Hirdetés
Mire jó a helyspecifikus előrejelzés? A nem ellenőrizhető kockázatok mintegy 70%-a az időjárásnak tulajdonítható
Az időjárás-előrejelzés és a munkaszervezési eszközök nem számítanak újdonságnak a mezőgazdaságban, de sok gazdálkodó előnyként tekint rájuk.
A mezőgazdaságban mindig is a szent grál volt a pontos, helyspecifikus időjárás-előrejelzés és a munkaszervezési eszközök megléte számos mezőgazdasági üzemen belüli alkalmazáshoz.
A szántóföldön lévő időjárási IoT-eszközök adatokat szolgáltatnak az előrejelzés kalibrálásához a tényleges szántóföldi körülmények alapján, és egy bizonyos idő alatt megtanulják a szántóföldi helyszín éghajlatát (mesterséges intelligencia alapú rendszermegközelítés révén).
Hirdetés
Ezt tovább fokozza a több előrejelzési modellel történő megközelítés, amelyet óránként ellenőriznek és frissítenek, és amely csökkenti az előrejelzési torzításokat. E technikák alkalmazásával több változóra vonatkozóan részletes, óránkénti helyszíni szintű előrejelzés érhető el. Például hőmérséklet, szélsebesség/szélirány és széllökések, csapadék mennyisége és valószínűsége, harmatpont, relatív páratartalom, levélnedvesség, felhőzet és napsugárzás.
Helyspecifikusan szolgálja a gazdálkodót a technológia
A részletes adatok ezután beépülnek a következő munkaszervezési eszközökbe: növénytáplálás, a szántóföld megközelíthetősége, talajművelési képesség, vetési ablak, növényvédelem (permetezés) és betakarítási ablak.
A több előrejelzésből álló modell előnyei
A helyspecifikus időjárás-állomások, az időjárás-előrejelzés és a munkatervezési eszközök használata számos előnnyel jár:
A gazdálkodó megismerheti a földjei előre jelzett időjárását, óránként frissítve.
Nyomon követheti a csapadék valószínűségét, mennyiségét és típusát, a szélsebességet/-ellenállást és irányát, a hőmérsékletet és harmatpontot, valamint számos más változót.
Tisztában van vele, hogy mikor kell permetezni az előrejelzett csapadékmennyiség és időzítés, a szélsebesség és -irány, valamint a lehetséges lemosódási időszakok alapján, vagy műtrágyát adagolni a gyökérzóna további talajnedvessége alapján.
Pénzügyi előnyök
Az időjárási kockázatok hatása bármely mezőgazdasági rendszerre jelentős. A szélsőséges időjárási események akár 50%-kal is csökkenthetik a terméshozamot a normál termesztési körülmények közötti átlagos terméshozamhoz képest. Az időjárás az év során a mezőgazdasági termelőkre háruló, nem ellenőrizhető kockázatok mintegy 70%-át teszi ki.
A talajhőmérséklet/nedvesség és az előrejelzett csapadékesemények alapján a jövőbeli vetési időpontok és feltételek ismerete kulcsfontosságú. A megfelelő vetési hőmérséklet a kelés és a csírázás szempontjából kritikus a jó állományfejlődés szempontjából.
A szántóföldek megmunkálhatóságát a bejárás és a talajművelés szempontjából az előrejelzett csapadék valószínűsége és mennyisége, valamint a korábbi csapadékmennyiségek határozzák meg.
A talaj termékenységét és a kijuttatás időpontját a talaj hőmérséklete/nedvessége, valamint a csapadék valószínűsége és mennyisége határozza meg. Jól ismert, hogy minden további 25 mm talajnedvesség ennyi kilogramm terméshozamot jelent bármely növény esetében. Ha nem ismerjük a gyökérzóna talajnedvességét, az terméskiesést eredményezhet.
Mit jelent mindez? A kártevők és betegségek elleni védekezés vagy permetezés nagymértékben függ a valós idejű és az előrejelzett időjárási viszonyoktól. A szél, a hőmérséklet, a páratartalom és a csapadék alapján a permetezési időablakok ismerete kritikus fontosságú a termék hatékonysága szempontjából. Ez jelentős különbséget jelenthet a terméshozamban.
Egy termelő hangja
„Körülbelül 4000 kanadai dollárt (kb. egymillió forintot – a Magro.hu megjegyzése) költöttünk az iMetos IoT időjárási megoldásra és a helyspecifikus előrejelzésre, és pénzt kerestünk a vetési műveletek jobb időzítésével, a munkaerő tervezésével, a talaj tápanyagainak jobb megértésével a gyökérzóna talajnedvességén keresztül, valamint azzal, hogy mikor a legjobbak a permetezési feltételek a kártevők és betegségek elleni védekezés és a hatékonyság érdekében.
A rendkívül változékony időjárási viszonyok (éghajlatváltozás) hatása is arra kényszerít bennünket, hogy proaktívabbak legyünk a gazdálkodási tervben. A számos rendelkezésre álló eszköz alapján a befektetésünk megtérülése mindig 10:1-nél magasabb.”
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Dr Green Prime magtrágya – egy valódi újító megoldás a tápanyag-utánpótlásban
A Dr Green Prime a vetőmag felületére a csávázással egy menetben vagy akár külön is felhordható tápanyagforrás, mely a csírázó növény számára azonnali erőt biztosít, hogy egységes, vitális állományt érjünk el, mely mind a környezeti, mind a peszticid stresszhatásoknak jobban ellenálló növényt eredményez.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 41 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés