Hirdetés
Rekordszinten a kenyérgabona ára az Egyesült Királyságban
Az Egyesült Királyságban a kenyérbúza termelői ára ebben a hónapban új szinteket ért el, az átlagos ár 276 font/tonna (326,34 euró/tonna) volt decemberi szállításra. Ilyen árra még soha nem volt példa, legalábbis 1990 januárja óta, amióta megkezdődött az elektronikus nyilvántartás.
Alice Jones, a Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács vezető elemzője szerint a kenyérbúza takarmánybúzával szembeni felára még mindig jelentős, 49-50 font/tonna (57,94-59,12 euró/tonna), de az elektronikus nyilvántartások alapján csak a 13. legnagyobb.
A takarmánybúza árának emelkedése – és a kenyér
Jones szerint ez azt mutatja, hogy a hazai takarmánybúza növekvő ára hozzájárult a kenyérbúza árának emelkedéséhez, valamint a teljes minőségű kenyérbúza piacán érzékelhető hiányra adott reakciónak is tekinthető. Ennek eredményeként ez önmagában nem feltétlenül okozza a kenyér árának emelkedését a szupermarketek polcain – mondta.
Hirdetés
Hiánycikk a búza
A szűkös globális kínálat azonban az utóbbi időben továbbra is támogatta a búza árát, és a közelmúltban Ausztráliában tapasztalt rossz időjárás, amely potenciálisan hátráltatta a betakarítást, tovább növelte ezt, különösen a jó minőségű búza esetében, ami azt jelenti, hogy a kenyérbúza ára valószínűleg továbbra is magas szinten marad a globális aggodalmak miatt.
A búza ára nincs közvetlen kapcsolatban a kenyér árával
Jones szerint logikusnak tűnhet, hogy amikor a kenyérbúza ára emelkedik, a kenyér ára is ezt követi, de ez nem teljesen igaz: „Egy kenyér ára sok más tényezőtől is függ, beleértve a pékségek gyártási folyamatait, az egyéb összetevőket, a csomagolást, a marketinget és a szállítást. Ez azt jelenti, hogy a búza ára nincs közvetlen kapcsolatban a kenyér árával, és nem arányosan hajtja fel annak az árát. Becsléseink szerint a búza értéke egy szabványos 800 g-os fehér kenyérben az elmúlt 4 gazdasági év alapján 11-15%”.
Vélemények a piacról
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint azonban „ezen inputok magasabb árai elkerülhetetlenül magasabb termelési költségeket, és végül magasabb élelmiszerárakat eredményeznek”.
A Kingsmillt birtokló Allied Bakeries szerint az iparág "ki van téve az inflációs nyomásnak a liszt, valamint a sütőinkben használt gáz és a szállítóflottánk üzemanyagának költségei tekintetében".
A brit Farming Forum blogoldalon a tagok szerint a drága gabona drága végtermékeket eredményez.
A UK Flour Millers pedig kiemelte, hogy számos cikk foglalkozott a magas műtrágyaárakkal és azzal, hogy ez mit jelenthet a termésre nézve, ha a gazdák nem tudnak annyi műtrágyát kijuttatni, ami alacsonyabb terméshozamot eredményez.
(Forrás: allaboutfeed.net)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Dr Green Prime magtrágya – egy valódi újító megoldás a tápanyag-utánpótlásban
A Dr Green Prime a vetőmag felületére a csávázással egy menetben vagy akár külön is felhordható tápanyagforrás, mely a csírázó növény számára azonnali erőt biztosít, hogy egységes, vitális állományt érjünk el, mely mind a környezeti, mind a peszticid stresszhatásoknak jobban ellenálló növényt eredményez.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 41 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés