A mák (Papaver somniferum) termesztése során számos betegség és kártevő veszélyezteti a növény egészségét és a termés mennyiségét. A hatékony növényvédelem érdekében elengedhetetlen a legfontosabb kórokozók és kártevők ismerete, valamint a megfelelő védekezési stratégiák alkalmazása.​

A mák legfontosabb betegségei és védekezési lehetőségek

A mák egyik legjelentősebb betegsége a peronoszpóra (Peronospora arborescens), amely a leveleken sárgás foltokat okoz, a fonákon pedig szürke penészbevonat jelenik meg. Súlyos fertőzés esetén a levelek elszáradnak, ami a termés csökkenéséhez vezet. A védekezésben fontos szerepe van az egészséges vetőmag használatának és a vetésváltásnak, mivel a kórokozó a talajban is fennmaradhat. Kémiai védekezésként a megfelelő fungicidek alkalmazása javasolt a fertőzés korai szakaszában.

mákgubók_poppy
Fotó: Pixabay

A mák másik másik jelentős betegsége a fuzáriumos hervadás (Fusarium oxysporum), amely a növény hervadását és pusztulását okozza. A fertőzött növények gyökerei barnulnak, a szállítószövetek elzáródnak, ami a víz- és tápanyagfelvétel gátlásához vezet. Az agrotechnikai védekezés magában foglalja a vetésváltást és a megfelelő talajművelést, míg a kémiai védekezés során talajfertőtlenítő szerek alkalmazása lehet indokolt.​

A mák alternáriás levélfoltossága (Alternaria spp.) szintén gyakori betegség, amely apró, sötétbarna foltokat okoz a leveleken, súlyos esetben pedig a levelek elhalását eredményezi. A betegség megelőzése érdekében fontos a megfelelő tápanyagellátás és a harmonikus növényvédelem alkalmazása. Kémiai védekezésként a fungicides permetezés javasolt a tünetek megjelenésekor.​

A mák legfontosabb kártevői és védekezési lehetőségek

A kártevők közül kiemelendő a máktokormányos (Neoglocianus maculaalba), amelynek lárvái a máktokban fejlődnek, és a magokat fogyasztják, ezzel jelentős terméskiesést okozva. Az agrotechnikai védekezés részeként fontos a vetésváltás és a korai vetésidő alkalmazása, mivel a kártevő rajzása késő tavasszal történik. Biológiai védekezésként a természetes ellenségek, például parazitoid darazsak támogatása javasolt. Kémiai védekezésként a rovarölő szerek alkalmazása a rajzás idején hatékony lehet.​

A mák másik fontos kártevője a levéltetű (Aphis fabae), amely a növény nedveit szívogatva gyengíti azt, és vírusbetegségek terjesztésében is szerepet játszik. Az agrotechnikai védekezés magában foglalja a gyommentes környezet biztosítását és a megfelelő tápanyagellátást. Biológiai védekezésként a levéltetvek természetes ellenségeinek, például katicabogaraknak a támogatása javasolt. Súlyos fertőzés esetén kémiai védekezésként rovarölő szerek alkalmazása szükséges.​

A drótférgek (Agriotes spp.) szintén sok problémát okozó kártevők, amelyek a talajban élnek, és a mák gyökereit károsítják, ami a növény pusztulásához vezethet. Az agrotechnikai védekezés részeként fontos a talaj megfelelő előkészítése és a vetésváltás alkalmazása. Biológiai védekezésként a talajban élő természetes ellenségek támogatása javasolt. Kémiai védekezésként talajfertőtlenítő szerek alkalmazása lehet indokolt a vetés előtt.​

A mák termesztése során, tehát, számos betegség és kártevő veszélyezteti a növény egészségét és a termés mennyiségét. A hatékony növényvédelem érdekében elengedhetetlen a kórokozók és kártevők időbeni felismerése, valamint a megfelelő agrotechnikai, biológiai és kémiai védekezési módszerek alkalmazása. A komplex védekezési stratégia kialakítása hozzájárul a fenntartható és eredményes máktermesztéshez.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Miért szeretnek az angol kertészek régi aprópénzeket ásni növényeik táptalajába?

2025.04.26.

A kertészek imádják kipróbálni a különleges módszereket, hogy egészségesen tartsák növényeiket. De van egy trükk, amire talán nem is gondolnánk: régi pennyk földbe ásása, különösen a kígyónövény körül. Nem, ez nem díszítés vagy szerencsehozás miatt van. Tudományos oka van, amely a fémekhez köthető.

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás