Hirdetés
Pörög a precíziós pályázat: érkeznek a hiánypótlási kérelmek és a befogadó határozatok
Az év végéhez közeledve növekszik az izgalom a termelőknél a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása című kiírás miatt. Elérkezett a hiánypótlás időszaka. A szakmában sokszor precíziós pályázat néven ismert felhívás aktualitásairól Szalontai Jenő pályázati tanácsadót kérdeztük meg. A szakértő elmondta, hogy a kiírás keretösszegét várhatóan megnövelik, valamint új, hasonló pályázatok lehetőségéről is beszélt.
Mik a legfrissebb tapasztalatok a precíziós pályázattal kapcsolatban, hol tart most a folyamat?
Több ilyen pályázat beadását végeztük el, jelenleg a beadott anyagok bírálata, a hiánypótlás időszaka zajlik. Abból látjuk, hogy az illetékesek már vizsgálják a beérkezett anyagokat, hogy folyamatosan érkeznek vissza a hiánypótlási kérelmek. Találkoztam olyan esettel is, ahol a pályázó már megkapta a befogadó határozatot. A visszaküldött dokumentumok alapján az látszik, hogy elég részletesen, aprólékosan rákérdeznek a benyújtott pályázatban leírtakra. Nagyon oda kell figyelni rá, mire is vonatkoznak ezek a kérések és kérdések, ezért érdemes a hiánypótlással megbízott szakemberhez fordulni, hogy pontosan egyezetessék azokat és ne legyen félreértés.
Mi a következő lépés?
A hiánypótlás befogadásának szakasza után az illetékes kormányhivatalban, házon belül átadják bírálatra a pályázatokat, amelyekre a meghatározott szempontrendszer alapján pontszámokat adnak. Utána következik a bírálat, és akár már decemberben is ehetnek nyertesek. Ami valószínűbb, hogy januárban megérkeznek az első pozitív határozatok a gazdákhoz.
Hirdetés
Mire kell figyelniük a termelőknek ebben az időszakban?
Típushiba a hiánypótlásoknál, hogy azok a vállalkozási formák, amelyek korábban családi gazdálkodóként voltak bejegyezve, azok január elsejétől őstermelők családi gazdaságává alakultak át. Mivel ez automatikusan történt és nem kaptak róla határozatot, sokszor maguk az ügyfelek sem tudnak róla. Ez az átmenet nem volt zökkenőmentes, ezért kell pontosan egyeztetni az illetékes kormányhivatal megfelelő ügyfélszolgálatának munkatársával. A másik fontos kérdés, hogy melyik pénzügyi táblában kinek az adatait várják az ŐCSG esetében? Több ügyfél esetében is okozott gondot, hogy változott a felállás az előző év pénzügyi eredményeiben leírtakhoz képest. Ezeket az értelmezésbeli kérdéseket érdemes egyeztetni.
A pályázat keretösszege 100 milliárd forint, a jelentkezők viszont több, mint 200 milliárd értékben adtak be támogatási igényeket. Lehet bővítésre számítani?
Úgy gondolom, hogy a szigorú adminisztratív ellenőrzéseken jó páran fent fognak akadni, jellemzően a pályázók 20-30 százalékának nem sikerül az igénylés. Azt a kedvező üzenetet viszont már több helyről lehetett hallani, hogy a pályázat keretösszegét kibővítik, és később is kiírják a gazdák számára. Ez alapján pedig az igényeiket a feltételeknek megfelelve beadó, a minimum pontszámot elérő termelők várhatóan mindannyian nyerni fognak.
Mit tanácsol azoknak, akik majd a pályázat későbbi szakaszában tervezik beadni a támogatási igényeiket a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása című kiírásra?
A legfontosabb, hogy a precíziós gazdálkodásra való átállási igénye valós legyen. Több olyan jelentkező is akad, aki az állatok ellátásához választana egy nagyobb traktort. Ám ez nem precíziós megoldás. Fontos továbbá odafigyelni a pontos adminisztrációra, aprólékos, precíz munkával, igény szerint pedig pályázatíró tanácsadó szakember bevonásával. A gazdáknak egyre inkább el kell sajátítaniuk a precíziós gazdálkodás elvei szerint történő gondolkodást, csak akkor tudnak majd nagy gépekre 40-50 százalékos támogatást nyerni. Lényeges, hogy nem kell kapkodniuk, mert már bejelentették, hogy további hasonló pályázatok kiírására lehet számítani. 2023-tól pedig az Európai Unió új Közös Agrárpolitikájának támogatási időszaka kezdődik, új pályázatokkal és új támogatási lehetőségekkel. A precíziós területre kiemelten figyelnek, így ennek támogatása jó ideig velünk marad majd.
Csurja Zsolt
Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!
Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés