Hirdetés
Mini dzsungel a város közepén? Budapesten is terjednek a Miyawaki-erdők
Az elmúlt években számos minierdőt telepítettek világszerte a helyi ökoszisztémák újjáépítése, élőhelyek kialakítása és a mikroklíma javítása érdekében. Magyarországon a Főkert 2021 júniusában, a Tabánban hozta létre az első Miyawaki-erdőt, melyet később több helyszínen is követtek: Boráros tér, Andor utca, Zsigmond tér, Soroksár, Budafok, Lenhossék utca, Nehru-part és legutóbb Rákosmente is új minierdőt kapott.
Ezek a kis méretű, sűrűn ültetett, gyorsan növekvő erdők már akár három év alatt jelentős mikroklíma-javulást eredményeznek, és ideálisak lehetnek akár otthoni telepítésre is. Az ilyen erdők gyors növekedését az egymáshoz közeli ültetés biztosítja, amely serkenti a versengést, így a fák pár év alatt érik el azt a sűrűséget és magasságot, amely valódi erdőhatást biztosít.
A Miyawaki-módszer lényege, hogy kis, akár tíz négyzetméteres területre négyzetméterenként három, a helyi élővilágból kiválasztott fa- vagy cserjefajt ültetnek. A telepítés során az alapos talaj-előkészítés és a mulcsozás kiemelten fontos, amely segít a gyomok visszaszorításában és a talaj nedvességének megőrzésében. Az első évben rendszeres öntözés és gyomtalanítás szükséges, a második évtől pedig csak aszályos időszakban kell öntözni.
Ezek az erdők már az első évben biológiai egyensúlyt hoznak létre, vonzva madarakat, bogarakat, és más apró élőlényeket. Az így kialakuló, gazdag ökoszisztéma por- és zajszűrő képességével is támogatja a városi környezetet, valamint enyhíti a klímaváltozás hatásait.
A tapasztalatok szerint az ilyen minierdők húsz-harminc év alatt képesek elérni azt a fejlettséget, amelyet a természetes erdők hatvan-hetven év alatt. Európában még kevés tapasztalat áll rendelkezésre, de az előrejelzések szerint ezek az erdők akár hatvan évig is fenntarthatók.
(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 100 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés