Gyakori kérdés, hogy a munkáltatónak kötelező-e munkaruhát biztosítania a munkavállalóknak, s hogy miben különbözik a munkaruha a védőruhától? A hatályos munka törvénykönyve nem ad fogódzót. Munkaruha lehet formaruha, egyenruha, mely inkább az egységes munkáltatói megjelenésnek, semmit a munkavédelemnek az eszköze. Ha ennek viselését a munkáltató előírja, az jogszerűnek minősülhet. Ha a munkavállaló munkaruhát kap, arra megfelelően kell vigyáznia. Ha ezt a kötelezettségét megszegi, az meg kell térítenie a károkat.

A védőruha a munkaruhával szemben egy munkavédelmi eszköz, mely a munkavállalót a fizikai, kémiai, biológiai veszélyforrásoktól védheti - írta az Adózóna. 

Gyakori kérdés, hogy a munkáltatónak kötelező-e munkaruhát biztosítania a munkavállalóknak, s hogy miben különbözik a munkaruha a védőruhától? A hatályos munka törvénykönyve nem ad fogódzót
Gyakori kérdés, hogy a munkáltatónak kötelező-e munkaruhát biztosítania a munkavállalóknak, s hogy miben különbözik a munkaruha a védőruhától? A hatályos munka törvénykönyve nem ad fogódzót

Ahhoz, hogy megállapítható legyen, kell-e a munkavállaló számára védőruhát biztosítani, a munkáltatónak munkavédelmi kockázatértékelést kell készítenie, illetve természetesen ismernie kell az egyéni védőeszközökről, illetve a biológiai veszélyforrásokról szóló rendeleteket. Nem minden munkakör esetében szükséges tehát védőruhát biztosítani, ott viszont igen, ahol az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés követelménye alapján szükséges.

Mi számít munka- és védőruhának?

A munkaruha fogalmát nem határozza meg a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.). A régi Mt., azaz az 1992. évi XXII. törvény még előírta, hogy munkaruhát akkor kell biztosítani, ha arra szükség van a ruházatnak a fokozott igénybevételtől, szennyezéstől való megóvása érdekében. A hatályos törvény értelmében nem kell munkaruhát biztosítania a munkáltatónak. Ha ezt különféle okokból mégis megteszi, annak feltételeit saját belső szabályozásában maga állapítja meg - írta az Ergonom.

Ahhoz, hogy a leglényegesebb előírásokról és a munkahelyi öltözetek juttatásának szabályairól beszéljünk, ismernünk kell a témához kapcsolódó legfontosabb jogszabályokat és rendeleteket. Hogy mik is ezek?

  • A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény;
  • A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény;
  • Az egyéni védőeszközökről és a 89/686/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/425 rendelete;
  • A munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről szóló 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet;
  • A biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló 61/1999. (XII. 1.) EüM rendet.

Ha megvannak azok a jogi szabályozások és normák, melyek a témát körülölelik, érdemes tisztában lenni a különböző munkahelyi öltözetek jelentésével és fogalmaikkal.

Egyenruha: a szervezet és a tevékenység egyidejű felismertetését szolgálja (pl. rendőr, tűzoltó). Az egyenruha jellemző viselet a fegyveres testületek és más hivatalos szervezetek körében, de gyakran keveredik a formaruhával.

Formaruha: a szervezet arculatának megjelenítését szolgálja. A munkáltató általában azért vezeti be, hogy az alkalmazottai jól észrevehetők legyenek, illetve a munkáltató láttassa az általa folytatott tevékenységet (pl. postás, pincér, légitársaságok alkalmazottai).

Termékvédő ruha: kifejezetten a gyártás, előállítás alatt lévő termék védelmére, valamint ezek szállítása vagy forgalmazása során azok tulajdonságainak megőrzésére szolgál.

Védőruha: másnéven egyéni védőeszköz, amely a munkavégzés során a munkavállaló egészségét, testi épségét veszélyeztető fizikai, kémiai, illetve biológiai károsító hatások ellen nyújt védelmet. Szabványok és normák által meghatározott védelmi képességgel rendelkeznek.

Munkaruha: a tevékenységből adódó fokozott idénybevételtől és szennyeződéstől óvja a munkavállaló saját ruházatát, vagy helyettesíti azt.

Elmondható, hogy a legtöbb magyarországi munkahelyen a fenti munkahelyi öltözetek közül leggyakrabban előfordulók a védőruha, mint egyéni védőeszköz és a munkaruha. Sajnos a mai napig sokakban téves feltételezések vannak e kettő öltözettel kapcsolatosan.

Megosztás

További híreink

Pénzeső a kisgazdáknak! Így igényelhet akár 10 millió forintot

2024.10.07.

Egyszerűsített pályázati lehetőséget hirdetnek a mezőgazdasági kisüzemek számára. A mintegy harmincmilliárd forintos keretösszegű támogatásra őstermelők, mezőgazdasági vállalkozók és szociális szövetkezetek pályázhatnak.

Ambíciózus terv: Magyarországnak önellátónak kell lennie burgonyából

2024.10.07.

A burgonya világszerte az egyik legnépszerűbb alapélelmiszer, és Magyarország nem engedheti meg magának, hogy ne legyen önellátó e téren. A változó fogyasztói szokások és az éghajlatváltozás következtében jelenleg nem vagyunk önellátók, de ez egy olyan probléma, amin változtatni kell.

Nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma Magyarországon

2024.10.07.

 Az utóbbi években mintegy 20 százalékkal nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma Magyarországon.

A bálványfa: barát vagy ellenség? Egy kertészeti probléma, ami mindenkit érdekelhet!

2024.10.06.

A bálványfa, más néven Ailanthus altissima, sokak számára egy ismeretlen, mégis elterjedt növényfaj, amely gyakran okoz problémákat a kertekben és a természetes élőhelyeken. Ez a gyorsan növekvő fafaj számos kérdést vet fel, különösen invazív jellegének és ökológiai hatásainak köszönhetően.

Csak semmi egzotikum! Ízletes, egészséges és magyar élelmiszerek!

2024.10.06.

A szezonális élelmiszerek nemcsak egészségesek, ezeket választva a helyi termelőket támogathatjuk és még a bolygót is kíméljük azzal, hogy nem távoli tájakról származó alapanyagokat vásárolunk. Az ősz kifejezetten kedvez a szezonális bevásárlásnak, egy sor zöldség és gyümölcs ilyenkor jelenik meg a piacokon.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás