Hirdetés
Pusztuló fenyvesek Magyarországon – de a természet meglepő választ adott
A klímaváltozás hatásai egyre inkább érezhetők hazánk fenyveseiben. Az elsősorban a múlt század első felének nagyszabású erdőtelepítései során létrehozott, idegenhonos fenyőerdők az évek során leromlottak: egyre több károsító támadja meg őket, és sok helyen a csúcsszáradás jeleit mutatják, sőt egyes területeken teljesen el is pusztultak.
Bár a fenyőállományok hanyatlása elsőre aggasztónak tűnhet, a folyamat lehetőséget teremt a természetes erdei ökoszisztémák visszatérésére. Több hazai területen – például a Budaörsi kopárokon, a Szénásokon és Páty környékén – már megjelentek az őshonos, természetvédelmi szempontból értékes növényfajok. Ezek megóvása érdekében indult el egy átfogó természetvédelmi projekt – számolt be róla a Pilisi Parkerdő Zrt.

A feketefenyő visszaszorításával támogatják az őshonos fajokat
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. közös természetvédelmi munkálatai jelenleg is zajlanak Nagykovácsi, Páty és Pilisszentiván térségében, valamint a Budaörsi kopárokon. A LIFE endemic PANALP projekt célja az éghajlatváltozás és az időskor miatt pusztuló feketefenyő-állományok visszaszorítása, hogy helyet biztosítsanak az őshonos növényzet számára.
Hirdetés
A gyérítési munkálatokat jellemzően meredek lejtőkön végzik, ahol a feketefenyők árnyékolása és talajsavanyító hatása akadályozza az őshonos lombos fák, cserjék és gyepek megtelepedését. A szakértők szerint ezek a beavatkozások hosszú távon változatos, ellenállóbb és természetesebb erdőket eredményeznek, amelyek jobban képesek alkalmazkodni a klímaváltozás kihívásaihoz.
Különleges ritkaságok is megőrzésre kerülnek
A Budaörsi kopárok egyik különleges természeti kincse a magyar méreggyilok (Vincetoxicum pannonicum), amely a hazai flóra egyik ritka, kizárólag Magyarországon előforduló növényfaja. Ennek és más fokozottan védett fajoknak a megőrzése is kiemelt célja a projektnek. A feketefenyők visszaszorításával ezek az értékes növények megfelelő életteret kapnak, ami hozzájárul hosszú távú fennmaradásukhoz.
A természetvédelmi szakemberek bíznak abban, hogy az átalakuló erdők nemcsak a helyi élővilág számára hoznak pozitív változásokat, hanem a látogatók is élvezhetik majd a biodiverzitásban gazdagabb és ellenállóbb erdőtájak látványát.
(Forrás: agrarszektor.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi
2025.04.25.A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.
Akár már drónnal is!
2025.04.25.A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatVulcan Kalászos komplex - Makro-, mezo- és mikroelemeket tartalmazó lombtrágya
Magro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés