Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?

Változnak a körülmények

Nagyon megszaporodtak az időjárás által kiváltott növényi stresszhelyzetek. A kicsiny magyarországi viszonylatban is van, ahol már most víztelített a talaj, miközben egy másik vármegyében aszálytüneteket látni. Melegebb van, mint ami ideális lenne, a növények nem pihennek, és a tavaszi meleg is előbb bekövetkezik. Majd újra fagyok következnek és gyakran hosszú száraz időszakok. A csapadék pedig egyre többször akkor érkezik, amikor a minőségre inkább káros, és már nem sok haszna van a mennyiségre sem. 

fiatal búza permetezése közelről
A folyékony nitrogén fejtrágya (UAN) lehet kénes, de vinaszt és mikroelemeket is tartalmazhat.

Sok a stressz

Vagyis a sok stressz – még ha nem is látjuk – az egyik ok, ami miatt a növények „alulteljesítenek”. Sajnos a talajok romlása is gyorsul, ami szintén óriási hatással van/lesz a mennyiségre és a minőségre. Mindezen okok miatt, a növények nem úgy reagálnak a növényvédelemre, a tápanyagokra, ahogy elvárnánk. Úgy érezzük, hogy semmi sem működik, és felesleges bármiféle technológiaváltás. Ez azonban nem igaz! 

Tápanyaghiányok

A talajok romlása és annak egyre gyengébb tápanyag-szolgáltató képessége az egyik fő probléma. A szélsőséges időjárás miatt romlik a vízbefogadó és -szolgáltató képességük. Romlik a biológiai aktivitásuk, és egyre több tápanyagot nem tudnak már szolgáltatni. Területenként, néha táblánként változik a probléma, amelyet nehéz lekövetni. Mégis vannak olyan tények, amelyek megmutatják, hogy hol keressük a megoldást. 

  • Sokkal kevesebb káliumot használunk, mint amit elviszünk a táblákról.
  • Kevés területen történik talajjavítás.
  • Nagyon gyakori a magnézium és a kén hiánya.
  • A mikroelemek közül pedig a cink, a réz, de a mangán, a bór és a molibdén hiánya is egyre gyakrabban fordul elő.
  • A talajokban növekednek a patogén gombák. 

Sok vagy kevés a nitrogén?

Részben sok és részben kevés. A teljes tápanyagmennyiséghez viszonyítva sok, de amilyen gyenge a hasznosulásuk, kevés. Az időjárás romlása növeli a veszteséget, ezért mindent el kell követni, hogy a nitrogén a talajba kerüljön. Törekedni kell, hogy ne alakuljon ki nitrogénhiány a szemtelítődés időszakában, mert a terméssel visszük el a teljes nitrogénmennyiség 40–50%-át. Ezért akár lombon keresztül is kell nitrogént pótolni, főleg, ha nem látjuk értelmét a hagyományos fejtrágyázásnak. 

Tápanyag vagy biostimulátor?

A legfontosabb a tápanyaghiányok megszüntetése, és csak ezt követhetik a stimuláló szerek. A növények sokkal többre lennének képesek maguktól is, amit ki kell használni. Ugyanakkor nem akarom leminősíteni a biostimulátorokat. Egyre jobban működnek az aminosav-, huminsav alapú termékek, főleg, ha tápanyaggal együtt juttatjuk ki azokat. De, ami még fontos, hogy minden biostimulátor használatának van egy „optimális” időkapuja és dózisa. Ha ezeket betartjuk, akkor nemcsak az AÖP-pontokat tudjuk megszerezni, de még mérhető eredménye is lesz.

Permezető kalászos búzát permetez
Magnéziumot, rezet, cinket és mangánt, több alkalommal is kell pótolni, ha jó minőséget szeretnénk termelni.

Melyik tápanyagot ne hagyjuk ki?

A fejtrágyázás, vagyis a nagy adagú nitrogénpótlás már alap. Az egyik fejtrágya mindenképpen magas kéntartalmú legyen. A kén mennyisége legalább a fejtrágya nitrogénmennyiségének a 10%-a legyen. Tehát, ha 100 kg/ha a nitrogén hatóanyag, akkor 10 kg/ha legyen a kén (nem a SO4, SO3!) mennyisége. Magnéziumból 2–5 kg/ha között javasolt pótolni, a mikroelem együttes mennyisége (cink, mangán, réz, bór) pedig 1000 g/ha körül legyen. 

Folytatjuk a második résszel!

Vulcan Agro logó

www.vulcanagro.hu
www.youtube.com/@vulcanagrokft

www.tiktok.com/@agrar.milliok
Tel.: +36-70/905 5000

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Helga, az IVF segítségével született borjú, áttörést hoz a tejiparba

2025.01.24.

Új remények születtek a tejipar által termelt metánkibocsátás csökkentésére egy skóciai projekt révén, amelynek keretében megszületett egy IVF-eljárással világra hozott borjú, Hilda. (Az IVF az in vitro fertilizáció rövidítése, a köznyelvben lombikprogram.)

Még egy díjat nyert a Kuhn Smart Soil Technology fejlesztése

2025.01.24.

A KUHN az AGROmashEXPO termékfejlesztési díjátadóján különdíjat nyert a nemzetközi digitalizáció kategóriában, a SMART SOIL TECHNOLOGY fejlesztéssel.

Aki jót akar magának, a hétvégén megtankolja az autóját

2025.01.24.

Az autósoknak érdemes figyelniük a hétvégi üzemanyagárakra, mivel a benzinkutakon árcsökkenés várható. Szombattól a nagykereskedelmi árak ismét mérséklődnek: a benzin és a gázolaj literje bruttó 2-2 forinttal lesz olcsóbb.

Új pályázatok indulnak, összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat ezekről

2025.01.24.

Hamarosan elérhetők lesznek az új pályázati felhívások, amelyek közül az első várhatóan a külterületi utak felújítását célozza.

Ingyen tüzelőt kap 180-200 ezer család

2025.01.24.

Idén is jelentős segítséget nyújtanak a kistelepülésen élő nyugdíjasoknak és családoknak. Az ingyenes tűzifával közel 180-200 ezer háztartás fűtési problémáira kínálnak megoldást az önkormányzatokon keresztül.

Képzéseket indít leendő és már gyakorló kertészek számára a MATE

2025.01.24.

Képzéseket indít leendő és már gyakorló kertészek számára a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.

Partnerhírek
Partner

Az Agromag kukoricahibridjei légköri aszály esetén is megoldást nyújtanak

2025.01.23.

A Zombor (FAO 290-310) egy korai érésű szemeskukorica, amely kiváló alkalmazkodó képességgel rendelkező háromvonalas hibrid. Stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani, ami az erős genetikai alapjának köszönhető.

Partner

Készüljön fel a 2025-26-os év kihívásaira a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia és Kiállításon

2025.01.22.

2025. február 13-án, a Debreceni Egyetemen kerül megrendezésre az agrárszektor idei egyik legfontosabb szakmai eseménye, a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia és Kiállítás. A rendezvényt a Magro.hu piactér és hírportál szervezi, helyszínadó partnerével, a Debreceni Egyetemmel közösen. 4 szekcióban, több mint 30 előadáson, 5 ágazati kerekasztal-beszélgetésen nemcsak a legújabb trendeket, technológiákat és lehetőségeket ismerhetik meg a résztvevők, hanem kézzel fogható támpontokat is kapnak ahhoz, hogy 2025 és 2026 kevésbé küzdelmes legyen.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 160 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás