 000 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 68 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás