Hirdetés
Összehasonlította az Szja-kulcsokat és az adófizetést Európában az Euronews
A személyi jövedelemadó-kulcsok jelentősen eltérnek Európa-szerte, a skandináv országok fizetik a legmagasabb, a kelet-európai országok pedig a legalacsonyabb adót. Az Euronews megvizsgálta azokat a legfontosabb tényezőket, amelyek befolyásolják, hogy a magánszemélyek mennyi adót fizetnek.
Az Euronews cikke foglalta össze, hogy Európában a bruttó fizetéséből mennyit fizetnek egyes országok lakói valójában adóként? Az OECD Taxing Wages 2025 című jelentése több mutató alapján bontja le az adókulcsokat. Az Euronews a bruttó bérjövedelem arányában kifejezett jövedelemadóra összpontosított. Ez megmutatja, hogy a fizetésből mennyi jut jövedelemadóra. A társadalombiztosítási járulékok nem szerepelnek ebben a számításban.

Egyedülálló személy gyermek nélkül
A jelentésben vizsgált 27 ország - köztük 22 EU-tagállam, az Egyesült Királyság, három EFTA-ország és Törökország - esetében a 2024-ben a gyermek nélküli egyedülálló személyek jövedelemadója a bruttó bérjövedelem százalékában kifejezve a lengyelországi 6,2%-tól a dániai 35,7%-ig terjed.
Hirdetés
Ezek az adatok az adott országban az átlagbér 100%-át kereső egyénekre vonatkoznak. Amennyiben valaki az átlagnál többet vagy kevesebbet keres, akkor a jövedelemadója is változik - írta a portál.
Európa öt legnagyobb gazdasága közül Olaszországban volt a legmagasabb a jövedelemadó-kulcs, 20,9%. A többiek 16% körül helyezkedtek el: Németország és Franciaország (egyaránt 16,7%), Spanyolország (16%) és az Egyesült Királyság (15,5%).
A jövedelemadó-kulcsok általában magasabbak a skandináv országokban. Svédország (16,1%) kivételével mindegyikben 20% körüli vagy annál magasabb volt az adómérték. Belgiumban és Írországban is hasonlóak az arányok.
Lengyelországon kívül öt másik országban a jövedelemadó-kulcs 12%-os vagy annál alacsonyabb volt: Szlovéniában, Görögországban, Svájcban, Szlovákiában és Csehországban.
Egykeresős házaspár két gyermekkel
A két eltartott gyermeket nevelő egykeresős párok esetében a jövedelemadó a szlovákiai -12,8%-tól a dániai 32%-ig terjed. Németországban szintén negatív, -0,1%-os adókulcsot mértek, így mindkét ország a visszatérítési kategóriába került.
A negatív adókulcs azt mutatja, hogy az adókat inkább visszatérítették, mint levonták. Ez a visszatérítés többnyire elkülönül a szokásos családi pótléktól.
Az ebben a kategóriában a legmagasabb jövedelemadó-kulccsal rendelkező négy ország mindegyike skandináv ország volt. Svédország eredménye az OECD és az EU-22 átlagát is meghaladta.
Európa öt legnagyobb gazdasága közül Franciaországban és Spanyolországban az egykeresős, kétgyermekes párok jövedelemadó-kulcsa jelentősen alacsonyabb volt, mint a gyermek nélküli egyedülálló magánszemélyeké - mindkét országban 16% körüli értékről 10% körüli értékre csökkent.
Svájcban, Szlovéniában, Portugáliában, Csehországban és Lengyelországban szintén 5% alatt volt a jövedelemadó-kulcs.
Kétkeresős házaspár két gyermekkel
A kétgyermekes, kétkeresős párok esetében a jövedelemadó-kulcsok a szlovákiai 1,6%-tól a dániai 35,7%-ig terjednek. Megnézték, hogy a jövedelemadó hogyan változik a háztartáson belüli keresők száma és a gyermekek jelenléte alapján, ami az egyes országok adópolitikáját tükrözi.
Általában a gyermek nélküli egyedülálló magánszemélyek fizetik a legmagasabb jövedelemadót. Nincs egyetlen olyan ország sem, ahol kevesebbet fizetnének, mint a két gyermekes háztartástípus bármelyike.
Több országban azonban a jövedelemadó mértéke mindhárom háztartástípusban azonos. Ezek közé tartozik Észtország, Finnország, Görögország, Görögország, Litvánia, Norvégia, Svédország, Törökország és az Egyesült Királyság.
Másrészt ez nem jelenti azt, hogy a hazavihető fizetések aránya is azonos. A társadalombiztosítási járulékok és a családi pótlékok különbséget okoznak a teljes nettó jövedelemben.
A személyi jövedelemadó legfontosabb tendenciái Európában
Dániában a legmagasabb a jövedelemadó-teher minden háztartástípusban. Belgium és Izland szintén viszonylag magas adószintekről számol be, különösen az egyedülálló magánszemélyek esetében. Szlovákia és Németország szokatlan mintázatot mutat, az egykeresős, gyermekes házaspárok esetében negatív jövedelemadó-kulccsal. Szlovákia erős negatív adókulcsa a családok támogatását célzó politikát tükrözi.
Lengyelország és Csehország a három lehetőség közül a legalacsonyabb jövedelemadó-kulccsal rendelkező országok közé tartozik. A skandináv országok következetesen a legmagasabb adókkal rendelkeznek, függetlenül a háztartás típusától. Utánuk Nyugat-Európa következik, mérsékelten magas adókulcsokkal, különösen az egyedül keresők esetében.
A kelet-európai országok általában a legalacsonyabb jövedelemadó-szintekkel rendelkeznek.
A jövedelemadó a jövedelemszint növekedésével nő
Annak vizsgálatához, hogy a jövedelemadó-kulcsok hogyan változnak jövedelemszint szerint, a gyermek nélküli egyedülálló egyénekre összpontosítottak.
Ez az összehasonlítás három jövedelmi szintet foglal magában:
- Az egyes országokban az átlagbér 67%-a
- az átlagbér 100%-a
- az átlagbér 167%-a.
A 27 vizsgált ország közül Magyarország kivételével mindegyik progresszív adószerkezetet mutat, ahol a jövedelem növekedésével a jövedelemadó-kulcsok is emelkednek.
Az EU-ban például - amely a jelentésben szereplő 22 tagállamot foglalja magába - az átlagos jövedelemadó-kulcsok e három jövedelemszint esetében 12,1%, 17,2%, illetve 23,1%.
Amennyiben az átlagbér 100%-át keresők és a 167%-át keresők jövedelmét hasonlítjuk össze, akkor Svédországban emelkedik a legnagyobb mértékben a jövedelemadó, 78%-os ugrással, 16,1%-ról 28,7%-ra - fogalmazott a cikk.
A növekedés szintén 50% feletti volt Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Lengyelországban, Németországban, Görögországban, Portugáliában és Ausztriában.
Ezzel szemben a legkisebb - 10% alatti - növekedést Észtországban, Litvániában és Lettországban regisztrálták, Magyarországon pedig nem történt változás - zárult az írás.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A földnek ára, a termőtalajnak értéke van
2025.06.19.A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.
Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot
2025.06.18.Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHO napraforgó lombtrágya réz-kén-kálium-bór-cink gombaölő hatással
980 HUF
+ áfaCukorrépa C-komplex dr. Szakál Pál Győrszentiván lombtrágya
1 020 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés