Bővült a technológiai gyakorlatok lehetősége a hatalmas gépfejlesztés hatására a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának Tangazdaságában. A korábbi tangazdaság épületeinek felújításával és a digitális eszközök beszerzésével egy összetett, az agrárszektor által elvárt valamennyi fejlesztési igényt kielégítő képzési centrumot hoztak létre. A központ a legmodernebb, gyakorlatorientált oktatási környezetet nyújtja az itt tanuló hallgatók számára, továbbá kutatási eszközeivel és lehetőségeivel válaszokat adhat az ágazat kihívásaira.

Az átadáson a „GINOP-3.1.1-VEKOP-15-2016-00001 Oktatási intézmények és IKT vállalkozások közötti együttműködés ösztönzése és támogatása" című kiemelt európai uniós projekt fejlesztéseit ismertették. A Széchenyi István Egyetem egyik jelentős vállalása a „Smart Farm", amely az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar tangazdaságában valósul meg.

Precíziós beruházások a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán: új traktorok és munkagépek érkeztek a tangazdaságba, megújultak az épületek és hídmérleget is beszereltek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Célok, lehetőségek, sikerek

A projekt egyik célja, hogy növeljék az agrár- és kapcsolódó ágazati szakemberek képzésének színvonalát. Támogatják továbbá a mezőgazdasági digitalizációt és generációváltást, elő szeretnék segíteni a kutatási és fejlesztési (K+F) programokat, valamint az agrár- és élelmiszeripari együttműködéseket. A projektben beszerzett eszközöket az AXIÁL Kft., az AGROTEC Magyarország Kft. és a Metripond Plus Mérlegtechnika Kft. biztosította.

Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratórium elnöke a Széchenyi István Egyetem és a mosonmagyaróvári agrárkar összekapcsolódásának sikeréről beszélt. Szerinte ez azért volt jó döntés, mert a kihívások közül a legnagyobb az élelmiszerellátás biztonsága, amely a legmodernebb gépészeti technológiák gyakorlatban való alkalmazásával érhető el.

Az egyetemen a gépészeti digitális megoldásokat összekapcsolták a mezőgazdasággal, így teremtve megfelelő technológiai környezetet. A technológia, a beágyazottság és a fenntarthatóság szempontjainak is megfelel a tangazdaság, a Smart Farm összekapcsolja a digitális agráriumot, a precíziós gazdálkodást és az ezekhez szükséges hátteret. A 21. századi infrastruktúra része az 5G hálózat és a drónflotta is. A kialakított rendszer az oktatási és az innovációs tartalom mellett gazdasági együttműködési lehetőséget is biztosít majd a későbbiekben - fogalmazott.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Infokommunikáció és digitálisan vezérelhető erőgépek

Dr. Solymár Károly Balázs energiaügyi infokommunikációért felelős helyettes államtitkár elmondta: a Programozd a jövőt! elnevezésű program keretében valósult meg a Smart Farm kialakítása, amiben nagy szerepet játszott a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja. Elmondta: azzal, hogy a központ infokommunikációs arculattal jött létre, ez a terület felemelkedett az egyetemen hagyományosan erős járműipari pillér mellé. Megemlítette, hogy a központ az elmúlt években valós vállalati partnerségekkel tudott kiépíteni, és felkészült arra, hogy együttműködjön más tudományterületekkel.

Dr. Drotár István, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának vezetője közös sikernek nevezte a beruházást, amelynek megvalósításában az intézmény különböző karai és szervezeti egységei dolgoztak együtt. Kiemelte: valós tartalommal szeretnék megtölteni a Smart Farmot, és példaként a digitálisan vezérelhető erőgépekkel, a mezőgazdasági termelésben használható földi-légi együttműködő rendszerekkel, a gazdák igényeire szabott permetező drónnal, az önjáró robotokkal és a vadkármegelőző rendszerrel kapcsolatos kutatás-fejlesztéseket említette.

Dr. Tóth Tamás kutatóprofesszor, a Széchenyi István Egyetem Agrár és Élelmiszeripari Kutatóközpont vezetője) bemutatta a Smart Farm fejlődési szakaszait:

Az 510 hektáros gazdaság teljes termelési vertikuma integrált a hazai élelmiszerláncban. Modern precíziós eszközparkot alakítottak ki, saját fejlesztési robotok, drónok állnak rendelkezésre.

  • 2026: precíziós, autonóm Smart Farm kialakítása
  • 2028: élelmiszertermelés, amihez szükséges a feldolgozás és tárolás fejlesztése.
  • 2030: digitálisan nyomon követett Smart Farm, Automated Data-controlled Smart Farm (ARAT-FARM mintagazdaság)

A programon együttműködési megállapodást írt alá a Széchenyi István Egyetem és a AXIÁL Kft. ügyvezetője, Pintér Zsolt: fontos szerepet szánnak a gyakorlati képzések szervezésére, amelyet a hallgatók mellett a gazdálkodók, szaktanácsadók és cégek részére is elérhetővé tesznek.

Drónok, New Holland traktorok és munkagépek a tangazdaság fejlesztései között - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

Az együttműködések és a gépek

A tangazdaság szoros kapcsolatban dolgozik együtt a Széchenyi István Egyetemen működő kompetencia központokkal, a Digitális Fejlesztési Központ, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ, valamint a Járműipari Kutatóközpont is részt vesz a közös munkában. A precíziós technológiát érintő beruházások egyik célkitűzése, hogy a digitális mezőgazdaságban jelentős fejlesztéseket tudjon elérni az intézmény. A beruházás egyik részeként megújul a tangazdaság központi épülete, ahol irodák, valamint modern oktatóhelyiségek is helyet kaptak. A felújítás másik része egy eszközpark-beszerzés.

Az átadott gépek között voltak New Holland traktorok, Horsch Pronto 4 DC + SingularSystem vetőegység, Pöttinger Terradisc 6001 T rövidtárcsa, Bednar Swifter magágykészítő, New Holland PSXV 6S váltvaforgató eke, METRIPOND M18 acél hídmérleg, Manitou MLT 625 teleszkópos rakodógép, New Holland XCN2050 GPS rendszer, Pöttinger Terria 4030 talajlazító. A program további részleteiről itt lehet többet olvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A cserszömörce, ami szinte magát gondozza - gondozási tippek és érdekességek

2024.10.15.

A cserszömörce (Cotinus coggygria) egy szívós, lombhullató cserje, amely Kelet-Európában és Délkelet-Ázsiában őshonos. Látványos, sűrű, pihés virágzata miatt „füstfának” is nevezik. A növény természetes élőhelye sziklás hegyoldalakon és száraz erdős részeken található, ahol gyorsan elterjed a cserjék és fák között.

Makói hagyma: végleg befellegzett neki vagy van még jövője?

2024.10.15.

Az egykor világhírű makói vöröshagyma termesztése az elmúlt évtizedek során drámai mértékben visszaesett. Míg korábban több ezer hektáron termesztették, napjainkban alig néhány tucat hektáron foglalkoznak vele. A háttérben számos gazdasági és infrastrukturális probléma áll: az öntözés hiánya, a magas termelési költségek és az import versenytársak dominanciája mind hozzájárultak a hagyományos magyar hagyma háttérbe szorulásához.

Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői

2024.10.15.

A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken.

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 109 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás