A klímaváltozás kihívásaira reagálva az állattenyésztésnek új módszerekkel kell alkalmazkodnia, mivel a hagyományos legeltetési rendszerek már nem biztosítanak fenntarthatóságot a mai körülmények között, és akár károsak is lehetnek a természetes élőhelyekre. Az ezzel kapcsolatos tudatosság növelése érdekében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem bőszénfai Szarvasfarmja és a magyarországi Savory Központ szakemberei „Szemléletváltás a legeltetéses állattenyésztésben” címmel tartottak előadásokat a KÁN Egyetemi Napokon.

A szakértők rámutattak, hogy a takarónövények legeltetése nemcsak meghosszabbítja a legeltetési szezont, de segít a talaj megőrzésében is. A gyökérzetük stabilizálja a talajt, javítja a vízháztartást, és mérsékli az eróziós folyamatokat, különösen a nagy csapadék idején. Dr. Kovács Gergő Péter, a MATE Növénytermesztési-tudományok Intézetének igazgatóhelyettese szerint a növénytermesztés és az állattenyésztés szétválasztása a gazdaságokban hosszú távon negatívan hat a talajminőségre, ezért szükséges a két ágazat újbóli integrációja.

A takarónövények lelegeltetése meghosszabbítja a legeltetési időszakot, gyökérzetükkel jobban egyben tartják a talajok felső rétegét, felfogják a vizet, ezáltal mérséklik a hirtelen nagy mennyiségben lezúduló csapadék okozta iszaposodást. (Fotó: Pixabay)

A szerves trágya, mint alternatíva a műtrágyával szemben, jelentős szerepet játszhat a legelők megmentésében, hiszen a műtrágya káros hatásai a talajban jelen lévő víz kimosódásával erősödnek. A szerves trágya természetes módon segítheti a talaj tápanyagkörforgásának helyreállítását.

A holisztikus szemléletű legeltetés, melyet Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már széles körben alkalmaznak, a legelők regenerálására és a biodiverzitás fenntartására összpontosít. Lengyel Zoltán, a Savory Központ vezetője, kiemelte, hogy a legelők egészségi állapotát különböző biológiai jelek alapján mérik, például a növényfajok sokfélesége és a talaj egészsége alapján. Ezek figyelembevételével hozott döntések elősegítik az ökoszisztéma fenntarthatóságát, és hosszú távon az állatállomány egészségét is javítják.

A talajvédelem kulcsfontosságú tényezője a takarónövények alkalmazása, melyek megvédik a földet az időjárási szélsőségektől, és hosszabb távon segítik a talaj regenerálódását.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)  

Megosztás

További híreink

Korai emésztési kihívások borjaknál – a kezdő takarmány szerepe az elválasztás sikerében

2024.11.10.

Az elválasztáskor az éretlen gyomor-bélrendszer a fő oka a borjak kérődzésre való átállása során fellépő komplikációknak. Az újszülött borjak monogasztrikusan működnek, a nyelőcső a bendő megkerülésével a kolosztrumot, majd a tejet a bendő megkerülésével a hasnyálmirigybe irányítja.

Harc az afrikai sertéspestis ellen: drasztikus intézkedések a vaddisznó-populációban

2024.11.10.

Hazánk egyik legismertebb és legelterjedtebb vadfaja volt a vaddisznó, egészen az afrikai sertéspestis megjelenéséig. Rendkívüli alkalmazkodóképessége tette lehetővé országos jelenlétét, a vírus azonban teljesen átírta az addigi gyakorlatot, és a betegség megfékezése érdekében, diagnosztikai céllal jócskán le kellett apasztani a vaddisznó-populációt.

Szükség van-e még emberi munkaerőre a jövő mezőgazdaságában? A szelektív betakarítás dilemmája

2024.11.10.

A mezőgazdasági robotikában a legnagyobb munkaerő-megtakarítást a szelektív betakarítás automatizálásával lehet elérni. Ez jelenti azonban a legnagyobb technikai kihívást is.

A valóság és a sci-fi között: Mi áll az autonóm mezőgazdaság útjában?

2024.11.09.

Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm gazdálkodás egyik úttörője osztotta meg nézőpontját az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban a futurefarming.com olvasóival. Mint az elsők egyike, aki autonóm traktorokból álló flottát üzemeltetett, Rupp egyedülálló betekintést nyújt abba, hogy miért lehet egy szabványos autonóm traktor gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált szántóföldi robot. Feltárja az autonóm gazdálkodás valóságát, és azt, hogy mit jelenthet ez a mai gazdák számára.

Mérje meg a burgonyáját digitálisan: Az AVR osztályozó rendszere forradalmasítja a betakarítást

2024.11.09.

A belga gépgyártó AVR Machinery osztályozó mérőrendszert vezet be a Puma 4.0 önjáró burgonyabetakarító gépen. Egy kamerarendszer segítségével a burgonya azonosítható és mérhető, így a gazdák betekintést nyerhetnek a burgonya terméshozamába.

Nyílt napra várják a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán az érdeklődőket

2024.11.09.

Nyílt napot tart a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara Hódmezővásárhelyen.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 70 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás