Tanulóév volt az idei a januártól hatályba lépett új, uniós Közös Agrárpolitikában (KAP), főként az első pilléres közvetlen kifizetések terén – hangzott el a siófoki Agrárszektor konferencián. A Területi Monitoring Rendszert még fejleszteni kell. A javításában számítanak a falugazdászokra, a termelők edukációjában pedig minden olyan fórumra, amin közvetíthetik az információkat. Az már kiderült, hogy a rendszerüzenetek nyelvezetét közérthetőbbé kell tenni, és úgy kell megfogalmazni azokat, hogy a termelők segítségként értelmezzék a hozzájuk érkező információkat.

Az Agrárszektor írta meg a “Több vagy kevesebb agrártámogatást hozott a gazdáknak az új uniós Közös Agrárpolitika? – Az idei tanulóév tapasztalatai, a magyar stratégiai terv módosítási elképzelései, az uniós Green Deal jövője” című beszélgetés legfontosabb részleteit.

“Több vagy kevesebb agrártámogatást hozott a gazdáknak az új uniós Közös Agrárpolitika? – Az idei tanulóév tapasztalatai, a magyar stratégiai terv módosítási elképzelései, az uniós Green Deal jövője” című beszélgetés résztvevői - Fotó: Portfolio

A beszélgetés résztvevői voltak:

  • Detre Miklós, elnökhelyettes, Magyar Államkincstár
  • Feldman Zsolt, államtitkár, Agrárminisztérium
  • Győrffy Balázs, elnök, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
  • Jakab István, elnök, Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége
  • Szabó Levente, vezérigazgató, KITE Zrt.
  • Vajda Péter, ügyvezető, Phylazonit Kft.

„Nem volt zökkenőmentes az átállás, különösen a területfelmérést illetően, de a MobilGazda jó irányt jelent, amely hozzájárul ahhoz, hogy a gazdák könnyebben vehessék az akadályokat” – fejtette ki a kerekasztal-beszélgetés során Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. „A falugazdászokon keresztül megszenvedtük az idei évet, a következőnek több erőforrással, több falugazdásszal kell nekikezdeni” – tette hozzá.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke hangsúlyozta: amennyiben elvárják a gazdáktól, hogy elektronikus úton nyújtsák be a kérelmeket, akkor gondoskodni kell arról, hogy az informatikai háttér megfelelő időben készen álljon, mert minden rossz lépés veszteséget okozhat a termelőknek. Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetője is úgy tapasztalta, hogy az új előírások teljesítése nehézséget jelentett a termelőknek. A legnagyobb feladat ezért most az információáramlás fenntartása, a gazdák segítése.

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára is elismerte, hogy a kilencvenes években gazdálkodni kezdett korosztálynak – akik a magyar mezőgazdaság derékhadát adják – kihívást jelentenek a támogatási elvárások, amelyek új termelési gyakorlatot és digitális felkészültséget is követelnek. 2024 támogatási gyakorlatában nem lesz változás, de 2025-től lehetségesek korrekciók – tette hozzá.

Balról jobbra Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetője, Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója és Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke - Fotó: Portfolio

A legfontosabb, hogy a támogatási keret rendelkezésre áll – hangsúlyozta Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója. Úgy vélte, reagálnunk kell a klímaváltozásra, a természetet meg kell őriznünk, és a versenyképességet, hatékonyságot is javítanunk kell. A Green Dealnek való megfelelés nehéz, de ezáltal hatékonyabb lehet a mezőgazdasági termelés - fogalmazott.

Jobbá kell tenni a rendszert, ebben segítenek az agráradatok

A Területi Monitoring Rendszer öntanuló, ami azt jelenti, hogy minél több adat van benne, annál zökkenőmentesebben fog működni – mondta el Detre Miklós, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese. Ennek javításában számítanak a falugazdászokra, a termelők edukációjában pedig minden olyan fórumra, mint amilyen a siófoki konferencia is. 

A monitoring rendszer fejlődése várható, amelynek révén a kezdeti hibák után javulhatnak az ehhez kapcsolódó eljárások. Az már kiderült, hogy a rendszerüzenetek nyelvezetét közérthetőbbé kell tenni, és úgy megfogalmazni, hogy azokat a termelők segítségként, ne pedig ítéletként éljék meg a figyelmeztető információkat - hangzott el.

Megosztás

További híreink

Díjat nyert Párizsban egy madármegfigyelő marketingkutatót bemutató magyar film

2024.10.09.

A Budapesti Corvinus Egyetem kutatóinak videográfiája kapta a legjobb film díját az Advances in Consumer Research fogyasztói kutatásokról szóló nemzetközi konferencián, Párizsban.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Két front is csapadékot hoz, majd szárazabb idő és lehűlés várható

2024.10.09.

Szerdán nyugatról kelet felé frontális felhőzet és gyengülő csapadékzóna vonul, így a keleti harmadban is beborul az ég, miközben délelőttől délnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet. A legtöbb napsütés a Dél-Dunántúlon valószínű, de gomolyfelhők képződnek, amelyekből záporok előfordulhatnak, kis eséllyel az ég is megdörrenhet.

Tovább terjed a madárinfluenza, több ezer ludat kell megsemmisíteni

2024.10.09.

Békés vármegyét követően Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma.

Minden, amit a növénytársításról tudni akart

2024.10.08.

A növénytársítás egy ősi kertészeti technika, amely lehetővé teszi a növények természetes tulajdonságainak kihasználását a jobb termés érdekében. Ebben a cikkben választ adunk a növénytársítással kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre, hogy segítsünk neked a kerted maximális kihasználásában!

Közös élelmiszermentő kampányt indított az Auchan és a Nébih

2024.10.08.

A kampányra a termékjelölések tisztázása miatt van szükség, számos termék ugyanis a minőségmegőrzési idő után is biztonsággal fogyasztható - írta az Auchan és a Nébih.

Partnerhírek
Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás