Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Interjúnkban nemcsak arról mesél, hogy milyen növényeket termeszt és milyen kihívásokkal szembesül a régióban, hanem arról is, hogyan segítik munkáját az AGRO.bio termékei. Szavai József szerint a megfelelő szaktanácsadás és a tudatos gazdálkodás ma már elengedhetetlen a sikerhez – érdemes a tapasztalatait megismerni.

Kérem, néhány szóval mutassa be a gazdaságát!

90 hektáron gazdálkodom a Baranya vármegyei Drávaszabolcson, ami a horvát határtól egy kilométerre található. Általában kukoricát, búzát és sörárpát vetek. Tavaly 33 hektáron a szóját is kipróbáltam, cirokkal három éve kísérletezem. Napraforgót nem vetünk, és a repcét is mintegy öt éve abbahagytuk.

Milyenek a talajadottságok a területén?

Sík talajon gazdálkodunk. Bár van benne homokosabb rész is, összességében nem rossz a minősége. A leggyengébb foltok 17-18 aranykorona-értékűek, a legjobb rész 30 aranykoronás.

Szavai József gazda
Szavai József, gazda

Mióta használja az AGRO.bio termékeit?

Három-négy éve kezdtem el használni a BactoFil® CELL szárbontót a növény-maradványok kezelésére. Ezt minden évben kijuttatom a földekre, a kukoricára és a kalászosokra egyaránt. Egy litert használok hektáronként, jellemzően vetés előtt, például kukoricavetés előtt egy hónappal szoktunk bedolgozni a talajba, vagy ahogy az idő engedi. Őszi vetés esetén pedig a nyár végén, ősz elején juttatom ki, amikor már nincs nagyon meleg, és van egy kis nedvesség a talajban.

A szárbontó készítményen kívül használ-e még valamit a cég portfóliójából?

Algafix biostimulátort szoktam állományban használni, tavaly pedig kipróbáltam a BactoFil® talajoltókat is különböző kultúrákban. Előbbiből szintén egy litert juttatok ki egy hektárra, a növényvédelmi beavatkozásokkal egy menetben, szántóföldi permetezővel. Az időzítését a növényvédelmi igények határozzák meg. Az Algafix kijuttatását a kora reggeli vagy késő délutáni órákban végezzük, hogy a hűvösebb, párásabb időben lassabban száradjon a permet és több lehetőség legyen az élő algák szaporodására.

traktor a kukoricában
Fotó: Szavai József

És hogyan alkalmazza a talajoltókat?

Azokból is egy litert juttatok ki, vetés előtt, a kukorica esetében általában április 10. előtt. 

Mi a véleménye az AGRO.bio termékeinek minőségéről?

Jó minőségűnek és hatásosnak tartom őket, tavaly például nem lett toxinos a kukoricám, amit én a cég termékeinek tulajdonítok. Ezen túl könnyű kijuttatni őket, könnyen oldódnak, könnyen keverhetők, és a tárolásuk is megoldható.

Mi volt az első benyomása a cég szaktanácsadójáról? Mit emelt ki a termékek előnyei közül?

Azt, hogy a BactoFil® baktériumkészítmény használata mellett kevesebb műtrágyára van szükségem, mivel kizárólag alapműtrágyával is jó termésmennyiséget érhetek el. Ezzel spórolunk és a talajnak is jót teszünk.

Mennyire segítette a növényeit az Algafix biostimulátor az elmúlt szezonok stresszes körülményei között?

Sokat jelentett a használata. Tavaly a búzánk két jégesőt is átvészelt, mégis kiemelkedő mennyiségű és minőségű termést adott. Az AGRO.bio szaktanácsadójának javaslatára két algafixes kezelést is kapott az állomány, ami szépen helyrehozta a károkat. A gazdatársaim a környéken nem használták ezt a technológiát, és ez nagyon meglátszódott az eredményeken, az én javamra. Hektáronként nyolc tonnát takarítottunk be, és a búza majdnem elérte a malmi minőséget.

talaj
Fotó: iStock

Milyen a kapcsolata az AGRO.bio szaktanácsadójával?

Legutóbb egy napja találkoztunk. Egy másik, a növényvédelemben érdekelt cég és az AGRO.bio szaktanácsadójával dolgozunk együtt. A növényvédelmi beavatkozás alkalmával mindig juttatok ki az AGRO.bio termékeiből is, és ezt szoktuk egyeztetni. Gyakran beszélünk telefonon is, sűrű időszakban akár kétnaponta.

Milyenek most a talajviszonyok Dél-Baranyában?

Februárban 35 milliméter csapadékot kaptunk, amihez márciusban eddig hozzájött még 20 milliméter, így az őszi kalászosok helyrejöttek. Aki tavaly időben vetett, annak szép az állománya, aki későn, annak kifagyott. Eddig csak műtrágyát kapott a gabona, levéltrágyát nem. Mivel március harmadik hetében az előrejelzés szerint még fagyok várhatók, utána megyünk rá a földre. Már meg is rendeltük hozzá az Algafix készítményt.

És mi a helyzet a kukoricával?

Vetek idén is. A talaj biztosan jó lesz hozzá, mert most voltunk kint és lezártuk. Négy éve nem szántunk, csak grubert használunk, illetve egy kombinátor vagy ásóborona megy a vetőgéppel. Bizakodó vagyok az idei szezont illetően.

Szavai József tapasztalatai azt mutatják, hogy az AGRO.bio termékei segítik a talaj egészségének megőrzését, csökkentik a műtrágyaigényt, és hozzájárulnak a stressztűrőbb állományhoz. A jól időzített kijuttatás és a szaktanácsadói támogatás kulcsfontosságú a sikeres alkalmazáshoz.

szója
Fotó: Szavai József

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Új digitális korszak küszöbén a magyar mezőgazdaság – AXIÁL-NEXT néven indul az agrárdigitalizáció zászlóshajója

2025.04.29.

A hazai agrárdigitalizáció felgyorsítására új márkát indított útjára az AXIÁL Kft. Az AXIÁL-NEXT egy újfajta szemléletet és rendszert is képvisel a digitális technológiák mezőgazdasági alkalmazásában.

Több ezer milliárd forintnyi támogatás, új finanszírozási lehetőségek és sürgető kihívások alakítják a magyar mezőgazdaság jövőjét

2025.04.29.

A 2024-es év számos nehézséget hozott a hazai mezőgazdaság számára, a 2025-ös év azonban fordulópont lehet a szektor modernizációjában és fejlődésében.

Kártérítés és felvásárlás – mentőövet dob az állam a sertéstartóknak

2025.04.29.

Felvásárlással és pénzügyi kompenzációval segíti a kormány azokat a sertéstartókat, akiket közvetlenül érint a ragadós száj- és körömfájás miatt bevezetett hatósági korlátozás.

Törpeszúnyog terjeszti a kéknyelv-betegséget Ausztriában

2025.04.29.

Egyre több helyen jelenik meg a kéknyelv-betegség (Blauzungenkrankheit) Ausztriában, a vírus a törpeszúnyog közvetítésével terjed.

Partner

A növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban

2025.04.29.

Az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft., a Magyar Talajtani Társaság tisztelettel meghívják Önt a Növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban Szántóföldi Szemlekörök Szakmai Továbbképzés a gyakorló növénytermesztők számára című szakmai továbbképzésére.

Partnerhírek
Partner

A növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban

2025.04.29.

Az AGRO.bio Hungary Kft., a Pro-Feed Kft., a Magyar Talajtani Társaság tisztelettel meghívják Önt a Növény- és talajélettanról, a terepi talajvizsgálatról a gyakorlatban Szántóföldi Szemlekörök Szakmai Továbbképzés a gyakorló növénytermesztők számára című szakmai továbbképzésére.

Partner

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025.04.29.

Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 199 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás