Hirdetés
Nem csak elveszik, teremtik is a munkahelyet az új gépek
A gépfejlesztést és -alkalmazást az a félelem kíséri, hogy a technika feleslegessé, ezzel pedig munka- és jövedelem nélkülivé teszi az embert. Ez részben így is volt és így is van, de hosszú távon a technológiatörténelem azt mutatja, hogy a robotosítás, a gépesítés hosszú távon plusz jövedelmet, új munkahelyeket teremt. Persze más képesítés és jártasság kell az új gépi környezetben. A gépek ma már nélkülözhetetlenek olyan veszélyes vagy kényelmetlen munkahelyeken, amitől okkal ódzkodnak az emberek: ilyenek a bányák, az automata gépsorok, a festéküzemek, a speciális raktárak és így tovább.
Több cikket szemlézve a Gépmax írta meg, hogy a mezőgazdasági robotosítás, az automata technológiák, vagyis az Ag tech (Agriculture technology) nem arról szól, hogy a gépek elveszik a munkahelyeket. Inkább arról, hogy jobbá és gyakran biztonságosabbá tegyük az alkalmazottak munkáját - mondta Drew Ketelsen, a HMC Farms (USA) alelnöke és farmmenedzsere az Andnowuknow oldalon.
A gyakorlatban így néz ki
Azt Ketelsen maga is belátja, hogy az ag tech valódi kérdést hordoz: hogyan juthatunk előre anélkül, hogy veszélyeztetnénk embereink munkáját és megélhetését? A HMC-nél is közelről látszik ez, mert olyan eszközökön dolgoznak, amik helyettesítik, könnyítik vagy pótolják az emberi munkát. Az elektromos metszőollótól a terepi nedvességszondán és gépi gyümölcsszedésen át a post harvest rendszerekig (optikai osztályozó és válogatógépek) használnak modern technológiákat.
A robotok hihetetlenül hasznosak a dolgozók számára, amikor túl meleg van a szabadban szedni, vagy éjszaka kell betakarítani a táblát. A robotok képesek kiválasztani a csonthéjas gyümölcs érett darabjait a fa bármely részéről, leszedni, majd egy szemetesbe helyezni - fogalmazott.
Lassan elfogy az emberi munkaerő
Ketelsen azt is megerősítette, ami Magyarországon és Európában is általános tapasztalat: a robot ma már nem is csak segítség, már nem csak olcsóbb, mint az emberi munkaerő, de egyenesen pótolhatatlan, miután egyre kevesebb embert lehet napszámos munkára találni. A gépesítés tehát számos ok miatt elkerülhetetlen, ám Ketelsen szerint a technológiafejlesztés hatékonyságot és munkahelyeket teremt, és új életet lehel az agráriumba.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 100 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés