Hirdetés
Nyugodtabb a helyzet, nincs újabb víruskitörés és folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen
Nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón Mosonmagyaróváron. A tárcavezető elmondta, hogy a betegséggel érintett négy telepből kettőben befejeződött a mentesítési munka, kettőben pedig folyamatban van. A darnózseli és dunakiliti telepeken folyamatos az állatok leölése, a telepek mentesítésében és a védekezésben továbbra is részt vesznek az állategészségügyi szakemberek, rendőrök, katasztrófavédők és katonák.
Összehangolt munka folyik a betegség feltartóztatása érdekében - emelte ki a miniszter, hozzátéve, hogy szombatra befejeződhet a telepek mentesítése. Az MTI közleménye szerint a négy érintett állattartó telep tízkilométeres körzetében és országos viszonylatban is célzott intézkedések vannak érvényben annak érdekében, hogy a vírus továbbterjedésének esélyét minimalizálják.

Nagy István kiemelte: megfeszített erővel zajlik a járványügyi nyomozás, az elsődleges információk szerint nem zárható ki, hogy mesterségesen hozták létre a száj- és körömfájás vírust, ami komoly kérdéseket vet fel. A vírus eredetét laboratóriumban vizsgálják.
Hirdetés
A miniszter hangsúlyozta: rendkívüli állategészségügyi helyzettel áll szemben az ország, ami sokaknak okoz nehézséget.
"Ezeket az állatokat nem jó kedvünkből öljük le, hanem azért, hogy a vírust megállítsuk és a magyarországi állományt megvédjük ettől a nagyon ragályos betegségtől" - mondta, hozzátéve, hogy a védekezés szempontjából a lehető legalkalmasabb helyszín a bábolnai dögkút.
"Megértjük az ezzel szembeni tiltakozásokat, értjük, hogy senki sem örül annak, hogyha a települése mellett vagy a közelében földelik el ezeket az állatokat, de olyan fertőtlenítési eljárások vannak, hogy senkire ezeknek az állatoknak az elföldelése veszélyt nem jelent" - fogalmazott.
Az állatgondozásra használt eszközöket, gépeket rendszeresen tisztítani kell és nem lehet kölcsönadni, ne használjon senki más gazdaságból származó takarmányt vagy almot, emellett kerítse körbe a telepet annak érdekében, hogy vadon élő állattal ne érintkezzen az állomány - sorolta.
Nagy István jelezte, hogy a gazdák számíthatnak a kormány segítségére. A védekezéshez és az újraindításhoz minden anyagi és humánerőforrás rendelkezésre áll, a kormány célja az, hogy minél előbb helyreálljon a termelés a szarvasmarhatartó telepeken - írta az MTI csütörtöki közleménye.
A kártalanításról kormányrendelet jelenik meg a közeljövőben, az állami kártalanítási rendszer a gazdaságokat ért károkat jelentős mértékben fedezi - mondta.
Hozzátette, hogy a leölt állatok értékét megtérítik a tulajdonosnak, rendelkezésre áll az agrár kárenyhítési alap, az alkalmazottak bérét az állami bérgarancia terhére az állam átvállalja, emellett hitelmoratóriumot vezetnek be a kamatok és tőke vonatkozásában.
A költségtérítést megkapják a gazdák
A fertőzés felszámolásával kapcsolatos költségeket, az állatok leölését, az állati tetemek ártalmatlanítását, a szükséges berendezések és eszközök beszerzését, a fertőzött anyagok megsemmisítését és a fertőtlenítést a magyar költségvetés biztosítja - sorolta.
Mindez azt a célt szolgálja, hogy minden telep újra tudjon indulni, ami a magyar a nemzetgazdaság számára is fontos - emelte ki, hozzátéve: "a kormány vállalja, hogy rendelkezni fog a járvány sújtotta gazdálkodók állatállományának újratelepítéséhez és az állattartó telepek járványügyi fejlesztésével kapcsolatos költségeinek viseléséhez nyújtott támogatásról".
Az agrárminiszter óriási dolognak nevezte, hogy egyetlen egy sertéstelep sem fertőződött meg a ragadós száj- és körömfájás vírussal.
Kiemelte: a mentesítési és felszámolási munkák mellett a vírus terjedésének megakadályozásán van a fő hangsúly.
Az érintett telepeket zár alá vonták, védőzónákat jelöltek ki, ahová a gépjárművekkel csak fertőtlenítés után lehet ki- és behajtani, fertőtlenítő pontokat alakítottak ki a határátkelőknél és Hegyeshalomtól Esztergomig is csak fertőtlenítés után lehet fel- vagy lehajtani az M1-es autópályáról - sorolta a bevezetett intézkedéseket Nagy István.
Hozzátette: a fertőzéssel érintett telepek településeire is csak fertőtlenítés után lehet eljutni, a telepek köré a vadállomány távoltartására villanypásztorokat telepítettek. Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a szigorú járványügyi szabályok betartását a rendőrség segíti.
Beszélt arról is, hogy a kistermelőknek a védekezéshez szükséges fertőtlenítőszereket ingyen biztosítják.
Nagy István elmondta, hogy a térségben megkezdődik a beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása, az operatív törzs a Pápai Hús Kft.-t jelölte ki a feladatra, a szállítások ütemezéséről az érintett gazdálkodókkal egyeztetnek.
A miniszter hangsúlyozta, hogy felelősségteljes hozzáállást kér az eredményes védekezés érdekében. A "különböző érdekekből" készített felvételek "súlyos károkat okoznak" - mondta, hozzátéve, hogy egyrészt a telepekre az illetéktelen behatolások járványügyi veszélyt hordoznak, másrészt az ott készült felvételek olyan hatást gyakorolhatnak az emberekre, "amire nincsenek felkészülve".
A gázos helyzetről is beszélt
Ami Csemeztanya mellett történik, az egy normális biológiai folyamat része, mert az állati tetemek elbomlása során gázok keletkeznek, amiknek távozniuk kell. A tetemek elföldelése speciális szakmai munka, az oszlási folyamatnak megfelelően kerül a tetemekre folyamatosan a földréteg - emelte ki. A végleges, három és fél méter vastag földréteg 10-14 nap alatt alakul ki, a hantolási folyamat akkor fejeződik be - fűzte hozzá.
Nagy István beszélt arról is, hogy az operatív törzs megerősítette a monitoring kutak létesítését Csemeztanyánál. Elmondta, hogy a dunakiliti és darnózseli telepeken lévő állatok elföldelésére folyamatban van a terület kijelölése.
A rendőrök is aktívak a témában
Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta, hogy a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatban bevezetett szabályok betartása "nem csak a józan ész megkívánta követelmény, hanem ez az alapfeltétele az eredményes védekezésnek". A szabályok megsértése bűncselekmény is lehet, az elkövetőkkel szemben eljárást indítanak - tette hozzá.
Elmondta, hogy a rendőrség nyomozást indított a közösségi médiában vasárnap megjelent videó készítésének körülményeiről. Beszélt arról is, hogy a fertőzéssel érintett telepeken a rendőrség munkatársai is jelen vannak, akik a fertőtlenítési eljárások rendjét monitorozzák. Kitért arra is, hogy a nyitva lévő magyar-osztrák határátkelőknél reggel torlódás alakult ki.
Arra kérte az útnak indulókat, hogy figyeljék a folyamatosan frissülő információkat a police.hu oldalon. Az osztrák féllel felvették a kapcsolatot a helyzet kezelése érdekében - tette hozzá.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban
2025.04.29.Az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft., a Magyar Talajtani Társaság tisztelettel meghívják Önt a Növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban Szántóföldi Szemlekörök Szakmai Továbbképzés a gyakorló növénytermesztők számára című szakmai továbbképzésére.
Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért
2025.04.29.Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatDurumbúza C-komplex technológia gombaölő hatással, réz + kén + cink
1 020 HUF
+ áfaHO napraforgó lombtrágya réz-kén-kálium-bór-cink gombaölő hatással
980 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 199 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés