Júliustól küldte ki a Magyar Államkincstár a Területi Monitoring Rendszer (TMR) végzéseket. Az ellenőrzés a mezőgazdasági területen jelenlevő, nem támogatható területi elemek nyomon követésére, különösen tekintettel a mesterséges felszínborítású elemekre, a nem támogatható földhasználat jelenlétére, a bejelentett táblán termesztett növénykultúra azonosítására, a gyomok és nem kívánatos fás szárú növények mezőgazdasági területen történő megjelenésének nyomon követésére, valamint a túllegeltetés azonosítására terjed ki.

A Területi Monitoring Rendszer (TMR) az alkalmazott mezőgazdasági tevékenységek és gyakorlatok mezőgazdasági területeken történő rendszeres és módszeres megfigyelésének, nyomon követésének és értékelésének eljárása a Copernicus Sentinel műholdadatok vagy más, legalább ezzel egyenértékű adatok segítségével. A mezőgazdaság szempontjából releváns műholdak 5-6 napos visszatéréssel dolgoznak - írta a NAK közleménye.

A Területi Monitoring Rendszer (TMR) az alkalmazott mezőgazdasági tevékenységek és gyakorlatok mezőgazdasági területeken történő rendszeres és módszeres megfigyelésének, nyomon követésének és értékelésének eljárása a Copernicus Sentinel műholdas adatok vagy más, legalább ezzel egyenértékű adatok segítségével - Fotó: Magro.hu, CSZS, Kartal

Ezekre terjed ki ellenőrzés 2023-ban

  • a mezőgazdasági területen jelenlevő, nem támogatható területi elemek nyomon követésére, különösen tekintettel a mesterséges felszínborítású elemekre; (pl.: autópálya, csarnok, bánya, földmunkák stb.)
  • a nem támogatható földhasználat jelenlétére, különös tekintettel arra, ha a bejelentett tábla területén nem egy, hanem több növénykultúra vagy keverék termesztése zajlik;
  • a bejelentett táblán termesztett növénykultúra azonosítására;
  • a gyomok és nemkívánatos fás szárú növények mezőgazdasági területen történő megjelenésének nyomon követésére;
  • a túllegeltetés azonosítására.

Ez azt jelenti, hogy a TMR által felfedett, potenciális meg nem felelésekről a Kincstár – akár kérelmezési évenként több alkalommal is, amennyiben a potenciális meg nem felelés nem oldódik fel - végzésben értesíti a gazdát.

Mi a teendő a TMR végzés érkezése után?

Az Egységes Kérelem kijavítását, illetve részleges vagy teljes visszavonását meg lehet tenni. Ez a javítás vagy visszavonás főszabály szerint nem jár semmilyen szankcióval (kivéve bizonyos eseteket, főleg, amikor a kérelmet helyszíni ellenőrzés keretében is vizsgálja a Kincstár).

A kép elkészítésének részleteiről a végzés ad részletes tájékoztatást. A tényállás tisztázásának szempontjából, a mobilGazda alkalmazáson keresztül beküldött képek és a helyszíni ellenőrzésen vagy szemlén felvett adatok egymásnak való ellentmondása esetén a helyszíni ellenőrzés vagy szemle adatai az irányadóak. A mobilGazda alkalmazás kezeli a Kincstárhoz beadott meghatalmazásokat is, ami azt jelenti, hogy nem csak a kérelmek beadásában, hanem a georeferált képek elkészítésében is a gazda segítségére lehet a meghatalmazottja - közölték.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Kézikönyvvel segíti a gazdákat az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatás igénylésében a NAK

2024.12.02.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat.

A világon elsőként Dánia adóztatja meg a tehenek károsanyag-kibocsátását

2024.12.02.

A dán parlament megszavazta a törvényjavaslatot, ami 2030-tól kezdve környezetvédelmi adót vet ki a mezőgazdaságra a károsanyag-kibocsátás után.

Nagy sebességű robotültetők a precíziós palántaneveléshez

2024.12.01.

A holland TTS vállalat kifejlesztett egy sor nagysebességű automata robotot, amelyeket a fiatal palánták hatékony és pontos átültetésére terveztek. Az öt különböző modellt kínáló TTS gépek akár 10 centiméteres sortávolságot is képesek kezelni, így a legkülönfélébb ültetési igényeknek is megfelelnek.

Az ecet, ami több ezer éve velünk van – és még mindig meglepődünk, mire képes

2024.12.01.

Ha kimondjuk az ecet szót ma Magyarországon, többségünknek a zöld flakonos, iparilag előállított ecetsav, egy savanyú, „maró anyag” jut az eszébe. Mire is használjuk az ecetet manapság? Kávéfőző tisztítására, vízkőmentesítésre és óvatosan mérve a jól ismert ételecettel savanyúbb ízt adunk a bablevesnek vagy a lencsefőzeléknek.

Teff: az egészségtudatosak és gluténérzékenyek új gabonája

2024.12.01.

Mérete alig nagyobb egy mákszemnél, de tápértéke kiemelkedő. Az etióp konyhában az „injera" nevű savanykás, lapos kenyér alapanyaga, de lisztként, teljes magként vagy pehelyként is elérhető.

Partnerhírek
Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Partner

Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO

2024.11.28.

A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás