Hirdetés
Nógrádkövesdi tehenészet tejéből készül az olasz mozzarella
Az olasz Bernardino Pusceddu 1995-ben alapította a ComAgro-Sardo tejelő tehenészetet a Nógrád megyei Nógrádkövesden. Néhány tucat állattal, pár 100 hektáron kezdték meg a munkát, jelenleg pedig közel 2 ezer holstein-fríz alkotja a tejelő állományukat. A vállalkozást eredetileg tejhasznú juhtartásra hozták létre, ám ez különféle akadályokba ütközött, így kereskedelmi céllal vemhes üszőket vásároltak. Az értékesítési lehetőségek azonban hamarosan megszűntek a kergemarhakór miatt. Az üszők közben megellettek és elkezdtek tejet termelni, így vált a tejtermelés a fő profillá.
A szántóföldi gazdálkodást 250 hektáron kezdték el 3 dolgozóval, de az állandó fejlesztések és bővítés nyomán jelentősen növekedett az állatállomány, és megnőtt a gazdálkodás volumene is. Míg az első napon 160 liternyi tejtermelést mértek, ma ez az évi 20 millió litert is meghaladja. A foglalkoztatotti létszám pedig közel 100 főre emelkedett - számolt be róla a Magyar Mezőgazdaság. Jelentős mérföldkő volt a Kft. életében, amikor 2013-ban zöldmezős beruházás keretében, uniós támogatással megvalósították az új, korszerű állattartó telepet, amit a mai napig folyamatosan fejlesztenek.
Körforgásos gazdálkodás a tehenészet támogatására
A következő évben megépítették a biogázüzemet, lehetővé téve a telep körforgásos gazdálkodását. A trágya egy emésztőben anaerob körülmények között fermentálódik, melynek során metángáz keletkezik. Ennek a gáznak nagy része természetes módon is kialakulna és a környezetbe kerülne, azonban így egy kogenerátoron keresztül elégetik és elektromos energiát termel. Ennek az elektromos áramnak köszönhetően az állattartó telep teljes mértékben zöld energiával működik, sőt, a termelt elektromos energiatöbbletet a helyi áramszolgáltató rendszerébe táplálják. A keletkező szilárd és folyékony végtermék csökkenti a műtrágya-felhasználást, hozzájárulva a körforgásos és fenntartható gazdálkodáshoz.
Hirdetés
Fejlesztések és beruházások
2020-ban és 2021-ben is számos beruházást és fejlesztést valósítottak meg az Exportélénkítő Beruházási és Forgóeszközhitelek segítségével, továbbá korábbi fejlesztési hiteleiket is egy refinanszírozási hitelbe vonták össze. Dolgozóik kényelmét korszerű szociális és rekreációs részleggel javították, istállófejlesztéseik eredménye pedig állatjóléti, termeléshatékonysági, minőségi és mennyiségi téren egyaránt megmutatkozik. A szárazon álló állomány számára a boxos elhelyezést felváltó, szabadtartást biztosító almos technológia lehetővé teszi, hogy a vemhesség utolsó 2 hónapját a lehető legnyugodtabb körülmények között tölthessék az állatok. A biogázüzem által feldolgozott végtermék folyékony és szilárd elemekre bontását biztosító szeparátor és a szilárd rész szárítását biztosító technológia lehetővé teszi a szilárd anyag borjúboxokban alomként való felhasználását, a víztisztító rendszer pedig hozzájárul a tehenek jólétének és ezáltal termelékenységének növeléséhez.
Precíziós gazdálkodás Nógrád megyében
A vállalat olyan gépekkel dogozik, melyek műholdas rendszerekkel rendelkeznek és lehetővé teszik a gépek kondíciójának valós időben történő nyomonkövetését, a táblák egyedi kezelését, valamint azt, hogy az agronómus szakember a terület adott időben fennálló jellemzői alapján a számítógép mellől tudja módosítani a kihelyezendő anyagok mennyiségét.
Ezek a beruházások a mostani, kihívásokkal teli időkben még inkább felértékelődnek, mivel a költséghatékonyság és a minőség kulcsfontosságú a cégnél – mondta Bernardino Pusceddu, a ComAgro-Sardo Kft. alapítója és vezetője. A jövőbeni beruházási terveink között szerepel a telepirányítási szoftverünk fejlesztése, a fenntarthatóság jegyében a biogáz folyékony végtermékének további kezelése, továbbá a takarmánytárolás és -szárítás terén újabb fejlesztések megvalósítása, az állatjólét, a termékminőség, a költséghatékonyság és az ellátási biztonság növelése érdekében - fogalmazott a cégvezető.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés