A nyár végén és kora ősszel számos fontos teendő vár a kertészekre. Korábban a gyümölcsfák lombjának megóvása a kórokozók elleni védekezést jelentette, hogy a levelek az őszi lombhullásig megfelelően működhessenek. Az idei aszály miatt azonban már az öntözés is létfontosságú a lomb megtartásához.

A zöldségnövényeket a nyár végétől már ne trágyázzuk, és az öntözést is mérsékeljük, hogy megfelelően érhessenek be. A gyomok eltávolítása még mindig fontos feladat, különösen a magérlelés előtt, hogy a jövő évi gyommentesítést megkönnyítsük. Minél kevesebb gyommag van a talajban, annál kevesebb lesz a versengő növény a tavaszi vetés során.

A gyümölcstermő fák, bokrok számára ilyenkor még jól jöhet egy lombvédelmi permetezés, hogy a lisztharmatot és más kórokozókat távol tartsuk, és hogy a levelek minél tovább elláthassák feladatukat. (Fotó: Pixabay)

A gyümölcsfáknak és bokroknak ilyenkor még hasznos lehet egy lombvédelmi permetezés, hogy megvédjük őket a lisztharmattól és más kórokozóktól. Ez elősegíti, hogy a levelek minél tovább végezhessék feladatukat.

A zöldségeskert egyes feladatai már a következő évre szólnak. Eljött a másodvetések és az áttelelő zöldségek vetésének ideje, amelyekkel a jövő évben korai termést érhetünk el, hiszen a most vetett növények tavasszal fejlettebb állapotban indulnak. Ilyenkor lehet vetni a feketegyökeret, amely csak tavasszal lesz szedhető, valamint a galambbegysalátát, amely télen is szedhető. Még a szeptemberben elvetett hónapos retek is fogyasztható lesz, de más salátafélék is termeszthetők, amelyek még ha nem is teljesen fejesednek be, jó alapanyagok lehetnek a konyhában.

A burgonyaszedés ideje is elérkezett, a virágzás után lehet felszedni. Az öntözést 3-4 héttel a szedés előtt abba kell hagyni, különben a gumók íze és tárolhatósága romlik. A burgonyák felszedése előtt érdemes a maradék lombot levágni a talaj szintjén, hogy megelőzzük a burgonyafoltosságot és elősegítsük a gumók héjának megerősödését.

A tök virágait szeptemberben érdemes leszedni, mivel azokból már nem lesz termés. A virágok ehetők, kirántva különleges fogásként szolgálnak. A termések alá érdemes szalmát teríteni, hogy megóvjuk őket a rothadástól. A sütőtök érését pedig az árnyékoló levelek eltávolításával segíthetjük.

A levélpetrezselymet és metélőhagymát érdemes cserépbe ültetni, hogy télen is lehessen belőlük szüretelni. A szabadföldi paradicsom alsó leveleit és csúcsát csípjük le, hogy a növény a termés érésére koncentrálhasson. Az évelő növényeknél formáljuk újra az ágyásokat, hogy a növények ne nőjenek össze, ezzel megőrizve díszítő értéküket.

A gyümölcsösben törekedjünk arra, hogy a fák és bokrok lombját minél tovább megőrizzük. Ezt segítheti a lombvédelmi permetezés és a levéltrágyák alkalmazása. A levelek elvesztése fejlődési szempontból nem kívánatos, mivel ezek a fotoszintézis révén tápanyagokat állítanak elő. Az idei aszály miatt azonban sok helyen már augusztusban elkezdődött a lombhullás, ami a vízhiány és a nagy hőség következménye. Az aszály közvetett módon gyengíti a növények immunrendszerét, ami kórokozók megjelenéséhez vezethet, így a késő nyári, kora őszi öntözés továbbra is szükséges.

A gyümölcsfák gyökérsarjait mélyen tépjük ki, mert ezek csak feleslegesen veszik el a tápanyagot a fától. A szüretelt fák és bokrok körül sekélyen ássuk fel a talajt, és alaposan öntözzük meg őket. A cseresznye- és meggyfák ritkítását is elvégezhetjük ilyenkor.

A szőlőnél végezzük el az utolsó kötözést, és távolítsuk el a fürtöket beárnyékoló leveleket, hogy elősegítsük a bogyók érését. Ügyeljünk azonban arra, hogy a bogyók ne kerüljenek közvetlen napfényre. A szőlő utolsó kapálását is elvégezhetjük ebben az időszakban.

A szamóca szaporítása is ilyenkor időszerű. A szamóca indáiról fejlődő új növényeket elültethetjük, és érdemes közé fokhagymát ültetni, amely védelmet nyújthat a szürkepenész ellen. A szamócát három évnél tovább nem érdemes ugyanazon a helyen tartani, mert a talajuntság miatt a terméshozam és a bogyók mérete is csökken.

 (Forrás: agrarszektor.hu)

Megosztás

További híreink

A csokoládészőlőtől a selyemakácon át az édesgyökérig – különlegesből elterjedt kerti növénnyé válhatmak

2024.10.13.

A Földön körülbelül ötvenezer, az emberek számára elfogyasztható növény él, és hogy közülük melyik mikor és mennyire lesz felkapott, senki sem tudja. Hazánkban jelenleg is vannak olyan különlegességek, amelyek később lehet, hogy elterjedt kerti növények lesznek, vagy mégsem. Vannak dísznövények, sőt akváriumi növényként ismert fajok, amelyek egyben gyógynövények is.

Mesterséges intelligenciával ritkítja a salátát

2024.10.13.

A Niqo Robotics, a mesterséges intelligenciával hajtott mezőgazdasági technológia vezető vállalata a Niqo RoboThinner piacra dobásával terjeszkedik az észak-amerikai piacon. Ezt a pontpermetezőt a saláta ritkításának automatizálására tervezték, így a gazdálkodók számára pontos és hatékony módszert kínál a termés egyenletességének javítására.

Kevesebb szenet tárol a mezőgazdasági művelésű terület, mint a más típusú földhasználat

2024.10.13.

Legyen szó gyepekről, erdőkről, természeti területekről, parkokról vagy kertekről, ezek a földtípusok hasonló mennyiségű szenet tárolnak hektáronként. A Flandria (Belgium) legnagyobb területét lefedő mezőgazdasági területek azonban lényegesen kevesebb szenet tárolnak.

A növényi betegségek kimutatásában is segít a mesterséges intelligencia

2024.10.12.

A ChatGPT-től az időjárás-előrejelzésig a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásai folyamatosan bővülnek. A londoni székhelyű növénytermesztéssel foglalkozó HSAT cég a közelmúltban bejelentett egy „úttörő technológiát”, amely képes javítani a betegségek észlelését és a termés előrejelzését az AI segítségével.

Teljes robotizáció válthatja fel a munkásokat a baromfiágazatban

2024.10.12.

A robotizáció, illetve a mesterséges intelligencia sok kihívásra hoz megoldást a baromfi termékpályán is

Készül a „lazacfilé” a világ legnagyobb 3D élelmiszer-nyomtató üzemében

2024.10.12.

Az élelmiszeripar rohamosan halad a fejlett digitális gyártási technológiák bevezetésével. A Steakholder Foods éppen nemrégiben nyitotta meg bemutatóközpontját Rehovotban. A Revo Foods Bécsben található „ízgyárában” megismerhető, hogy a 3D-s élelmiszer-nyomtatás hogyan tervezi forradalmasíani az élelmiszerek előállítását és fogyasztását.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás