Megköszönte a felhasználók türelmét és a megértését a Magyar Államkincstár, miután október elején 8 napon át korlátozottan volt elérhető több agráradatot szolgáltató platform Magyarországon. A változás oka, hogy a 2023. évi egységes kérelmek feldolgozása során a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer legfrissebb adatainak beépítési folyamatában, a kérelemben megadott egyes táblák az eredetileg megjelölt fizikai blokkhoz képest új blokkba kerültek át.

A Magyar Államkincstár arról tájékoztatta a felhasználókat a weboldalán, hogy a 2023. évi egységes kérelmek feldolgozása során a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) legfrissebb adatainak beépítési folyamatában, a kérelemben megadott egyes táblák az eredetileg megjelölt fizikai blokkhoz képest új blokkba kerültek át, továbbá egyes esetekben több résztáblára válhattak szét, melyek különböző azonosítójú blokkokban lesznek elérhetőek.

Módosult és újra korlátozás nélkül működik a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer, a MobilGazda, illetve az Egységes Kérelem és az MKR beadó-felülete
Módosult és újra korlátozás nélkül működik a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer, a MobilGazda, illetve az Egységes Kérelem és az MKR beadó-felülete

Az átállás 2023. október 2. és 2023. október 9. között megvalósult, ezért az Egységes Kérelem, az MKR beadó-felülete, valamint a mobilGAZDA alkalmazás újra korlátozás nélkül érhető el - közölték.

A Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) az agrártámogatások eljárásainak kizárólagos országos földterület-azonosító rendszere. Kizárólagos abban az értelemben, hogy a földterülethez kapcsolódó részben vagy egészben európai uniós támogatások igénylése során csak ennek az azonosítási rendszernek az adatait lehet használni. Az ilyen jellegű támogatások igénylésekor semmiféle más nyilvántartás (pl. az ingatlan-nyilvántartás) adatait a MePAR adataival szemben nem lehet figyelembe venni, legyenek azok a mezőgazdasági táblák elhelyezkedésére, azonosító számára, vagy éppen a tábla területére vonatkozó adatok.

A MePAR-t a kérelmezéskor maguk a gazdaságok alkalmazzák, a kérelemkezelés és az ellenőrzés során pedig a hivatal használja.

A Mepar.hu oldal szerint azért van szükség erre a rendszerre, mert az Európai Unió és hazánk jogszabályai az érintett támogatások vonatkozásában kötelező jelleggel előírják. A 2004-es támogatási évtől a MePAR biztosítja a földterülethez kapcsolódó támogatások alapját képező mezőgazdasági parcellák helyének egyértelmű azonosítását, valamint adataival segíti területük egyszerű és pontos megadását. Térinformatikai rendszerben, térképhelyes légifelvétel-háttérrel megjelenítve állnak rendelkezésre a kérelmezéshez szükséges és azt segítő adatok.

Mi a mezőgazdasági parcella?

Az Európai Parlament és a Tanács, a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1306/2013/EU rendelet 67. cikk (4) bekezdés a) pontja szerinti földterület;

A mezőgazdasági parcella a földterülethez kapcsolódó támogatások esetében az azonosított alapegység. Ez azt jelenti, hogy minden gazdálkodónak a támogatási kérelem egy-egy sorában a mezőgazdasági parcellákat kell feltüntetni.

A mezőgazdasági parcella legfontosabb jellemzője, hogy a föld használójához, a megművelőjéhez kötődik, nem pedig a tulajdonoshoz. Természetesen akkor, ha valaki tulajdonosként műveli földjét, ő egyben földhasználó is. Másik fontos tulajdonsága, hogy a ténylegesen művelt terület alapján határozható csak meg, tehát területébe nem számítható bele például a művelt terület és az út közötti nem hasznosított terület. Természetesen a mezőgazdasági parcellák határai évről-évre változhatnak a gazdálkodás jellegének és a vetés szerkezetének megfelelően (vetésforgó esetén például ugyanazon a földterületen más és más mezőgazdasági parcella lesz évről-évre).

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Demencia elleni titkos fegyver? Bizonyos gyümölcsök 44%-kal csökkenthetik a kockázatot!

2024.11.03.

A flavonoidokban – ezekben a gyógyhatású vegyületcsoportokban – gazdag gyümölcsök fogyasztása a középkorúak körében jelentősen csökkentheti a későbbi demencia kialakulásának kockázatát – derül ki egy új tanulmányból, amelyet a School of Public Health és a Bostoni Egyetem Chobanian & Avedisian School of Medicine kutatói vezettek.

Aminek van szeme és farka, az nem földikutya, hanem kószapocok

2024.11.03.

Negyvenegy magyar földikutya lelt új otthonra a Hortobágyi Nemzeti Park területén fekvő Monostorpályi és Martinka határában az elmúlt időszakban. Mivel a különleges faj korábban a kihalás szélére sodródott, ez az állományerősítés rendkívüli jelentőségű eseménynek számít mind a fajmegőrzés, mind a hazai természetvédelem szempontjából.

A jövő vetőgépe: Mit tud az új Lemken Solitair ST, amit a többi nem?

2024.11.03.

Az új Lemken Solitair ST megoldást jelenthet azoknak a gazdáknak, akik maximális rugalmassággal, hatékonysággal és erővel szeretnének vetőgéppel vetni. Egy menetben több műveletet kombinál, és különböző komponenseket képes alkalmazni. A munkaszélessége 12 méter, és választható elülső munkagépekkel rendelkezik.

Automata kormányzás (szinte) mindenkinek

2024.11.03.

A Topcon Agriculture bejelentette új Value Line Steering megoldását, amelyet kifejezetten a kis- és közepes méretű gazdaságokban középkategóriás traktorokat használó gazdálkodók számára fejlesztettek ki. Az új ajánlat a gazdák szélesebb köre számára teszi elérhetővé a jellemzően nagyobb gépeken használt automata kormányzás technológiáját.

Átfogó cselekvési tervet készítenek az aszály ellen az Európai Bizottság szakértői

2024.11.02.

Átfogó, uniós szintű cselekvési tervet készítenek az Európai Unió szakértői, hogy a közösség 2030-ra ellenálló legyen az aszályokkal szemben és megszűnjön a talajromlás

A madarakról kamerákkal gyűjtött adatokkal végez szoftveres súlymérést a magyar Birdwatcher startup

2024.11.02.

Új, kamerákkal gyűjtött adatokon alapuló szoftveres súlymérést dolgozott ki egy magyar startup, a megoldást a baromfitartásban lehet hasznosítani.

Partnerhírek
Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás