Az aszály általában tartós csapadékhiányt és a vele járó magas hőmérsékletet jelenti. Egyszerűbben fogalmazva tartós és jelentős vízhiányt. Az aszály időben átmeneti, míg a szárazság tartós jelenség.

A talaj szerkezete, állapota befolyásolja a szárazságstresszt. De milyen a jó talajszerkezet?

A talaj szerkezete nagymértékben befolyásolja a víztározó kapacitását. A jó talajszerkezet aprómorzsás. A felépítésében az úgynevezett talajaggregátumok játszanak fontos szerepet, melyeket makro- és az azokat felépítő mikroaggregátumokra oszthatunk. A legkisebb alapegység tulajdonképpen egy kis életközösség, amelyben található szervesanyag, baktérium, agyagszemcse és gomba is.

A gombafonalak és a bizonyos talajbaktériumok által termelt exopoliszacharidok „ragasztják” össze a kis egységeket nagyobb részekké. A poliszacharidok nyálkaszerű anyagok, melyek képesek viszonylag nagy mennyiségű víz megkötésére és tárolására. Ha a talajélet intenzív, akkor a talaj szerkezete is egyre inkább javuló tendenciát mutat és ezzel jár a jó víz- és hőháztartás is. Ezért állítjuk, hogy ha egészséges a talaj és élénk a mikrobiális aktivitása, megfelelő a szervesanyag-tartalma, akkor a vízhiányos, aszályos időszakok okozta stresszt is jobban tűri a növényállomány.

A jó talajszerkezet

A rendszeresen végzett baktériumos talajoltással és a szármaradványok szakszerű kezelésével nagyban hozzájárulhatunk talajaink szárazságtűrésének, illetve vízgazdálkodásának javításához. Természetesen ez csak egy, de nagyon fontos elem az aszálykárok enyhítésére.

Mit „tudnak” segíteni a talajoltó baktériumkészítmények az aszály elleni küzdelemben?

A baktériumos talajoltó anyagokban vannak olyan törzsek, amelyek nagy mennyiségű, az előzőekben említett exopoliszacharidot képesek termelni. Ezáltal részt vesznek a talaj aggregátumainak képzésében, építve a morzsalékos, jó talajszerkezetet. Ezért is tapasztalják a gazdák több éves talajoltás után, hogy könnyebb művelni a talajt és kevesebb gázolaj fogy. Emellett a talajok víz- és hőháztartása is javul, több vizet képesek megkötni és tárolni. Így a talajoltott területeken az aszálykár is mérséklődhet.

A növénymaradványok szakszerű kezelése is hozzájárul a jó talajszerkezet kialakulásához. A szervesanyagok irányított lebontása során növekedik a talaj szervesanyagtartalma, javul a talajszerkezet és egészséges marad a termőföld.

Milyen eredmények és tapasztalatok vannak?

A Magyar Talajvédelmi Szövetség tagjai által előállított és forgalmazott termékek rendszeres felhasználói azt jelezték, hogy a csapadékhiányos időszakokat jobban tűri az állomány, kevésbé viseli meg a szárazságstressz a növényeket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a jó talajszerkezet és a megfelelő talajélet segíthet az aszály elleni küzdelemben. Természetesen az extrém csapadékhiányos állapotok esetén, mint ahogy azt 2022-ben az Alföld egyes részein megtapasztalhattuk, sajnos már nem működnek ezek a technológiák sem.

Kezeletlen kukorica
Talajoltó baktériummal kezelt kukorica

Milyen technológiát javaslunk az aszály elleni küzdelemben?

A klímaváltozás különösen felerősíti az aszály kockázatát. Magyarországon 10 egymást követő évből átlagosan 3-4 aszályosnak tekinthető, de ezek előfordulási gyakorisága az elmúlt időszakban nőtt. Hazánkban jelenleg az összes szántóterület mindössze 2%-a öntözhető, ez további beruházást igényel, mely jelenleg is folyamatban van.

Összefoglalóan tapasztalataink azt mutatják, hogy rendszeres baktériumos talajoltás mellett a talaj párolgásának csökkentésére különböző talajművelési és takarási módok, a csapadékhiánynak jobban ellenálló növénykultúrák megválasztásával lehet az aszály okozta károkat mérsékelni.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A növényi betegségek kimutatásában is segít a mesterséges intelligencia

2024.10.12.

A ChatGPT-től az időjárás-előrejelzésig a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásai folyamatosan bővülnek. A londoni székhelyű növénytermesztéssel foglalkozó HSAT cég a közelmúltban bejelentett egy „úttörő technológiát”, amely képes javítani a betegségek észlelését és a termés előrejelzését az AI segítségével.

Teljes robotizáció válthatja fel a munkásokat a baromfiágazatban

2024.10.12.

A robotizáció, illetve a mesterséges intelligencia sok kihívásra hoz megoldást a baromfi termékpályán is

Készül a „lazacfilé” a világ legnagyobb 3D élelmiszer-nyomtató üzemében

2024.10.12.

Az élelmiszeripar rohamosan halad a fejlett digitális gyártási technológiák bevezetésével. A Steakholder Foods éppen nemrégiben nyitotta meg bemutatóközpontját Rehovotban. A Revo Foods Bécsben található „ízgyárában” megismerhető, hogy a 3D-s élelmiszer-nyomtatás hogyan tervezi forradalmasíani az élelmiszerek előállítását és fogyasztását.

Közös magyar fejlesztéssel segítik a tehenészetek digitalizációját a szakemberek

2024.10.12.

A tejtermelő gazdaságok munkáját, a beteg egyedek gyors elkülönítését lehetővé tevő, a tartástechnológiai elemek optimalizálását segítő rendszert fejleszt a Milkmen Földesi Tejtermelő Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Diákvetélkedőt indított a Nébih, a KonyhaKontroll a tudatos fogyasztást segíti

2024.10.12.

Nagyszabású online diákvetélkedőt indított a Nébih az Okos Doboz felületén, amelynek alapját a hivatal újonnan összeállított interaktív tananyaga és animációs videói adják.

Vissza nem térítendő támogatás a juh- és kecsketartóknak

2024.10.11.

Az Agrárminisztérium 65 millió forintos keretösszeggel nyújt egyszeri, vissza nem térítendő támogatást a juh- és kecsketartóknak a súrlókór megelőzésére.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás