Nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón Mosonmagyaróváron. A tárcavezető elmondta, hogy a betegséggel érintett négy telepből kettőben befejeződött a mentesítési munka, kettőben pedig folyamatban van. A darnózseli és dunakiliti telepeken folyamatos az állatok leölése, a telepek mentesítésében és a védekezésben továbbra is részt vesznek az állategészségügyi szakemberek, rendőrök, katasztrófavédők és katonák.

Összehangolt munka folyik a betegség feltartóztatása érdekében - emelte ki a miniszter, hozzátéve, hogy szombatra befejeződhet a telepek mentesítése. Az MTI közleménye szerint a négy érintett állattartó telep tízkilométeres körzetében és országos viszonylatban is célzott intézkedések vannak érvényben annak érdekében, hogy a vírus továbbterjedésének esélyét minimalizálják.

 Nagy István agrárminiszter (b) és Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője (j) az állategészségügyi operatív törzs ülését követően, a ragadós száj- és körömfájás betegség elleni védekezésről tartott sajtótájékoztatón Mosonmagyaróváron 2025. április 10-én. MTI/Filep István
 Nagy István agrárminiszter (b) és Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője (j) az állategészségügyi operatív törzs ülését követően, a ragadós száj- és körömfájás betegség elleni védekezésről tartott sajtótájékoztatón Mosonmagyaróváron 2025. április 10-én. MTI/Filep István

Nagy István kiemelte: megfeszített erővel zajlik a járványügyi nyomozás, az elsődleges információk szerint nem zárható ki, hogy mesterségesen hozták létre a száj- és körömfájás vírust, ami komoly kérdéseket vet fel. A vírus eredetét laboratóriumban vizsgálják.

A miniszter hangsúlyozta: rendkívüli állategészségügyi helyzettel áll szemben az ország, ami sokaknak okoz nehézséget.

"Ezeket az állatokat nem jó kedvünkből öljük le, hanem azért, hogy a vírust megállítsuk és a magyarországi állományt megvédjük ettől a nagyon ragályos betegségtől" - mondta, hozzátéve, hogy a védekezés szempontjából a lehető legalkalmasabb helyszín a bábolnai dögkút.

"Megértjük az ezzel szembeni tiltakozásokat, értjük, hogy senki sem örül annak, hogyha a települése mellett vagy a közelében földelik el ezeket az állatokat, de olyan fertőtlenítési eljárások vannak, hogy senkire ezeknek az állatoknak az elföldelése veszélyt nem jelent" - fogalmazott.

Az állatgondozásra használt eszközöket, gépeket rendszeresen tisztítani kell és nem lehet kölcsönadni, ne használjon senki más gazdaságból származó takarmányt vagy almot, emellett kerítse körbe a telepet annak érdekében, hogy vadon élő állattal ne érintkezzen az állomány - sorolta.

Nagy István jelezte, hogy a gazdák számíthatnak a kormány segítségére. A védekezéshez és az újraindításhoz minden anyagi és humánerőforrás rendelkezésre áll, a kormány célja az, hogy minél előbb helyreálljon a termelés a szarvasmarhatartó telepeken - írta az MTI csütörtöki közleménye.

A kártalanításról kormányrendelet jelenik meg a közeljövőben, az állami kártalanítási rendszer a gazdaságokat ért károkat jelentős mértékben fedezi - mondta.

Hozzátette, hogy a leölt állatok értékét megtérítik a tulajdonosnak, rendelkezésre áll az agrár kárenyhítési alap, az alkalmazottak bérét az állami bérgarancia terhére az állam átvállalja, emellett hitelmoratóriumot vezetnek be a kamatok és tőke vonatkozásában.

A költségtérítést megkapják a gazdák

A fertőzés felszámolásával kapcsolatos költségeket, az állatok leölését, az állati tetemek ártalmatlanítását, a szükséges berendezések és eszközök beszerzését, a fertőzött anyagok megsemmisítését és a fertőtlenítést a magyar költségvetés biztosítja - sorolta.

Mindez azt a célt szolgálja, hogy minden telep újra tudjon indulni, ami a magyar a nemzetgazdaság számára is fontos - emelte ki, hozzátéve: "a kormány vállalja, hogy rendelkezni fog a járvány sújtotta gazdálkodók állatállományának újratelepítéséhez és az állattartó telepek járványügyi fejlesztésével kapcsolatos költségeinek viseléséhez nyújtott támogatásról".

Az agrárminiszter óriási dolognak nevezte, hogy egyetlen egy sertéstelep sem fertőződött meg a ragadós száj- és körömfájás vírussal.

Kiemelte: a mentesítési és felszámolási munkák mellett a vírus terjedésének megakadályozásán van a fő hangsúly.

Az érintett telepeket zár alá vonták, védőzónákat jelöltek ki, ahová a gépjárművekkel csak fertőtlenítés után lehet ki- és behajtani, fertőtlenítő pontokat alakítottak ki a határátkelőknél és Hegyeshalomtól Esztergomig is csak fertőtlenítés után lehet fel- vagy lehajtani az M1-es autópályáról - sorolta a bevezetett intézkedéseket Nagy István.

Hozzátette: a fertőzéssel érintett telepek településeire is csak fertőtlenítés után lehet eljutni, a telepek köré a vadállomány távoltartására villanypásztorokat telepítettek. Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a szigorú járványügyi szabályok betartását a rendőrség segíti.

Beszélt arról is, hogy a kistermelőknek a védekezéshez szükséges fertőtlenítőszereket ingyen biztosítják.

Nagy István elmondta, hogy a térségben megkezdődik a beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása, az operatív törzs a Pápai Hús Kft.-t jelölte ki a feladatra, a szállítások ütemezéséről az érintett gazdálkodókkal egyeztetnek.

A miniszter hangsúlyozta, hogy felelősségteljes hozzáállást kér az eredményes védekezés érdekében. A "különböző érdekekből" készített felvételek "súlyos károkat okoznak" - mondta, hozzátéve, hogy egyrészt a telepekre az illetéktelen behatolások járványügyi veszélyt hordoznak, másrészt az ott készült felvételek olyan hatást gyakorolhatnak az emberekre, "amire nincsenek felkészülve".

A gázos helyzetről is beszélt

Ami Csemeztanya mellett történik, az egy normális biológiai folyamat része, mert az állati tetemek elbomlása során gázok keletkeznek, amiknek távozniuk kell. A tetemek elföldelése speciális szakmai munka, az oszlási folyamatnak megfelelően kerül a tetemekre folyamatosan a földréteg - emelte ki. A végleges, három és fél méter vastag földréteg 10-14 nap alatt alakul ki, a hantolási folyamat akkor fejeződik be - fűzte hozzá.

Nagy István beszélt arról is, hogy az operatív törzs megerősítette a monitoring kutak létesítését Csemeztanyánál. Elmondta, hogy a dunakiliti és darnózseli telepeken lévő állatok elföldelésére folyamatban van a terület kijelölése.

A rendőrök is aktívak a témában

Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta, hogy a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatban bevezetett szabályok betartása "nem csak a józan ész megkívánta követelmény, hanem ez az alapfeltétele az eredményes védekezésnek". A szabályok megsértése bűncselekmény is lehet, az elkövetőkkel szemben eljárást indítanak - tette hozzá.

Elmondta, hogy a rendőrség nyomozást indított a közösségi médiában vasárnap megjelent videó készítésének körülményeiről. Beszélt arról is, hogy a fertőzéssel érintett telepeken a rendőrség munkatársai is jelen vannak, akik a fertőtlenítési eljárások rendjét monitorozzák. Kitért arra is, hogy a nyitva lévő magyar-osztrák határátkelőknél reggel torlódás alakult ki.

Arra kérte az útnak indulókat, hogy figyeljék a folyamatosan frissülő információkat a police.hu oldalon. Az osztrák féllel felvették a kapcsolatot a helyzet kezelése érdekében - tette hozzá.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nem lehet modern gazdálkodást folytatni nadrágszíjparcellákon a LAPAR elnöke szerint

2025.04.19.

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke.

Szomjas a növény a cserépben, vagy túl száraz a talaj? Elárulja egy ceruza

2025.04.19.

A túlöntözés és az alulöntözés a két legismertebb oka annak, hogy a növények elpusztulnak. Fontos tudni, hogy az alulöntözés kevésbé káros, mint a túlöntözés. A növények képesek regenerálódni hosszabb száraz időszak után is, de a gyökérrothadás után nehéz visszanyerni őket.

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Mekkora veszélyt jelent az agroterrorizmus?

2025.04.18.

Az egyik legveszélyesebb, mégis kevéssé ismert fenyegetés az agroterrorizmus, amely a mezőgazdaság szándékos károsítását célozza meg.

2025 legütősebb locsolóversei, amelyek garantáltan (kínos) mosolyt csalnak az arcokra

2025.04.18.

Összegyűjtöttünk 20 vicces locsolóverset, amelyek garantáltan mosolyt (de esetleg csak kínos mosolyt) csalnak az arcokra.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás