Az új támogatási rendszer mellett az időjárási és piaci kihívásokkal is meg kell küzdeniük a kiskérődző-ágazatban dolgozóknak Magyarországon. A bárány ára magasan van, de ez várhatóan nem lesz mindig így, és a juhtartásban már jóval nehezebb a jövedelemtermelés.

2023-ban teljesen átalakult a támogatási rendszer hazánkban, miközben a Magyar Államkincstár (MÁK) új ellenőrzési rendszere bizonytalanná és hektikussá tette a támogatások folyósítását, ami a gazdálkodás tervezhetőségét jócskán megnehezítette - írta a Világgazdaság.

A bárány ára magasan van, de ez várhatóan nem lesz mindig így, és a juhtartásban már jóval nehezebb a jövedelemtermelés
A bárány ára magasan van, de ez várhatóan nem lesz mindig így, a juhtartásban pedig jóval nehezebb a jövedelemtermelés

Fontos lenne, hogy idén újra kiszámíthatóvá váljon a támogatások folyósítása és az ellenőrzések módja - mondta Hajduk Péter, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség (MJKSZ) ügyvezető igazgatója. Igaz ugyanakkor az is, hogy a gazdálkodást továbbra is segítették a hazai és uniós anyajuh-támogatások, a nemzeti tenyészkos- és tenyészbak-támogatás, valamint a Vidékfejlesztési program keretében meghirdetett beruházási és a kiskérődzők állatjóléti pályázatai, valamint a bárány magas ára - olvasható a cikkben.

Tavaly a megtermelt takarmányok mennyisége közepes volt, a füvek állapota egyelőre rendben van, de az őszi vetésű növények, főként a repce fejlettsége elmarad a megszokottól. Nem mindegy, mikor érkezik a szárazság: a nyár végi aszályt könnyebb átvészelni, mint azt, ha télen vagy tavasszal nincs elég csapadék. Amennyiben áprilisban és májusban a fűhozam jó, akkor a nyári kiegészítéshez és a télre szükséges takarmányt be lehet takarítani.

Saját takarmányt szükséges termelni

A cikk arról is írt, hogy a szakmabeliek szerint ideje lenne átgondolni az állattartást a hagyományos magyar juhtartó területeken, ugyanis a legelők hozama és így az állateltartó képessége folyamatosan csökken, ahogyan a legeltethető napok száma is. Azok a juhtartók lesznek a legnagyobb veszélyben a közeljövőben, akik nem tudják szántóföldön megtermelni maguknak a kiegészítő tömeg- és abraktakarmányt. A csapadékmennyiség nem, csupán az eloszlása változik, és a hőségnapok száma is növekszik.

A hazai állományt nézve kitűnik, hogy egyre intenzívebben kell tartani a juhokat ahhoz, hogy a termelékenységet és a hatékonyságot fent lehessen tartani - mondta Csomai Géza, az MJKSZ termelési alelnöke, aki szerint mindenkinek el kell döntenie, hogy a gyengébb szaporasági mutatókat és az olcsóbb tartást vagy az intenzív, drágább takarmányozást és nagyobb szaporulatot választja.

Fontos, hogy legyenek tartalékterületek, amelyekkel lehet gazdálkodni. A cél továbbra is az, hogy az állatok minél hosszabb ideig tudjanak a legelőn lenni. Eközben pedig nehéz jó munkaerőt találni, a nagyobb juhászatok már a gépesítésre támaszkodnak. A kisebb állománnyal rendelkező juhászatok lesznek gondban, ahol nem lesz rentábilis a fejlesztés, és emiatt akár kénytelenek lesznek abbahagyni a gazdálkodást – fogalmazott Minárovics Máté magántenyésztő, az MJKSZ elnökségi tagja.

Jelenleg jól megy a bárány

A piacról elmondható, hogy továbbra is a 24-30 kilogramm közötti bárányok iránt nagyobb a kereslet, de időszakonként a nehéz, 35 kilogramm felett bárányokat is igénylik. Holló Mátyás, az MJKSZ elnöke szerint a mostani keresleti piac ugyan eladhatóvá tesz minden típusú és súlyú bárányt, de fel kell készülni a jövőre, amikor esetleg csak bizonyos feltételeknek megfelelő állatokra lesz jól fizető kereslet. A kereskedelmi kapcsolatok akkor működnek majd jól, ha a bárányokat nem csak súly, hanem minőség szerint kategorizálva veszik át, ami szerinte kedvező hatással lesz a juhászok bankszámlájára is.

A korábban nem látott mértékig emelkedett bárányfelvásárlási ár már veszélyeztetheti a bárányhús eladhatóságát.

A vágóhidak már kilogrammonként 1,5-2 euró hátrányban vannak, azaz ennyivel drágább például az ír báránnyal szemben, ha magyar bárányt vágnak. Antal Gábor, a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet elnöke szerint tartósan nem marad ilyen különbség, valamilyen szintű korrekció mindenképp várható a piacon. Ez az árszínvonal megfelelő lehet, a bárányt előállítóknak azonban számolniuk kell azzal, hogy az ár a jövőben csökkenhet.

Magas szinten a magyar vágóbárány ára

Jelenleg a magyar vágóbárány ára az uniós rangsor legtetején áll, ez viszont jelentősen csökkenti hazánk versenyképességét, különösen az exportpiacokon. Fontos lenne, hogy a juhágazatban ne következzen be az a hirtelen visszaesés, amely korábban a gabonapiacon történt. Talán azért van nagyobb biztonságban a báránypiac, mert a kereslet globálisan és uniós szinten is töretlenül nagy, és egyik nagy juhtartó országban sincs olyan árualap, amely nagymértékben letörhetné az árakat - írta a cikk.

További híreink

Vannak fák, amelyeket nagy hiba tavasszal metszeni

2025.03.21.

A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni

Újabb nagy időjárási fordulat előtt állunk

2025.03.21.

A pénteki napos idő után szombattól térségünk fölé nedvesebb légtömegek érkeznek, amelyek több hullámban csapadékot hoznak. A következő héten borongós, esős időszakra számíthatunk.

Fontos felmérést indított a mentes termékek piacán a NAK munkacsoportja

2025.03.21.

Komplex felmérést indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a mentes termékek piacán

Visszaesés után: végre változóban a magyar burgonyahelyzet 2025-ben

2025.03.21.

Magyarországon a burgonyatermelés és -fogyasztás az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent. A növény termőterülete a korábbi 15 ezer hektárról közel 6 ezer hektárra zsugorodott, a megtermelt burgonyamennyiség pedig már régóta nem fedezte a hazai szükségletet, így évről évre ebből is importra szorul az ország. Idén viszont változhat a helyzet.

Mit tehetünk a cseresznyelégy ellen? A cseresznye növényvédelmének kulcskérdései

2025.03.20.

A megfelelő növényvédelmi stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a sikeres cseresznyetermesztéshez, amelyhez fontos ismerni a legfőbb kórokozókat és kártevőket, valamint a védekezés lehetőségeit.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás