Hirdetés
Pusztulnak a szántók, fogy a víz, újabb világjárvány várható
Miközben a világ lakosságának jelentős része a koronavírus járvány végét várja, vészjósló figyelmeztetések érkeznek a közeljövőben érkező új betegségekről. A mezőgazdaság jó és rossz értelemben is mélyen benne van a probléma közepében. A fertőzés forrása a COVID-19 esetében is maga a civilizáció. Ahogy az emberi tevékenység hatására felborul az érzékeny ökológiai rendszerek egyensúlya, egyre újabb és durvább fertőzéseket szabadít magára a bolygó lakossága. Ezek közül pedig sokszor védtelen az emberek immunrendszere. Mi lehet a megoldás?
Az Agrárágazat számolt be róla, hogy a koronavírus miatti válsághelyzetet nagyrészt magunknak köszönhetjük. Évente ugyanis 4-5 új járvány indul el az emberiségben, aminek a háromnegyede az állatvilágból kiszabaduló kórokozó – idézte az RTL Klubnak nyilatkozó Ürge-Vorsatz Diánát a Mezőhír. A CEU professzora (aki tagja a Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testületnek /HuPCC/, ami a klímaváltozás/klímaválság következményeit elemzi) szerint nem az a kérdés, hogy jön-e egy még súlyosabb járvány, hanem az, hogy mikor érkezik. Úgy véli, hogy ez csak akkor megelőzhető meg, ha helyreállítjuk az egészséges kapcsolatot az ember és a természet között.
Talajvédelem, talajrombolás
A védekezés egyik fő eleme a talajművelés, a termőföld védelme. Noha a Föld felszínének csak 4 százaléka szántó, sokan úgy gazdálkodnak, mintha végtelen mennyiségben állna rendelkezésre a termőtalaj. Valójában már alighanem visszafordíthatatlan fogyatkozás ment végbe a talajok terén: minden órában eltűnik 40-50 hektár a világon. A cikk szerint a hagyományos intenzív talajművelés helyett a természetes állapotok helyreállítása lenne a megoldás. A forgatás/szántás, a kopasz tarlók helyett a takarónövények vetése, a minimális bolygatással járó művelési technikák, amik megőrzik a nedvességet, javítják a talaj biokémiáját és mechanikai szerkezetességét.
Hirdetés
Duplán árt az állattenyésztés
Egy másik fontos irány a tömeges méretű, intenzív állattartás működtetésének újragondolása. A cikk szerint a világ mezőgazdaságának átlagosan 50-70 százaléka az állattartást szolgálja ki, akár öntözővízről, akár a termesztett növényekről van szó. Ez a húsfogyasztás mai rendszerének és mennyiségének átgondolását hozza magával, miután a Föld egyre növekvő lakossága több és több húst fogyaszt – miközben ez a leginkább környezetterhelő ágazat. Ürge-Vorsatz Diána szerint fontos az élelmiszerpazarlás csökkentése is. A földeken megtermelt étel(alapanyag) jó része el sem jut a vevőkhöz a rossz betakarítási és tárolási-szállítási technikák, valamint egyéb okok miatt). A megvásárolt élelmiszer nagy hányadát pedig a jóléti államokra jellemző túlvásárlás miatt dobják ki az emberek. Azonban a kárba veszett élelmiszerekre/alapanyagokra is ugyanannyi erőforrást használt fel, és ugyanannyi környezetterhelő műveletet alkalmazott a mezőgazdaság.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében
Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés