A klímaváltozás hatásai egyre inkább érezhetők hazánk fenyveseiben. Az elsősorban a múlt század első felének nagyszabású erdőtelepítései során létrehozott, idegenhonos fenyőerdők az évek során leromlottak: egyre több károsító támadja meg őket, és sok helyen a csúcsszáradás jeleit mutatják, sőt egyes területeken teljesen el is pusztultak.

Bár a fenyőállományok hanyatlása elsőre aggasztónak tűnhet, a folyamat lehetőséget teremt a természetes erdei ökoszisztémák visszatérésére. Több hazai területen – például a Budaörsi kopárokon, a Szénásokon és Páty környékén – már megjelentek az őshonos, természetvédelmi szempontból értékes növényfajok. Ezek megóvása érdekében indult el egy átfogó természetvédelmi projekt – számolt be róla a Pilisi Parkerdő Zrt.

A projekt egyik célja az idegenhonos, a talajt jelentősen árnyaló és savanyító feketefenyő gyérítése (Fotó: Pixabay)

A feketefenyő visszaszorításával támogatják az őshonos fajokat

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. közös természetvédelmi munkálatai jelenleg is zajlanak Nagykovácsi, Páty és Pilisszentiván térségében, valamint a Budaörsi kopárokon. A LIFE endemic PANALP projekt célja az éghajlatváltozás és az időskor miatt pusztuló feketefenyő-állományok visszaszorítása, hogy helyet biztosítsanak az őshonos növényzet számára.

A gyérítési munkálatokat jellemzően meredek lejtőkön végzik, ahol a feketefenyők árnyékolása és talajsavanyító hatása akadályozza az őshonos lombos fák, cserjék és gyepek megtelepedését. A szakértők szerint ezek a beavatkozások hosszú távon változatos, ellenállóbb és természetesebb erdőket eredményeznek, amelyek jobban képesek alkalmazkodni a klímaváltozás kihívásaihoz.

Különleges ritkaságok is megőrzésre kerülnek

A Budaörsi kopárok egyik különleges természeti kincse a magyar méreggyilok (Vincetoxicum pannonicum), amely a hazai flóra egyik ritka, kizárólag Magyarországon előforduló növényfaja. Ennek és más fokozottan védett fajoknak a megőrzése is kiemelt célja a projektnek. A feketefenyők visszaszorításával ezek az értékes növények megfelelő életteret kapnak, ami hozzájárul hosszú távú fennmaradásukhoz.

A természetvédelmi szakemberek bíznak abban, hogy az átalakuló erdők nemcsak a helyi élővilág számára hoznak pozitív változásokat, hanem a látogatók is élvezhetik majd a biodiverzitásban gazdagabb és ellenállóbb erdőtájak látványát.

(Forrás: agrarszektor.hu)

További híreink

Miért szeretnek az angol kertészek régi aprópénzeket ásni növényeik táptalajába?

2025.04.26.

A kertészek imádják kipróbálni a különleges módszereket, hogy egészségesen tartsák növényeiket. De van egy trükk, amire talán nem is gondolnánk: régi pennyk földbe ásása, különösen a kígyónövény körül. Nem, ez nem díszítés vagy szerencsehozás miatt van. Tudományos oka van, amely a fémekhez köthető.

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás