A népességnövekedéssel párhuzamosan a mezőgazdaságban tevékenykedőknek fel van adva a lecke: az egyre kisebb termőterületen egyre több és jobb minőségű élelmiszert kell előállítani. Ez a megszokott technológiákkal egyre nehezebb, ezért a precíziós gazdálkodás eszközei napról napra fontosabbá válnak a növénytermesztésben.

Miben más a precíziós gazdálkodás?

Míg a hagyományos gazdálkodás esetében a gazda egy adott táblát egy homogén termőhelynek tekint és úgy is kezeli azt, addig a precíziós gazdálkodás esetén akár négyzetméterre pontosan le lehet szűrni a termőhely jellemzőit.

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amíg hagyományos gazdálkodás esetén a komplett táblára irányul egy adott növényvédelmi kezelés, addig a precíziós gazdálkodás esetén ez teljesen megváltozik. A gazda felmérheti különböző eszközökkel, hogy adott termőhely mely részén ütötte fel fejét például egy betegség, vagy éppen hol kevés a tápanyag és kizárólag az érintett területen, célzottan végzi el a szükséges beavatkozásokat.

Milyen eszközök tartoznak a precíziós gazdálkodáshoz?
GPS

A precíziós gazdálkodás fő célja, hogy térben és időben megfelelő művelést tudjanak megvalósítani a gazdák. Ennek alapja a méterre pontos helymeghatározás, amelyhez GPS rendszer nyújt segítséget. A helymeghatározás nem csak a gépek navigálásához nyújt segítséget, hanem a megfelelő szenzorok használatával pontosan meg lehet állapítani, hogy például egy növénybetegség megjelenése 1-2 méteres pontossággal hol figyelhető meg.

Az új traktorokban elengedhetetlen kellék a GPS alapú navigáció
 

További előnye a GPS rendszernek például a hozamadatok korszerű tárolása, azok helyhez kötése. A modern kombájnok például már a betakarítás során feldolgozzák a hozamadatokat, azokat GPS koordinátákhoz kötik, így a gazda a betakarítást követően akár térképen, méterre pontosan meg tudja nézni, hogy a táblán hol, mekkora hozamot produkált a haszonnövénye az adott időpontban.

GIS

A GIS (Geographic Information System) egy térinformatikai adatbázis, amely komoly segítség a növénytermesztéssel foglalkozó gazdáknak. Ennek segítségével a földtulajdonos átfogó képet kaphat a birtokában lévő földterületekről, értve ezalatt: a talaj típusát, a talaj tápanyagtartalmát, a terület vízháztartását, a területen lévő fizikai akadályokat, a terület felszíni viszonyait, stb. Ezen információk birtokában sokkal egyszerűbb megalapozott gazdasági döntéseket hozni, melynek hatására növekedhet a bevétel is.

Drón

A drónok, más néven pilóta nélküli légi járművek a mezőgazdaságban is kezdenek elterjedni. Attól függően, hogy milyen kamerákat és szenzorokat csatlakoztatunk hozzá, többféle funkciót is képes ellátni. Egyszerű kamera vagy fényképezőgép csatlakoztatásával fotók, illetve videók készíthetőek madártávlatból a földterületről. A felvételeket később a gazda elemezheti és az azon lévő rendellenességekre külön figyelmet fordíthat növényvédelmi, tápanyag-visszapótlási, vagy éppen a talajmunkák során. Speciális kamerák esetén akár vegetációs index (NDVI) is készíthető drón segítségével.

Még sokan néznek így a drónra
 
Milyen ütemben terjed a precíziós gazdálkodás?

Tudni kell, hogy mint minden új technológia, a precíziós gazdálkodás eszközeinek fejlesztése, finomítása is nagy költségekkel jár. Épp ezért az elterjedése folyamatos, ám igen lassú. Az anyagi akadályok mellett a precíziós gazdálkodás terjedésének akadálya az is, hogy a szükséges eszközök kezelése többrétű szakértelmet kíván meg.

Várhatóan azonban a közeljövőben egyre gyorsabban fognak terjedni a modern technológiák, mivel ez a környezetvédelem, a termőföldek védelme, valamint a költségek csökkentése szempontjából is igen fontos lenne. Ebből is látszik, hogy napjaink mezőgazdasági fejlődésének alappillérévé válhat a precíziós gazdálkodás.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

16 vármegyében zivatar, 6-ban köd miatt van ma riasztás érvényben

2025.03.25.

Elsőfokú figyelmeztető előrejelzés van érvényben Magyarország teljes területén 2025.03.25. kedd éjfélig.

Veszélyes vízi kombinációt kutattak két magyar egyetem szakértői

2025.03.25.

A kutatók a kombinált szennyezés által okozott letális elváltozások értékelése mellett nagyfelbontású képalkotó berendezésekkel vizsgálták a hallárvákat és a szennyezőanyagok által okozott szervi elváltozásokat is nyomon követték.

Három helyen is kitört a veszélyes állatvírus: durvul a helyzet és szigorodnak a szabályok Szlovákiában

2025.03.24.

Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a szlovák hatóság, a járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep is érintett

A hazai tejfogyasztás és a tejipar támogatásáért is kapott miniszteri kitüntetést a kaposvári FINO ügyvezetője

2025.03.24.

Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője Pro Alimentis Hungariae Díjat vehetett át Budapesten

Több mint 440 milliárd forint értékben igényelhetnek pályázati támogatást a hazai vállalatok az Energetikai Programban

2025.03.24.

A Jedlik Ányos energetikai program legfontosabb hatása az lesz, hogy csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás