Az idei rekord mértékű aszály után talán még inkább aktuális a téma, de a víztakarékosság a rezsi csökkentése kapcsán is vissza-vissza térő dilemma. A megoldás: gyűjtsük össze az esővizet, bármennyi is az, a földbe rejthető Leier vasbeton tartályban. Sok kicsi sokra mehet – itt is.

Ha sok a víz az a baj, ha kevés, akkor az! Az özönvízszerű eső hasonlóan káros lehet, mint a szárazság hatásai. A „túl sok és túl kevés” csapadék problémájának feloldására százszázalékos megoldást találni szinte lehetetlen, de manapság minden apró, és bármilyen, az erőforrás-megtakarítás irányába tett lépés fontos. Ezek között az adott pillanatban felesleges víz gyűjtésére alkalmas vasbetontartály alkalmazásában és a megfelelő vízelvezetésben is érdemes gondolkodni. A témában a Zöld Építés podcast csatornán, Sarkadi Péter, a Greenfo főszerkesztője kérdezte Major Tamást, a Leier Mélyépítés-Környezettechnika-Durisol üzletág üzletágvezetőjét. A beszélgetés során számos hasznos tanács kíséretében vették számba a lehetőségeket.

Gyűjtsük össze, bármennyi is legyen!

„Eddig valóban jellemzően a víz elvezetése miatt kaptuk a legtöbb megkeresést, de az elmúlt nyáron tapasztalt rekord méretű aszály következtében a vízmegtartás is egyre népszerűbb téma lett mind a lakossági felhasználók, mind pedig a vállalkozások körében. Valóban igaz, minden cseppet érdemes megmenteni!” – hangzott el a bevezetőben, majd a szakember a Leier kelléktárában fellelhető különböző megoldások értékelésével folytatja. Ilyenek a földbe süllyeszthető Leier vasbetontartály, és a hozzá szükséges, egy kézből megvásárolható kiegészítő eszközök, amelyek a kert, a gazdaság különféle igényeihez igazodva, különböző méretben is elérhetők. Ezzel ki-ki a maga igénye és lehetősége szerint gondoskodhat az esővíz összegyűjtéséről és későbbi újrahasznosításáról. „Legyen szó akár csak egy előkert locsolásáról, vagy a WC öblítéséről, az így összegyűjtött esővíz egyrészt ingyen van, másrészt pedig a felhasználása előnyös a vízgazdálkodás és a környezet szempontjából is.” - tette hozzá Major Tamás.” A rendszer teljesen zártan tud működni, így elkerülhető a víz szennyeződése, algásodása, illetve a telepítés mélysége miatt a víz hűvösen tartható, ami az eltarthatóságát tovább javítja.”

Azt is megtudhattuk, hogy a Leier több mint tíz éve azoknak is komplett megoldást is kínál, akik nem feltétlenül szakemberek a témában. Erre az esetre egy előre összeállított, telepítésre kész rendszert kínálnak - fedlappal, csatlakozó csonkkal –, amely az épület tetejéről lefutó csatornából érkező vizet vezeti tovább. Sőt, ha az épület elég nagy, akkor akár több tartály is elhelyezhető a telek különböző pontjain, így például egy nagyobb csarnokot több vasbetontartály elláthat.

És miért vasbetontartály? Mert a műanyag vagy a más anyagból készült társaival ellentétben ezek, a fizikai tulajdonságaiknak köszönhetően, jó minőségű, örökös darabok. Telepítésük akár terhelhető módon is megoldható, azaz a földbe süllyesztése után fölötte gépkocsival is lehet közlekedni, nem rongálódik, törik. Sőt, akár gépkocsibeálló alá is telepíthető, tehát a szemlélő számára láthatatlan módon szolgálja a célt.

A talajon összegyűjtött víz is alkalmas lehet úgynevezett szürkevízként történő felhasználásra. Ez esetben szükség van a víz előtisztítására, amelyet iszapülepítő műtárgy előtelepítésével és a felgyűlt hordalék rendszeres eltávolításával, mechanikai tisztítás után nyerünk. A gazdaság közlekedésre, gépkocsi tárolásra kialakított területein, ahol ez gyakran előforduló probléma, érdemes gyephézagos elemek használatával kiegészíteni a rendszert, hiszen ezek alkalmasak leginkább arra, hogy a csapadékvíz átengedésével a megfelelő mennyiségű csapadékvíz-tartalékot képezhessük.

És hogy mennyibe kerül a 2, 3, 4, 5, 6, 7 és 10 m3 víz tárolására alkalmas rendszer kiépítése?

„Erre a kérdésre mindig nehéz válaszolni, hiszen a körülmények nagyban befolyásolják a költségeket. Ugyanakkor elmondható, hogy egy-egy ilyen rendszer telepítésének összköltsége 500 ezer és 2 millió forint köré tehető.” – mondta el a szakember – nagyságtól és komplexitástól függ, ellenben az árba a telepítés, a tartály és kiegészítői, valamint a munkagéppel végzett feladatok költségét is beleérthetjük.”

LOL: nem csak a neve vidám!

A vízelvezetésre, vízgyűjtésre jelenleg még nincs szabvány, a tervezők „kezében” van a lehetőség, hogy megoldást kínáljanak rá egy-egy magán vagy üzleti célú beruházás esetében. Azonban van egy olyan szegmense a témának, ami már most is szabályozva van. Ez pedig az olajelválasztó berendezések használata. Az előírás szerint olajelválasztót kötelező telepíteni a 20-nál több férőhelyes parkolóval rendelkező épületekhez, mint például az üzemanyagtöltő állomásokhoz, autómosókhoz, mezőgazdasági gépállomásokhoz, vagy olyan ipari parkokhoz, üzemekhez, telephelyekhez, kereskedelmi vagy kiállítási területekhez, ahol a burkolt felületéről származó vizek olajjal szennyeződhetnek. Erre az esetre kínálja a Leier a LOL-t, azaz a Leier olajelválasztót. Ennek célja, hogy meggátolja az olajcseppek talajba történő bemosódását, és amelynek többféle változata is létezik. Tisztítóképességét az ún. szerves oldószer extrakt határértékkel határozzuk meg, ami megmutatja, mennyi lehet maximálisan a maradék olaj a rendszerből távozó folyadékban. A megfelelő tisztítóképességű berendezés használatával akár így is nyerhetünk szürkevizet másodlagos felhasználásra. Például, egy autómosó esetén nem is keveset!

„Telephelyek, üzemek esetében egyre több helyen találkozhatunk olyan megoldással, hogy a tűzivíztároló mellett kialakítanak egy esővízgyűjtőt is, és tartály helyett már közvetlenül innen nyerik a vizet a WC öblítéséhez. Néhány kreatív ötlettel nem csak a környezetet védhetjük, de költséget is megtakaríthatunk”

További környezettechnikai termékeket a Leier kínálatából erre a linkre kattintva talál.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Zöldforradalom indul Budapesten: mindenki vadvirágos oázissá alakíthatja a kertjét

2025.04.28.

Még idén nyáron elérhetővé válik a sokak által várt Budapest-magkeverék, amely lehetőséget ad arra, hogy bárki természetközeli, vadvirágos méhlegelőt alakítson ki a kertjében vagy akár közterületeken.

Megroppant a magyar méhészet: hogyan lehet megállítani az állománypusztulást?

2025.04.28.

Súlyos veszteség érte a magyar méhészetet: a hazai méhcsaládok fele elpusztult a téli hónapok során, az áprilisi fagyok pedig az akácerdők kétharmadának virágzását is tönkretették.

Csak a káreseménytől számított 21 napig lehet kérelmezni az áprilisi vis maior fagykár kompenzációját

2025.04.28.

A 2025. április elején bekövetkezett tavaszi fagykárt vis maior eseménynek ismeri el az ország teljes területére az Agrárminisztérium.

Partner

A nagy BactoFil®-sztori

2025.04.28.

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?

Örökre velünk marad az árrésstop? Nagy Márton szerint ez a jövő

2025.04.28.

A Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentése szerint az egyszeri, 2024 nyarán bevezetett élelmiszer-árrésmaximum 2027 végéig biztosan életben marad, de akár állandó szabályzássá formálódhat.

Korlátozzák a készpénzhasználatot az EU-ban: mit lép erre a magyar kormány?

2025.04.28.

Az Európai Unió 2027-től egységes, legfeljebb 10 000 eurós készpénzkorlátot vezet be a vállalkozások és kereskedők közötti tranzakciókban, elsősorban a pénzmosás és a terrorizmus-funding visszaszorítása érdekében. Ugyanakkor a magyar kormány az Alaptörvény módosításával garantálta a készpénzfizetés jogát.

Partnerhírek
Partner

A nagy BactoFil®-sztori

2025.04.28.

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?

Partner

Maxentis gombaölő szer - tradíció és innováció az Adama-tól

2025.04.28.

2025-ben az ADAMA új gombaölő szerrel jelentkezett a piacon. Ez egyrészt tradicionális megoldást kínál, mivel két jólismert hatóanyagra épül. Másrészt innováció a javából, mivel ezeket, a saját kategóriájukban piacvezető hatóanyagokat ilyen összetételű gyári kombinációban még nem próbálhattuk ki.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás