Eljött az augusztus hónap, lassan itt az ősz is, megkezdődött erdeinkben a gombaszezon. Az utóbbi hetek időjárása igen kedvező volt a gombák szaporodásának és növekedésének, ezért sok helyről hallani, hogy már most nagyon sok gombát lehet találni az erdőben. Lássuk hát, milyen gombákkal találkozhatunk leggyakrabban Magyarország erdeiben.

Néhány ehető gombafaj

Nagy mennyiségben előforduló gomba hazánkban az Erdei csiperke (Agaricus silvaticus). Lombos és fenyőerdők aljnövényzetében egyaránt megtalálható, barna, pikkelyes kalapú, karcsú tönkű, parafára emlékeztető illatú gombafaj. Nem sokan kedvelik, mert színanyagai feketére színezik az ételt. Szerencsére nem könnyű összetéveszteni más gombafajtákkal.

Egy másik, közkedvelt gomba a Sárga korallgomba (Ramaria flava). Ez, az agancsosan szerteágazó dekoratív gombafaj jó ízű, kellemes illatú, épp ezért sokan fogyasztják. Könnyen összetéveszthető a Cifra korallgombával (Ramaria formosa), ami mérgező, extrém erős hashajtó hatású.

Egyik legfinomabb gombafajunk a Nagy őzlábgomba (Macrolepiota procera). Széles felhasználási körének köszönhetően nagyon szeretett gombafaj, ugyanis sok féle elkészítési módja van és nagyon ízletes ételek készülnek belőle. Előfordulását tekintve füves erdőkben találhatunk rá legkönnyebben, ahol lombos fák, esetleg fenyők veszik körül. Szedésére leginkább az ősz eleje az ideális, de nyáron is találkozhatunk vele erdeinkben.

A fentebb felsorolt néhány gombafajhoz képest a Késői laskagomba (Pleurotus ostreatus) életmódját tekintve eltérő viselkedést mutat. Egyrészt, az előbbiektől eltérőn ez egy őszi-téli gomba, másrészt, míg az eddig megemlített gombákat a földből kinőve találjuk meg, addig a finom és ízletes laskagomba élő fákon terem meg. Kalapja kagylószerű, féloldalasan növekszik. Színe változatos, olykor palaszínű, de találkozhatunk fehér, vagy éppen barnásszürke színűvel is. Ez a gomba csoportosan terem, nagyon dekoratív látványt nyújt, ahogyan egymás fölé nyúlnak a kalapok, legfelül a legnagyobbal. Hozzá hasonló mérges gombafajta nincsen, így összetéveszteni nem lehet.

Mérgező gombák is vannak az erdőben

Természetesen nem csak ehető gombafajták vannak Magyarországon, sőt! Nagyon sok mérgező és enyhén mérgező hatású gombafaj található hazánkban, melyek fogyasztása jobb esetben csak emésztési zavarokat, rosszabb esetben akár halált is okozhatnak.

Hazánkban legnagyobb tömegben előforduló mérgező gomba a Gyilkos galóca (Amanita phalloides). Különösen veszélyes ez a gomba, mert egyrészt halálosan mérgező, másrészt nagyon könnyen összetéveszthető a finom és ízletes Kékhátú galambgombával (Russula cyanoxantha).

Jellemzően azok a mérgezések fordulnak elő legtöbbször, melyek kiindulása abból származik, hogy egy ehető gombát laikus szemek összekevernek egy mérgező gombával. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha erdőben szedünk gombát, fogyasztás előtt mindenképpen mutassuk meg gombaszakértőnek, de legalább egy olyan embernek, aki ért a gombákhoz.

[gallery ids="6837,6839,6840,6838,6836"]

Megosztás

További híreink

Gazdatüntetés volt Újvidéken, Szabadkán a rendőrség intézte el, hogy ne legyen újabb

2024.10.08.

A Szerbia magyarok által sűrűn lakott északi részén, a Vajdaságban található Újvidéken tüntettek szeptember végén az elégedetlen mezőgazdasági termelők

Jelentős eltérések az EU búzaterméseiben: Franciaország és Németország erős csökkenést mutat

2024.10.07.

Az USDA előrejelzése szerint a 2024/2025-ös globális búzatermés várhatóan 797 millió tonna lesz, míg a felhasználás 805 millió tonnára tehető. Az Európai Unióban a búzatermés 10%-kal csökkenhet idén az előző évhez képest, különösen Franciaország és Németország rossz eredménye miatt.

Roppant veszélyes, hogy a világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja

2024.10.07.

A világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja, így a klímaváltozás sebezhetővé teszi az élelmiszerellátást. A világon 12, Magyarországon 4 növényfajról van szó a termőterületeket tekintve. Az elmúlt száz évben használt növényfajták 75 százaléka kikerült a termesztésből.

Magyar kukoricaárak az egekben: 31%-os áremelkedés a tavalyi évhez képest

2024.10.07.

A 2024/2025-ös gazdasági évben a globális kukoricatermés várhatóan elmarad az előző évi szinttől, míg a kereslet enyhén növekedhet. Az Európai Unióban a meleg és száraz időjárás negatívan befolyásolta a terméshozamokat idén, különösen Délkelet-Európában és Közép-Európában.

Egy év alatt 50 ezer forinttal emelkedtek az agrárbérek Magyarországon

2024.10.07.

Februártól júniusig folyamatosan emelkedett, júliusban viszont megtorpant az átlagbér növekedő trendje a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat összevont kategóriában

Pénzeső a kisgazdáknak! Így igényelhet akár 10 millió forintot

2024.10.07.

Egyszerűsített pályázati lehetőséget hirdetnek a mezőgazdasági kisüzemek számára. A mintegy harmincmilliárd forintos keretösszegű támogatásra őstermelők, mezőgazdasági vállalkozók és szociális szövetkezetek pályázhatnak.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás