Hirdetés
Milyen hatással lehet az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztüli leállítása a magyar mezőgazdaságra?
Az Oroszországból Ukrajnán keresztül Európába irányuló földgázszállítás január 1-jével teljesen leállt, miután az ukrán és az orosz fél nem hosszabbította meg az utolsó érvényes tranzitmegállapodást. Az orosz Gazprom teljesen megszüntette az ukrajnai vezetékek használatát, amelyen keresztül a Szovjetunió 1991-es felbomlása óta szállították a gázt Európába.
Az ukrán energiaügyi miniszter történelmi jelentőségű eseményként értékelte a tranzit leállítását, hangsúlyozva, hogy ezzel Oroszország piacokat veszít, anyagi károkat szenved, és csökken az európai befolyása. Ezt a folyamatot előre jelezte, hogy már december végén is alacsonyabb volumenben szállított gázt a Gazprom Ukrajnán keresztül.
![gázvezeték_pipeline gázvezeték_pipeline](/public/agronews/an_article_inner/17528/6e7d3f27cad28ff86d9965d78dae26a4_1.jpeg)
A tranzit megszűnése különösen jelentős a régió számára, hiszen az elmúlt évtizedekben a balti államok, Lengyelország, Csehország és részben Szlovákia sikeresen függetlenedtek az orosz gáztól. Magyarország viszont az orosz gáztól való függőség fenntartása mellett döntött, részben az olcsóság, részben a gazdasági stabilitás érveire hivatkozva. Azonban a Gazprom által szállított orosz gáz a magyar gazdaság számára az elmúlt években drágábbá vált, mint az alternatív források. Ennek ellenére Magyarország továbbra is jelentős mértékben a Török Áramlat vezetéken keresztül érkező orosz gázra támaszkodik, amely jelenleg is zavartalanul működik.
Hirdetés
A tranzit leállítása ugyan közvetlenül nem érinti Magyarország energiaellátását, de az európai gázpiacot érintő áremelkedések és geopolitikai bizonytalanságok közvetetten hatással lehetnek az ország gazdasági helyzetére, különösen az energiaigényes ágazatokban, mint például a mezőgazdaság.
Hatások a magyar mezőgazdaságra:
A mezőgazdaság energiaigényes ágazat, különösen a fűtött növényházak, az állattartás és a mezőgazdasági gépek üzemeltetése szempontjából. Az energiaárak emelkedése növeli a termelési költségeket, ami csökkentheti a gazdák jövedelmezőségét és versenyképességét. Emellett a műtrágyagyártás is jelentős földgázfelhasználó; az árak növekedése drágíthatja a műtrágyákat, tovább növelve a termelési költségeket.
Ezen problémák megoldására az energiahatékonyság növelése, a források diverzifikálása és a megfelelő kormányzati támogatás a stabilitás fenntartása érdekében lehet a megnyugtató megoldás.
Baranyai Zoltán
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025.01.16.2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
2025.01.13.A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés