A magyar termelők is csatlakozhatnak Európa legnagyobb szén-dioxid-gazdálkodási mozgalomhoz. Az Európa legnagyobb talajszén-programját üzemeltető dán központú Agreena a magyar gazdák számára is megnyitja a 2024. évre vonatkozó részvételi lehetőséget. Az immár negyedik évbe lépő AgreenaCarbon program segítségével a gazdáknak lehetőségük van finanszírozási támogatást szerezni a regeneratív gyakorlatra való átálláshoz. Jönnek a részletek.

Az AgreenaCarbon több, mint 17 országban, jelenleg több, mint egymillió hektár regisztrált területtel rendelkezik - írták a közleményükben. Az Agreena eddig több, mint 6 millió eurót fizetett ki azon gazdáknak, akik a program előírásai szerinti regeneratív gazdálkodást vállaltak, mely legalább 32 eurós szén-dioxid-kibocsátási igazolást jelentett.tanúsítványonként.

Az immár negyedik évbe lépő AgreenaCarbon program segítségével a gazdáknak lehetőségük van finanszírozási támogatást szerezni a regeneratív gyakorlatra való átálláshoz - Fotó: Magro.hu, CSZS, Svédország, illusztráció

"A regeneratív gyakorlatok - például no-till, azaz forgatás nélküli talajművelés, min-till és a takarónövények termesztéstechnológiába való tudatos beillesztése - révén a gazdálkodók kulcsszerepet játszhatnak az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló szolgáltatások nyújtásában, és rendkívül fontos szerepet játszhatnak az éghajlatváltozással kapcsolatos kérdésekben. A gazdálkodókat pénzügyileg is meg kell jutalmazni azért, hogy ilyen klímaérzékeny gazdálkodást folytatnak és az AgreenaCarbon éppen ezt teszi" - mondta Niels Vittrup, az Agreena vezető agrotechnikai vállalat kereskedelmi igazgatója.

A program részletei

A programban részt vevő gazdálkodók számos technológiai lépést vállalnak, ami kitér többek között az optimális takarónövény-használatra, valamint a talajbolygatás csökkentésére is. 

A közlemény szerint a gazdálkodók jelenleg példátlan kihívásokkal néznek szembe, többek között gazdasági és politikai bizonytalansággal, továbbá a változó időjárási viszonyokkal. Az AgreenaCarbon értékes kiegészítő jövedelmet kínál a gazdálkodók számára, biztosítva, hogy mezőgazdasági vállalkozásuk egyszerre nyereséges és környezeti szempontból is fenntartható legyen - írták.

A tanúsítványok az IPCC-hez igazodó szigorú tudományos módszertant és a világ vezető tanúsítási szabványait követik a szén eltávolításának biztosítása érdekében. A vállalat vezető távérzékelési MRV-technológiája lehetővé teszi, hogy folyamatosan nyomon kövesse, ellenőrizze és jelentse a gazdaságban alkalmazott regeneratív gyakorlatokat és annak eredményeit.

Új szemlélet

“Egy évvel ezelőtt léptünk a közép-európai és ezen belül a magyar piacra. Tisztában vagyunk vele, hogy a gazdálkodók nagy részének a klímabarát gondolkodásmód, a regeneratív talajművelés, valamint a karbongazdálkodás új szemléletet jelent. A CO2e tanúsítványokban rejlő lehetőségek azonban sokak érdeklődését felkeltette, mára több mint 10 ezer hektár méretben szerződtek hazai gazdálkodók a vállalattal. Van, aki rövid távú bevételi forrást lát benne, van aki befektetésként tekint rá, de van gazdálkodó, aki pénzügyi intézmények felé szeretné igazolni a fenntartható “zöld” gazdálkodását. Agreena-val való együttműködés a regeneratív átálláshoz ad segítséget a gazdáknak.” - mondta Koszty Viktor, az Agreena magyarországi Market Lead-je.

Így működik a klímavédelmi rendszer

A szén-dioxid-megkötés a mezőgazdaságban a klímavédelmi intézkedések egyik legfontosabb megoldása, azonban a gazdák számára magas kezdeti költségekkel járhat. Az Agreena az önkéntes karbonpiacon az éghajlatbarát gazdálkodási erőfeszítéseket szén-dioxid-kibocsátási bizonyítványokká alakítja át, és ezzel új bevételi forrást teremt a gazdálkodók számára. A program előnyeit a gazdálkodók is látják: a cég portfóliójában az éves hektárszám-növekedés 20%-a abból származik, hogy a tag gazdálkodók további földterületeket vettek fel a programba.

Becslések szerint a Föld talajában lévő szén legalább 50%-a a légkörbe került az elmúlt évszázadok során. Ennek a szénmennyiségnek a regeneratív mezőgazdaságon keresztül történő megkötése az egyik legnagyobb lehetőség az emberi és éghajlati egészség, valamint a gazdálkodók pénzügyi jóléte szempontjából. [Forrás: Project Drawdown]

A természetes megoldások, beleértve a mezőgazdasági termelésben lévő földek javítását, a szén-dioxid-kibocsátás 2030-ig történő mérséklésére irányuló öt leghatékonyabb stratégia között szerepelnek. [Forrás: IPCC, Hatodik értékelő jelentés]

A cég támogatja a talaj szén-dioxid-megkötésének és a természeti tőkének az erejét a regeneratív mezőgazdaságra való átállás finanszírozása érdekében. Az AgreenaCarbon 17 európai piacon egyre bővülő körű gazdálkodókkal együttműködve jelenleg Európa vezető talajszén-platformja. A piacvezető műholdas megfigyelési technológiákkal kombinálva a megoldásai támogathatják a gazdálkodókat, vállalatokat és a kormányokat a nettó nullához vezető úton.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nő a hazai erdőterület, már 184 millió fa elültetésénél tart az Országfásítási Program

2025.03.17.

Megfelelő ütemben halad a 2019- ben indult Országfásítási Program megvalósítása, az elmúlt években 184 millió fát ültettek az erdőgazdaságok és a települések hazánkban.

Fejlesztés, innováció és alkalmazkodás kell a sikeres élelmiszertermeléshez a NAK osztályülése alapján

2025.03.17.

A kedvezőtlen gazdasági környezet és a klímaváltozás okozta kihívások ellenére sem mondtak le a beruházásokról a hazai gazdálkodók a NAK osztályülése szerint.

Viharos széllel és hózáporokkal indul a hét

2025.03.17.

Délutántól viharos széllökések várhatók főként északkeleten és nyugaton, estére azonban mérséklődik a szél, miközben a középső országrészben hózáporok alakulhatnak ki, helyenként vékony hóréteget hagyva maguk után.

Talajos programok lesznek március 21-én, több helyen is meg lehet tudni a talajszelvények titkait

2025.03.17.

A Magyar Talajtani Társaság (MTT) 2025. március 21-én országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez „TALAJ a talpad alatt” címmel

Egyetlen növény, amely minimális munkával is bőséges termést ad!

2025.03.16.

A spenót termesztése viszonylag egyszerű, mivel hidegtűrő növény, és akár kertben, balkonládában vagy magaságyásban is nevelhető. Magyarországon nagyüzemi és kisgazdasági termesztése is jelentős, a frisspiaci spenótot többnyire kézzel szedik, míg az ipari feldolgozásra géppel takarítják be.

Megfizethető robotokkal teszi hatékonyabbá a FarmRobo a kis gazdaságok munkáját

2025.03.16.

A Future Farming interjút készített Sreekanth Reddy Vajralával, a FarmRobo vezérigazgatójával, akinek iMog robotja elnyerte a rangos Az év mezőgazdasági robotja 2025 díjat. Az exkluzív beszélgetésben Vajrala betekintést nyújtott az inspirációba, a tervezés folyamatába és a mezőgazdaság számára forradalmi autonóm megoldás jövőjébe.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 190 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás