A Líbia délkeleti részén fekvő Kufra tartomány teljes egészében a Szahara területén helyezkedik el. A homokdűnékkel és tagolt fennsíkokkal borított terület rendkívül száraz, nincsenek állandó folyók vagy tavak, az éves csapadékmennyiség pedig átlagosan 2,5 milliméter. A vándorló homokdűnék alatt ma is ott van eltemetve a világ legnagyobb fosszilis vízkészlete, az egykori folyók maradványa. A több mint kétmillió négyzetkilométer kiterjedésű núbiai homokkő víztározó rendszer négy ország (Líbia, Egyiptom, Csád, Szudán) területe alatt húzódik, és mintegy 150 000 köbkilométer vizet tartalmaz.

A sivatag mélyén elraktározott ősi vizet ma a világ legnagyobb vízvezeték-rendszere szállítja Líbia minden részébe - írta az Űrvilág.

A Líbia délkeleti részén fekvő Kufra tartomány teljes egészében a Szaharában van, a homokdűnék alatt eltemetve található a világ legnagyobb fosszilis vízkészlete - képünk illusztráció

A Líbia délkeleti részén fekvő Kufra tartomány (El-Kufra) teljes egészében a Szaharában helyezkedik el. A homokdűnékkel és tagolt fennsíkokkal borított terület rendkívül száraz, nincsenek állandó folyók vagy tavak, az éves csapadékmennyiség pedig átlagosan 2,5 milliméter. Nem mindig volt ez azonban így, a vándorló homokdűnék alatt ma is ott van eltemetve a világ legnagyobb fosszilis vízkészlete, az egykori folyók maradványa. 

A beszivárgó víz 10 ezer – 1 millió évvel ezelőtt raktározódott el a homokkőben, amikor a területen több csapadék hullott, az éghajlat pedig mérsékeltebb volt. Ennek a csapadékosabb időszaknak a nyomait a szakemberek az Endeavour űrrepülőgépen 2000-ben (STS–99) működött radarberendezés (Shuttle Radar Topography Mission, SRTM) mérései alapján rekonstruálták. A radaros adatok segítségével feltérképezték az egykor a térséget átszelő, ősi folyókat - írta a cikk.

A NASA Terra műholdján működő MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) detektor felvétele 2022. május 26-án készült Líbia Kufra tartományáról. A kép bal felső részén a Ribiana homoktenger terül el, amelyet délen a Tibesti-hegység fennsíkjai határolnak. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE és GIBS/Worldview)

A felső képen a sivatagi területen szinte semmilyen vegetáció sincs, az egyetlen kivétel a jobbra fent látható, illetve az alsó képen részletesen mutatott, valamivel zöldebbnek látszó terület, a tartomány székhelye, a mintegy 20 ezer lakosú el-Dzsauf (Al Jawf) és környékének mezőgazdasága. A világűrből készített felvételen feltűnően rajzolódik ki a területek öntözésének két különböző módszere. Az ISS egyik űrhajósa felvételén el-Dzsauf környéke látható.

A Nemzetközi Űrállomás 49. alaplegénységének egyik tagja 2016. október 22-én készítette a felvételt Kufra tartomány székhelyéről, el-Dzsauf városáról. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)

Jól látható az alakzat

A kép bal felső részén a barázdás (földcsatornás, áztató) öntözés szabályos téglalap alakzatai rajzolódnak ki, ennél a módszernél a termesztett növény sorai közötti barázdákba vezetik az öntözővizet. Ettől délre a szabályos, sötétebb körök a körforgó öntözőrendszerek használatát mutatják.

A körforgó öntözőberendezéseket egy középpontból kiinduló, és akörül körbe forgó, néhány száz méter hosszú cső alkotja, amelyen keresztül a kör alakú területet öntözik. Az öntözőrendszerek vízellátását a núbiai homokkő víztározó rendszerből biztosítják.

A „nagy mesterséges folyó” (GMMR, Great Man-Made River) néven emlegetett csővezetékrendszert az 1980-as években kezdték kiépíteni, ma már ezen keresztül biztosítják Líbia vízellátásának 70 százalékát, a víz az ország két legnagyobb városába, a Földközi-tenger partján fekvő Tripoliba és Bengáziba is eljut. A vezetékek együttes hossza ma már eléri a 2820 kilométert, és naponta 6,5 millió köbméter vizet szállítanak a városokba - fogalmaz a cikk.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A növényi betegségek kimutatásában is segít a mesterséges intelligencia

2024.10.12.

A ChatGPT-től az időjárás-előrejelzésig a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásai folyamatosan bővülnek. A londoni székhelyű növénytermesztéssel foglalkozó HSAT cég a közelmúltban bejelentett egy „úttörő technológiát”, amely képes javítani a betegségek észlelését és a termés előrejelzését az AI segítségével.

Teljes robotizáció válthatja fel a munkásokat a baromfiágazatban

2024.10.12.

A robotizáció, illetve a mesterséges intelligencia sok kihívásra hoz megoldást a baromfi termékpályán is

Készül a „lazacfilé” a világ legnagyobb 3D élelmiszer-nyomtató üzemében

2024.10.12.

Az élelmiszeripar rohamosan halad a fejlett digitális gyártási technológiák bevezetésével. A Steakholder Foods éppen nemrégiben nyitotta meg bemutatóközpontját Rehovotban. A Revo Foods Bécsben található „ízgyárában” megismerhető, hogy a 3D-s élelmiszer-nyomtatás hogyan tervezi forradalmasíani az élelmiszerek előállítását és fogyasztását.

Közös magyar fejlesztéssel segítik a tehenészetek digitalizációját a szakemberek

2024.10.12.

A tejtermelő gazdaságok munkáját, a beteg egyedek gyors elkülönítését lehetővé tevő, a tartástechnológiai elemek optimalizálását segítő rendszert fejleszt a Milkmen Földesi Tejtermelő Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Diákvetélkedőt indított a Nébih, a KonyhaKontroll a tudatos fogyasztást segíti

2024.10.12.

Nagyszabású online diákvetélkedőt indított a Nébih az Okos Doboz felületén, amelynek alapját a hivatal újonnan összeállított interaktív tananyaga és animációs videói adják.

Vissza nem térítendő támogatás a juh- és kecsketartóknak

2024.10.11.

Az Agrárminisztérium 65 millió forintos keretösszeggel nyújt egyszeri, vissza nem térítendő támogatást a juh- és kecsketartóknak a súrlókór megelőzésére.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás