A személyi jövedelemadó-kulcsok jelentősen eltérnek Európa-szerte, a skandináv országok fizetik a legmagasabb, a kelet-európai országok pedig a legalacsonyabb adót. Az Euronews megvizsgálta azokat a legfontosabb tényezőket, amelyek befolyásolják, hogy a magánszemélyek mennyi adót fizetnek. 

Az Euronews cikke foglalta össze, hogy Európában a bruttó fizetéséből mennyit fizetnek egyes országok lakói valójában adóként? Az OECD Taxing Wages 2025 című jelentése több mutató alapján bontja le az adókulcsokat. Az Euronews a bruttó bérjövedelem arányában kifejezett jövedelemadóra összpontosított. Ez megmutatja, hogy a fizetésből mennyi jut jövedelemadóra. A társadalombiztosítási járulékok nem szerepelnek ebben a számításban.

A személyi jövedelemadó-kulcsok jelentősen eltérnek Európa-szerte, a skandináv országok fizetik a legmagasabb, a kelet-európai országok pedig a legalacsonyabb adót
A személyi jövedelemadó-kulcsok jelentősen eltérnek Európa-szerte, a skandináv országok fizetik a legmagasabb, a kelet-európai országok pedig a legalacsonyabb adót

Egyedülálló személy gyermek nélkül

A jelentésben vizsgált 27 ország - köztük 22 EU-tagállam, az Egyesült Királyság, három EFTA-ország és Törökország - esetében a 2024-ben a gyermek nélküli egyedülálló személyek jövedelemadója a bruttó bérjövedelem százalékában kifejezve a lengyelországi 6,2%-tól a dániai 35,7%-ig terjed.

Ezek az adatok az adott országban az átlagbér 100%-át kereső egyénekre vonatkoznak. Amennyiben valaki az átlagnál többet vagy kevesebbet keres, akkor a jövedelemadója is változik - írta a portál.

Európa öt legnagyobb gazdasága közül Olaszországban volt a legmagasabb a jövedelemadó-kulcs, 20,9%. A többiek 16% körül helyezkedtek el: Németország és Franciaország (egyaránt 16,7%), Spanyolország (16%) és az Egyesült Királyság (15,5%).

A jövedelemadó-kulcsok általában magasabbak a skandináv országokban. Svédország (16,1%) kivételével mindegyikben 20% körüli vagy annál magasabb volt az adómérték. Belgiumban és Írországban is hasonlóak az arányok.

Lengyelországon kívül öt másik országban a jövedelemadó-kulcs 12%-os vagy annál alacsonyabb volt: Szlovéniában, Görögországban, Svájcban, Szlovákiában és Csehországban.

Egykeresős házaspár két gyermekkel

A két eltartott gyermeket nevelő egykeresős párok esetében a jövedelemadó a szlovákiai -12,8%-tól a dániai 32%-ig terjed. Németországban szintén negatív, -0,1%-os adókulcsot mértek, így mindkét ország a visszatérítési kategóriába került.

A negatív adókulcs azt mutatja, hogy az adókat inkább visszatérítették, mint levonták. Ez a visszatérítés többnyire elkülönül a szokásos családi pótléktól.

Az ebben a kategóriában a legmagasabb jövedelemadó-kulccsal rendelkező négy ország mindegyike skandináv ország volt. Svédország eredménye az OECD és az EU-22 átlagát is meghaladta.

Európa öt legnagyobb gazdasága közül Franciaországban és Spanyolországban az egykeresős, kétgyermekes párok jövedelemadó-kulcsa jelentősen alacsonyabb volt, mint a gyermek nélküli egyedülálló magánszemélyeké - mindkét országban 16% körüli értékről 10% körüli értékre csökkent.

Svájcban, Szlovéniában, Portugáliában, Csehországban és Lengyelországban szintén 5% alatt volt a jövedelemadó-kulcs.

Kétkeresős házaspár két gyermekkel

A kétgyermekes, kétkeresős párok esetében a jövedelemadó-kulcsok a szlovákiai 1,6%-tól a dániai 35,7%-ig terjednek. Megnézték, hogy a jövedelemadó hogyan változik a háztartáson belüli keresők száma és a gyermekek jelenléte alapján, ami az egyes országok adópolitikáját tükrözi.

Általában a gyermek nélküli egyedülálló magánszemélyek fizetik a legmagasabb jövedelemadót. Nincs egyetlen olyan ország sem, ahol kevesebbet fizetnének, mint a két gyermekes háztartástípus bármelyike.

Több országban azonban a jövedelemadó mértéke mindhárom háztartástípusban azonos. Ezek közé tartozik Észtország, Finnország, Görögország, Görögország, Litvánia, Norvégia, Svédország, Törökország és az Egyesült Királyság.

Másrészt ez nem jelenti azt, hogy a hazavihető fizetések aránya is azonos. A társadalombiztosítási járulékok és a családi pótlékok különbséget okoznak a teljes nettó jövedelemben.

A személyi jövedelemadó legfontosabb tendenciái Európában

Dániában a legmagasabb a jövedelemadó-teher minden háztartástípusban. Belgium és Izland szintén viszonylag magas adószintekről számol be, különösen az egyedülálló magánszemélyek esetében. Szlovákia és Németország szokatlan mintázatot mutat, az egykeresős, gyermekes házaspárok esetében negatív jövedelemadó-kulccsal. Szlovákia erős negatív adókulcsa a családok támogatását célzó politikát tükrözi.

Lengyelország és Csehország a három lehetőség közül a legalacsonyabb jövedelemadó-kulccsal rendelkező országok közé tartozik. A skandináv országok következetesen a legmagasabb adókkal rendelkeznek, függetlenül a háztartás típusától. Utánuk Nyugat-Európa következik, mérsékelten magas adókulcsokkal, különösen az egyedül keresők esetében.

A kelet-európai országok általában a legalacsonyabb jövedelemadó-szintekkel rendelkeznek.

A jövedelemadó a jövedelemszint növekedésével nő

Annak vizsgálatához, hogy a jövedelemadó-kulcsok hogyan változnak jövedelemszint szerint, a gyermek nélküli egyedülálló egyénekre összpontosítottak. 

Ez az összehasonlítás három jövedelmi szintet foglal magában:

  • Az egyes országokban az átlagbér 67%-a
  • az átlagbér 100%-a
  • az átlagbér 167%-a.

A 27 vizsgált ország közül Magyarország kivételével mindegyik progresszív adószerkezetet mutat, ahol a jövedelem növekedésével a jövedelemadó-kulcsok is emelkednek.

Az EU-ban például - amely a jelentésben szereplő 22 tagállamot foglalja magába - az átlagos jövedelemadó-kulcsok e három jövedelemszint esetében 12,1%, 17,2%, illetve 23,1%.

Amennyiben az átlagbér 100%-át keresők és a 167%-át keresők jövedelmét hasonlítjuk össze, akkor Svédországban emelkedik a legnagyobb mértékben a jövedelemadó, 78%-os ugrással, 16,1%-ról 28,7%-ra - fogalmazott a cikk.

A növekedés szintén 50% feletti volt Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Lengyelországban, Németországban, Görögországban, Portugáliában és Ausztriában.

Ezzel szemben a legkisebb - 10% alatti - növekedést Észtországban, Litvániában és Lettországban regisztrálták, Magyarországon pedig nem történt változás - zárult az írás.

Megosztás

További híreink

Készüljön fel időben a 2025–26-os agrárpályázatokra – segítünk eligazodni

2025.06.18.

Több száz milliárd forint agrárpályázati forrás válik elérhetővé 2025–26-ban. A Magro.hu most ingyenesen letölthető segédletet kínál mindazoknak, akik időben szeretnének felkészülni – egyetlen dokumentumban, jól átlátható formában gyűjtöttük össze a legfontosabb tudnivalókat a közelgő agrártámogatásokról.

Kevesebb, mint 2 hétig igényelhető a rendezetlen gépjárműadó pótlékmentes részletfizetése

2025.06.18.

Június 30-ig kérhetik az automatikus 5 havi pótlékmentes részletfizetést azok, akik még nem rendezték a gépjárműadót, és egy összegben nem tudják azt megfizetni.

Partner

Az új ESPRO 1002 (R) típusok bevezetésével a KUHN megújítja vontatott, min-till vetőgépeinek kínálatát

2025.06.18.

Az új ESPRO 1002 (R) szériás kínálata négy típust foglal magában: egy 3 és egy 4 m szélességű fix kivitelű (ESPRO 3002 és 4002), és két, 4 és 6 méteres munkaszélességgel rendelkező, csukható vetőgéptípust (ESPRO 4002 R és 6002 R). Mindegyikük kiemelkedő vetési kapacitással rendelkezik: A 3 méteres gépek 2500, a 4 és 6 méteres változatok 3500 literes magtartállyal vannak felszerelve.

Vége az egységes kérelmek leadásának, közel 155 ezer igényt adtak be a gazdák

2025.06.18.

A NAK falugazdászai idén is tevékenyen közreműködtek az egységes kérelmek beadásában

Ízléses betekintést nyújt a Magyar Bormarketing Ügynökség új imázsfilmje

2025.06.18.

A Magyar Bormarketing Ügynökség új imázsfilmjének célja, hogy friss képet adjon hazánkról és borainkról.

Elfogy sokak kedvenc magyar gyümölcse: júniusban zárul a szamócaidény

2025.06.17.

Elfogy sokak kedvenc gyümölcse: június közepén zárul a szamócaidény Magyarországon

Partnerhírek
Partner

Az új ESPRO 1002 (R) típusok bevezetésével a KUHN megújítja vontatott, min-till vetőgépeinek kínálatát

2025.06.18.

Az új ESPRO 1002 (R) szériás kínálata négy típust foglal magában: egy 3 és egy 4 m szélességű fix kivitelű (ESPRO 3002 és 4002), és két, 4 és 6 méteres munkaszélességgel rendelkező, csukható vetőgéptípust (ESPRO 4002 R és 6002 R). Mindegyikük kiemelkedő vetési kapacitással rendelkezik: A 3 méteres gépek 2500, a 4 és 6 méteres változatok 3500 literes magtartállyal vannak felszerelve.

Partner

Tonnánként mindössze 300 forintból jobb lesz a takarmány

2025.06.16.

A tárolás és tartósítás környezeti feltételei alapvetően meghatározzák, hogy a takarmányok milyen minőségben jutnak el az állatokig.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 211 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás