Hirdetés
Precíziós szakmai nap Zimányban: válasz a jövő tápanyagutánpótlási kihívásaira
Precíziós szakmai napot rendezett a Somogy vármegyei Zimányban a Farkas Kft., a Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület, a Digitális Agrárakadémia, a NAK Somogy Vármegyei Igazgatósága és a Toponár Környéki Gazdakör. A hazai helyspecifikus technológia forradalmának egyik legaktívabb gazdálkodója, a házigazda Farkas László két évtizede kezdte el alkalmazni az adat alapú megoldásokat, példát és utat mutatva a magyarországi fejlődésnek. A Magro.hu a Kukorica Kör Egyesület tagjaival közösen vett részt a programon, elsőként a biostimulátorok előnyeit bemutató előadásról számolunk be.
Az új kihívások idején is eredményes tápanyag-utánpótlási gyakorlatokról beszélt Tóth Balázs, a Timac Agro Hungária Kft. ügyvezetője. A Roullier Csoporthoz tartozó hazai leányvállalat, az emberi tőkét, innovációt és vállalkozói szenvedélyt középpontba helyezve, magas hozzáadott értékkel rendelkező megoldásokat nyújt a mezőgazdaság, az agrárélelmiszeripari lánc és a különböző ipari megoldások területén. Ezt egy 5000 m²-es kutatólaboratórium, benne 1200 m² üvegházi felület, 5 üvegház és 120, egyetemekkel és kutatóintézetekkel fenntartott aktív kapcsolat támogatja.
A növényélettan támogatása
A szakember kitért arra is, hogy hogyan lehet segíteni a növényeket a magasabb terméshozam elérésében. Ezt – szerinte – azzal segíthetjük, ha biztosítjuk az erőteljes gyökérzet kialakulását, fokozzuk a vízfelvételi kapacitást és a vízháztartást, valamint támogatjuk a fotoszintézist, hogy több energiához jusson és ellenállóbb legyen a növény. Mindehhez hozzájárul, ha segítjük az anyagcsere folyamatokat, a tápanyagok szállítását és beépülését.
Hirdetés
Évek óta 3 biostimulátor tartalmú folyékony növénykondicionáló termékünk szerepel a hazai Top 10 biostimulátor között. Az összes szántóterületet tekintve piacvezetők vagyunk ebben a szegmensben. A kezdetektől fogva teljesítjük a magyar jogszabályi előírásokat, így minden termékünk regisztrációja megtörtént. Ezt tudjuk most az előnyünkre fordítani a hamarosan induló Agro-Ökológiai Program (AÖP) során – mondta Tóth Balázs.
Az Európai Unió által előirányzott Green Deal (Zöld Megállapodás) környezetvédelmi törekvései is biztatóak számukra. Termékeikben ugyanis nem a hatóanyagok dominálnak, hanem az azok felvételét és beépülését segítő speciális alapanyagok és biostimulátor komplexek. Jelenleg is forgalmaznak két granulált műtrágyát, egy talajkondicionáló terméket és egy folyékony növénykondicionálót az ökológiai gazdálkodók részére, és több termék regisztrációja is folyamatban van. Ennek köszönhetően az előirányzott ökológiai fejlesztés sem érte váratlanul őket.
Hosszú ideje dolgoznak együtt Farkas Lászlóval
Tóth Balázs szerint tápanyagos cég képviselőjeként nagy kihívás a zimányihoz hasonló szakmai programokon részt venni, mert a piac az elmúlt 2,5 évben eléggé recseg-ropog. Ezért fontos, hogy megmutassák a gazdáknak, hogy mivel válaszolhatnak a kihívásokra.
A szakember elmondta, hogy 2007-ben lépett be először a Farkas Kft. telephelyének kapuján szaktanácsadóként, gyakorlatilag itt kezdte a karrierjét. Már akkor látta, hogy ez a gazdaság nagyban különbözik a környéken és a régióban találhatóak többségétől. A következő években Laci bácsi szintetizálta a precíziós gazdálkodás elemeit. Tette ezt olyan részletességgel és széles körben, amit sehol nem lehetett látni akkoriban, sőt, most is nagyon ritka az országban. A tápanyagutánpótlás, a kijuttatás, vetés és a növényvédelem gyakorlati megoldásainál a precizitást egyre magasabb szintre fejlesztette, és nagy örömére a két cég útja ebből a szempontból is találkozik egymással. Mivel a szakmai hitvallásuk hasonló, a közös munka magától értetődő volt.
Három fontos alap a modern megoldások érdekében
- A szakember a cég gyártókapacitásának erejéről is beszélt. A vállalatcsoport világszerte 108 gyárat üzemeltet, ezzel a termelők folyamatos ellátása biztosított. A hazai piac igényeit az ausztriai gyárból szolgálják ki, a logisztika hatékonyságának megőrzése érdekében a cégcsoport arra törekszik, hogy a termékeket ne kelljen nagy távolságokra szállítani.
- Kiemelte a kutatási és a fejlesztési terület fontosságát, amire a vállalat portfóliója alapul, a fejlesztéseik folyamatosak az 5000 m2-es kutatólaborban.
- A harmadik alap, hogy sok szaktanácsadó dolgozik a cégnél. Erre azért érdemes fókuszálni, mert a széleskörű tudás átadása és a szakmai támogatás kulcs a nagy hozzáadott értékű, esetenként bonyolultabb használatú termékeknél. Ezért Magyarországon 45 kolléga segíti az értékesítést, ismerteti a kutatások eredményeit és gyakorlati hasznát, valamint teszi értékelhetővé a laborfejlesztéseket a gazdálkodók számára.
Sikeres és hasznos fejlesztések valósultak meg
A tápanyagutánpótlás területén az innovációk száma és kijuttatott mennyiség az elmúlt 30 évben lejtmenetben volt, ezért igyekeztünk a laboratóriumi fejlesztésekkel megtörni a korábban megszokott módszerek egyeduralmát – folytatta Tóth Balázs.
Számos agrotechnikai és a tápanyagutánpótlással kapcsolatos innovációt sikerült megvalósítaniuk, ezek a hozzáadott komplex biostimulátorok és speciális alapanyagok jelentik a következő minőségi szintet. Az elmúlt években egyre gyakrabban használt inputanyaggá fejlődő biostimulátorok hatásának nagy elismerése, hogy komoly tőke érkezett a fejlesztésekre. A jó eredmények hatására megváltozott a piac hozzáállása ezekhez az anyagokhoz, ahogy a kutatás és a gyakorlat is.
Nem a molekulák változtatásában látjuk a megoldást, inkább a növények anyagcsere folyamatainak és stressztűrő képességének stimulálására fókuszálunk a termésbiztonság és a magasabb hozam érdekében. A környezetvédelmi előírások egyre jobban előtérbe kerülnek, ezért a hatékonyság növelését ezen az úton kívánjuk megvalósítani a tápanyag-utánpótlásban.
A TIMAC AGRO termékek használata biztosítja a kitűzött terméscélok elérését, előreláthatólag előnyt fog jelenteni az induló Agro-Ökológiai Program során és megoldást jelenthet a jövő környezetkímélőbb tápanyagutánpótlási törekvéseinek elérésében – fogalmazott Tóth Balázs.
Szerkesztette:
Csurja Zsolt
Gödöllői gazdász 2009
Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021., 3-as csoport
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé
A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés