Már csak néhány hét és megkezdődik a repce valamint az őszi búza második tavaszi fejtrágyázása, amit a gondos gazda egy jól megválasztott lombtrágyával „koronáz” meg. Az állományok az időjárási kihívások és a hideg talajok miatt gyakran heterogének, ami még jobban aláhúzza a nitrogén és más makro- valamint mikroelemek pótlásának fontosságát.

A tavaszi nitrogéntrágyázás során a 39% hatóanyag tartalmú Genezis Pétisó (27% N + 7% CaO + 5% MgO) használatával egyszerre valósítható meg a hatékony és környezetkímélő nitrogén-utánpótlás. Ugyanis minden talajon, de különösen savanyú vagy savanyodásra hajlamos talajokon (5,5-6 alatti pH esetén) a Pétisó olyan nitrogénforrást jelent, mely nem savanyítja tovább a talajokat. A Pétisó 228 kg/t talajjavító anyagot, dolomitot tartalmaz, így az nem csak a növények nitrogénigényét biztosítja, hanem hozzájárul kalcium- és magnéziumszükségletük kielégítéséhez is. A dolomit vízben nem oldódik, de különböző savak, mint a talajsavak, gyökérsavak hatására vízoldható vegyületté alakulva a növények számára felvehetővé válik. Hogy ez a folyamat könnyebben lejátszódjon, a dolomit finomra őrölt (20-40 nanométer) formában van jelen a műtrágyában. A Pétisó jól oldódik, hosszabb időn át szolgáltat nitrogént, mint az ammónium-nitrát.

Tavasszal a nitrogén mellett nem véletlen kerül hangsúly a magnéziumra. A magnézium a klorofil központi atomja, nem helyettesítheti más elem, ezét felvehető formában történő pótlása kulcsfontosságú. Enzimaktivátor, ott van a citrátkörben, a szénhidrát- és nitrogén-anyagcserében, a zsírok képzésében. Hiányában, csökken a klorofilképződés, a levelek lankadnak, csüngenek, idő előtt lehullnak. A növény növekedése lelassul, érzékenyebbé válik a betegségekre. A fiatalabb levelek kifakulnak, sápadnak, az erek mentén gyöngyfűzérszerű, sötétzöld klorofill felhalmozódás (márványozottság) látható, ugyanakkor a főér és környéke még hosszabb ideig zöld marad. Tipikus tünete az érközi klorózis. Ha a talajon keresztüli pótlása nem megfelelő, vagy felvétele gátolt, akkor a megoldás a lombtrágyázással történő magnéziumpótlás. A folyamatos innovációnak köszönhetően idén tavasszal két új lombtrágyatermék kerül bevezetésre, melyek valódi és gyors megoldást jelentek az intenzív vegetatív növekedés magnéziumigényének biztosítására.

A Magnesol-S (7% MgO: 14%tSO3) 10-15 l hektáronkénti kijuttatásával nem csak magnéziumot, hanem a repce és a búza számára egyaránt fontos ként is pótoljuk. A kén jelentősége az olyan esszenciális kéntartalmú aminosavak előállításában van, mint a cisztein és a metionin. A cisztein felhasználásával keletkezik a glutation, mely antioxidáns funkciót lát el, a növényi immunrendszer működésének nélkülözhetetlen eleme. A MagneMix-S (5% MgO  + 10%tSO3 + B, Zn, Cu, Fe, Mn, Mo) 10-15 l hektárdózissal kijuttatva a magnézium és a kén mellett az intenzív növekedést támogatandó, mind a 6 alapvető mikroelemet pótolni tudjuk. Így megelőzhető nem csak a látható abszolút mikroelemhiány, hanem a látens hiány is, melynek hatására a terméscsökkenés szinte észrevétlenül jelentkezik, de mértéke meghaladhatja a 15%-ot is. Ahogy már említettük a gyors vegetatív tömegnövekedésnek nagy a makroelem-felvétele, azonban ugyanúgy jelentős a mikroelem igény is. A mikroelemeket nem elég pusztán kijuttatni, azoknak mihamarabb be is kell épülniük a növényekbe, amit biostimulátor tartalmú levéltrágyáinkkal, a bennük levő aminosavakkal jelentősen felgyorsíthatunk. A Genezis Kalászos BS (10,7% N; 3,5% SO3; 1,1% Cu; 0,1% Mn; 0,1%; Zn +  összes aminosav tartalom: 13,4%), vagy Genezis Olajosnövény BS (10,4% N; 4% SO3; 1,2% B + összes aminosav tartalom 13,53%) használata a gyors növekedés záloga! Aminosavtartalmuk révén hatékonyan töltik fel a növényi sejtek aminosavraktárait, jelentősen meggyorsítva a riboszómákon folyó fehérjeszintézist. Használjuk ki lehetőségeinket és válasszunk a BS termékpalettáról a gyors hatásért és a hatékony felszívódásért!

(x)

További híreink

Makói hagyma: végleg befellegzett neki vagy van még jövője?

2024.10.15.

Az egykor világhírű makói vöröshagyma termesztése az elmúlt évtizedek során drámai mértékben visszaesett. Míg korábban több ezer hektáron termesztették, napjainkban alig néhány tucat hektáron foglalkoznak vele. A háttérben számos gazdasági és infrastrukturális probléma áll: az öntözés hiánya, a magas termelési költségek és az import versenytársak dominanciája mind hozzájárultak a hagyományos magyar hagyma háttérbe szorulásához.

Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői

2024.10.15.

A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken.

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Szilvaválság az unióban? Nézze meg, hogyan teljesít Magyarország!

2024.10.15.

A szilvatermesztés Európa-szerte nehéz időszakon megy keresztül: a tavaszi fagykárok és az időjárási szélsőségek érezhetően visszavetették a termést. Az Európai Unió több országában is csökkent a betakarított szilvamennyiség, míg a magyar piac kisebb növekedést mutatott, de a szélsőséges időjárás nálunk is gondot okozott. Az export-import adatok tükrében jól látható, hogy a szilvapiac dinamizmusa jelentős mértékben függ a globális kereskedelem változásaitól.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás