Hosszú időn át kihaltnak hitték, ma viszont robbanásszerűen nő a populációja. Medve nyomait kutatták, de végül egy másik ragadozóra bukkantak: Magyarországon élhet Európa legnagyobb aranysakál-állománya. Bár az állat rejtőzködő életmódot folytat, jelenléte kockázatokat is rejt az ember számára.

Az aranysakált – más néven toportyánt vagy nádi farkast – a nyolcvanas évek végén gyakorlatilag kipusztult fajnak tartották. Az utolsó igazolt példányt 1942-ben lőtték ki, ám az 1990-es évektől kezdve fokozatosan visszatért Magyarországra. A Dráva mentén megjelenő populáció gyors ütemben növekedett, és idővel az ország más térségeiben is elterjedt.

Elszaporodott az aranysakál – már az ország 86 százalékán előfordul (Forrás: boon.hu)

Szinte az egész országot meghódította

A közelmúlt egyik nagy port kavaró – végül tévesnek bizonyult – medvetámadási híre kapcsán Filó Gábor, a Hangonyi Zöldmező Vadásztársaság elnöke hívta fel a figyelmet arra, hogy medvék ugyan nincsenek, de aranysakállal már többször találkoztak a vadászok.

A faj jelenleg az ország területének 86 százalékán előfordul, és egyedeinek száma rohamosan növekszik. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatásai szerint az aranysakálok populációja évente akár 40 százalékkal is bővülhet – ami rendkívül gyors növekedésnek számít.

Bár az utóbbi években a terjeszkedés üteme némileg lassult, a szakemberek úgy vélik, hogy a populáció hamarosan eléri a stabil szintet, vagyis a növekedés mérséklődik. Az első visszatelepüléstől számítva mindössze két-három évtizedre volt szükség ahhoz, hogy az aranysakál az ország egyik leggyakoribb ragadozójává váljon.

Miért érzi ilyen jól magát Magyarországon?

Az aranysakál sikeres visszatelepülésének több oka is van. A mezőgazdasági területek, a nem megfelelő hulladékgazdálkodás és az enyhébb telek mind kedveznek számára, hiszen ezek bőséges táplálékforrást biztosítanak. Emellett a kisemlősök és nagyvadak állománya is megnövekedett, ami további zsákmányt jelent a ragadozónak.

Annak ellenére, hogy a vadászok évente több mint 12 000 egyedet ejtenek el, a kutatások szerint az országban akár 60 000 aranysakál is élhet. A populáció nagysága és gyors terjedése miatt a fajra egyre nagyobb figyelmet fordítanak a természetvédők és a vadgazdálkodással foglalkozó szakemberek is.

(Forrás: boon.hu)

Megosztás

További híreink

A 6 legjobb hely a muskátlik beltéri nevelésére

2025.03.23.

Bár a muskátlik elsősorban szabadtéri növények, ideális körülmények között beltéren is remekül fejlődhetnek. Összeállításunk szerint a következők a legjobb helyek a muskátlik nevelésére a lakásban.

Csökkentenék a termékkárokat – „népszámlálást” tartanak a majmoknál, páváknál és óriásmókusoknál

2025.03.23.

Srí Lanka vadállatszámlálást indított a majmok, pávák és óriásmókusok populációjának felmérésére, hogy kezeljék a gazdálkodók által jelentett mezőgazdasági veszteségeket.

Önvezető traktort építene a hagyományosból? Adunk hozzá egy kis segítséget

2025.03.23.

Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm mezőgazdaság úttörője osztja meg nézeteit az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban. Mivel az elsők között üzemeltetett autonóm traktorflottát, Rupp egyedi betekintést nyújt abba, hogy egy szabványos autonóm traktor miért lehet gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált mezőgazdasági robot.

Centi-pontos térképezés drónnal: új megoldás a precíziós mezőgazdaságban

2025.03.23.

A cseh agtech startup, a Skymaps, fejlett drónalapú térképezési megoldást indított el CultiWise platformján keresztül, alternatívát kínálva a gazdálkodóknak a hagyományos műholdképekkel szemben.

A baromfiipar jövője: egy brit farm átírja a szabályokat

2025.03.23.

Egy brit kutatási projekt az íróasztal melletti kutatásokat kis léptékű kísérletekkel kombinálja annak érdekében, hogy feltárja a kettős hasznosítású, legelőn nevelt baromfi fenntarthatóságát és gyakorlati megvalósíthatóságát. A shropshire-i Planton Farms úttörő projektbe kezdett, amely a brit farmok számára integrált vállalkozási lehetőség lehet.

Igyunk sok sört, ha nem akarjuk, hogy összeomoljon a világgazdaság!

2025.03.23.

A söripar 2023-ban 840 milliárd euróval járult hozzá a globális GDP-hez, 33 millió munkahelyet támogatva. A szektor jelentős multiplikátor hatással bír, segítve a helyi gazdaságokat és mezőgazdaságot is.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás