Hirdetés
Mire képes a banán Magyarországon?
A banán gyümölcsét sokan szeretik, de milyen maga a növény? Milyen a virága, termése hogyan érik? Van-e lehetőség egyáltalán itthon banánt termeszteni? Magyarország déli részein egyre több kertben látni banánfát. Megél-e, megéri-e a gondozása az itteni éghajlati viszonyok között?
A Magyar Mezőgazdaság írt cikket a banánhoz kapcsolódó információkról, ezt az anyagot szemléztük. A banán (Musa spp.) természetes élőhelye Délkelet-Ázsiában található, különösen Indonézia szigetei, a Fülöp-szigetek, Malajzia és Új-Guinea térségében jellemző. Leginkább a meleg, trópusi klímán növekszik, ahol az éves átlaghőmérséklet 20-30 °C között van. Nedvességkedvelő növény, évente legalább 1000-2000 mm csapadékot igényel.
A trópusi esőerdők magas csapadékmennyisége ideális a számára. Emellett magas páratartalom (60-90%) szükséges a megfelelő növekedéséhez. A jó vízelvezető, tápanyagban gazdag, humuszos talajok ideálisak a banán számára. A talaj pH-értéke 5,5 és 7,5 között a legmegfelelőbb - írta a cikk.
Hirdetés
A banánt ma már számos trópusi és szubtrópusi régióban termesztik világszerte Délkelet-Ázsián kívül is. Közép- és Dél-Amerika térségében Ecuador, Kolumbia, Costa Rica és Brazília jelentős banántermelők; Afrikában Uganda, Tanzánia és Kamerun is fontos termesztési központok. Ázsiában pedig India, a Fülöp-szigetek és Thaiföld szintén jelentős banántermelő.
Ugyan Európa éghajlata általában nem kedvez a banántermesztésnek, néhány régióban mégis sikeresen termesztik. Ezek a területek különleges, meleg, párás mikroklímával rendelkeznek, amely lehetővé teszi a banán termesztését. Ilyen régiók a Kanári-szigetek, Madeira és az Azori-szigetek, Kréta vagy Szicília.
A banán ugyanakkor dísznövényként egyre több kertben megtalálható Magyarországon is, főleg az ország déli részein.
Banánkert Siófokon
A cikk szerzője felfedezett egy pálma- és banánkertet a Somogy vármegyei Siófokon, ami egy magángyűjtemény. A tulajdonost, Magyar Bálintot arról kérdezte, honnan indult a banánkert ötlete és milyen fajtái vannak?
Eleinte hobbiként indult – mondta a dísznövénykertész végzettséggel rendelkező kerttulajdonos. Több mint ezer fajta banán létezik világszerte, de Siófokon, a banánkertben is megtalálható közülük 30, amelyek nagy része télálló, törpe fajta.
Bálint arról is beszélt, hogy vannak ehető és díszbanánok, vannak fagytűrők, és van olyan, amit teleltetni kell, továbbá vannak nagyobb méretűek és törpebanánok. A színük is lehet változatos: a kert dísze a kék banán, melynek éretlen állapotban kék színű a héja, de van piros termőbanán is.
Hogyan érik be a termés?
A kertész szakember szerint ez attól függ, hogy mikor kezd el virágozni. Amennyiben tél végén, vagy tavasszal hoz virágot, beérik még a tél beállta előtt, mert a virágból 6 hónap alatt lesz termés.
Ezek a banánok teljesen más ízűek, mint amit itthon a boltokban árulnak – mesélte Bálint. Sokkal édesebbek, krémesebbek, viszont vékony héjúak, nem szállíthatók, ezért jó, ha helyben, saját kertben meg tudjuk termelni. Ezt fogyasztják Thaiföldön is, ahonnan a legfinomabb termésű fajtákat szerzem be. A vastag héjú, hosszan eltartható fajtákat pedig küldik Európába, az áruházláncokon keresztül - mondta a kertész.
Mi kell a saját banánfához?
A siófoki szakember szerint otthonra fagytűrő, törpe fajtát válasszunk, amit konténerbe ültetünk, hogy télen teleltetni tudjuk a télikertben vagy a házban. Akkor kell bevinni, amikor a hőmérséklet 10 °C alá süllyed. Ilyen javasolt fajták például a Kanári-szigeteki bőtermő, a piros termőbanán, vagy a kék banán.
Jó vízelvezető, laza, tápanyagban gazdag, 5,5-7,5 közötti pH-jú talaj szükséges a sikerhez. A növény tápanyagigénye magas, folyamatosan trágyázni kell. Hetente egy marék szárított marhatrágyát szórjunk a tövére - javasolta.
Nagyfogyasztó, folyamatos és egyenletes vízellátást igényel. Naponta kell öntözni, akár öntözőrendszer kiépítésével, hogy biztosítani tudjuk a megfelelő páratartalmat és a talaj nedvességtartalmát.
A régi, elhalt leveleket rendszeresen el kell távolítani, hogy elősegítsük az új hajtások növekedését és a növény egészségét.
Van-e jövője a banántermesztésnek Magyarországon?
A jelenlegi környezeti és gazdasági feltételek mellett a banántermesztés Magyarországon kihívásokkal teli. Azonban bizonyos feltételek mellett mégis van jövője ennek a kultúrának. Az új generációs üvegházak és fóliasátrak lehetővé tennék a trópusi növények termesztését olyan környezetben, amely szabályozható és optimalizálható - közölte.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 156 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés