Hirdetés
Nincs többé Pictor: tavasszal rendelhető utoljára a népszerű gombaölő szer
Az Európai Bizottság a 2023. május 24-25-én megtartott SCoPAFF ülésen leadott szavazatok alapján nem hosszabbítja meg a dimoxistrobin gombaölő hatóanyag felhasználási engedélyét. A meghosszabbítás megtagadásáról szóló 2023/1436 (EU) végrehajtási rendelet 2023. július 31. napján lépett hatályba. A tagállamok 2024. január 31-ig kötelesek visszavonni a dimoxistrobin tartalmú növényvédő szerek engedélyét. Ez vonatkozik a BASF Hungária Kft. repcében és napraforgóban használt gombaölő szerére, a Pictor készítményre is.
A repce- és a napraforgóállományok első számú gombaölő szere, a Pictor engedélyét nem hosszabbítják meg, a BASF gondoskodott a pótlásáról - írta a vegyipari vállalat közleménye. Ez a termék jelenleg a legnépszerűbb gombaölő szer repcében és napraforgóban, védelmet nyújt a legfontosabb gombás betegségek (szklerotínia, botrítisz, fóma, alternária, diaporte) ellen, termésnövelő hatása van betegségmentes évjáratokban is, továbbá kevesebb betakarítási veszteség jelentkezik a használatakor.
A magyarországi visszavonó határozat az alábbi türelmi időket tartalmazza a forgalmazás és felhasználás vonatkozásában:
- A Pictor® forgalmazásának végső határideje: 2024. április 30.
- A Pictor® felhasználásának végső határideje: 2024. július 31.
A BASF kifejlesztette a Pictor új változatát a Pictor Active-ot, amely megfelel mind az Európai Unió, mind Magyarország jogszabályai által támasztott forgalmazási követelményeknek. Így a magyar termelők továbbra sem maradnak védtelenek a repce és a napraforgó gombás betegségeivel szemben. A Pictor Active az előd méltó utódja, amely különleges hatóanyagainak és tökélyre fejlesztett formulációjának köszönhetően Pictor-szintű betegségkontrollt és még magasabb hozamot biztosít - írták.
Hirdetés
A Pictor és a dimoxistrobin hatásai
A cég leírása szerint a dimoxistrobin folyamatosan védi a kezelt állomány szárának alsóbb, a gombák intenzív támadásának kitett zónáit azáltal, hogy a növény nem szállítja el a hatóanyagot a leendő fertőzési kapu helyszínéről. Másik hatóanyaga, a boszkalid, részben felszívódik a növényi szövetekbe és bekerül a növények áramlási rendszerébe. A boszkalid azonban nem csak ezzel a klasszikus „felszívódó” mechanizmussal rendelkezik. A permetlécseppek beszáradása után a növényi szövetekbe azonnal be nem jutott boszkalid kristályos formában raktározódik. Ezekből a raktárakból újra és újra aktív hatóanyag szabadul fel és jut be a növény belsejébe, létrehozva egy megújuló, hosszan tartó, folyamatos védelmet - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés