A sáfrány évezredek óta előszeretettel használt ételízesítő. A porított vagy szálas őrlemény a világ legdrágább fűszerének számít. De vajon miért ennyire magas az ára?

A sáfrány bibéjéből nyert vörösesbarna, jellegzetes illatú fűszer az ókor óta ismert ízesítőanyag, mely számtalan étel (paella, indiai curry, bouillabaisse) készítéséhez elengedhetetlen hozzávaló. A sáfrányfűszer nem éppen olcsó: félkilónyi mennyiségért majdnem másfél millió forintnak megfelelő összeget kérnek el a piacon.


Egy hektárnyi virágmezőről alig kétkilónyi fűszert tudunk kinyerni (Fotó: Pixabay, ulleo)

A sáfrány termesztése és feldolgozása erősen élőmunkaigényes tevékenység. A világon megtermelt sáfrány kilencven százaléka Iránból származik, ahol az olcsó munkaerő miatt más országokhoz képest nagyobb mennyiségben tudják a fűszert előállítani. Emellett többek közt Marokkóban, Spanyolországban, Olaszországban, Hollandiában, Afganisztánban, Indiában, sőt még az Egyesült Államokban is termesztik a növényt. A virágokat kézzel kell leszedni, leválasztani, majd lassan kiszárítani a vékony bibeszálakat. Gépi feldolgozás a virágok törékeny természete miatt nem alkalmazható.

A sáfrány mindemellett igen alacsony hozamú, vagyis egy hektárnyi virágmezőről alig kétkilónyi fűszert tudunk kinyerni. A munkásoknak mintegy 170 ezer virágot kell kézzel leszedniük ahhoz, hogy fél kiló fűszerre elegendő bibe összegyűljön. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a növény összesen hat hétig, általában a szeptember végétől december elejéig terjedő időszakban virágzik. Sőt, még az sem mintegy, a nap melyik szakában szüreteljük le, hiszen a levegő páratartalma, illetve a túlzott napfény károsíthatja a kinyert fűszer minőségét. Ezért általában a kora reggeli órákban szedik le a virágokat.

Rendkívül magas ára ellenére a sáfrányt ősidők óta előszeretettel használják a világ számtalan pontján ételek készítésénél. A fűszer három fő kémiai összetevője a picrocrocin, a crocin, illetve a safranal, melyek a sáfrány ízéért, zamatáért és színéért felelősek. Nagy mennyiségben a sáfrány boldogságérzetet kivált narkotikum is lehet, emellett pedig – legalábbis egyes kutatások tanúsága szerint – az Alzheimer-kór, a depresszió és a premenstruációs szindróma tüneteit is enyhítheti. Meglepően sokat tud tehát ez a kis fűszernövény.

Forrás: Dívány.hu

Megosztás

További híreink

Pusztuló fenyvesek Magyarországon – de a természet meglepő választ adott

2025.03.22.

A fenyveseket hazánkban sok helyen érinti negatívan a klímaváltozás. A jellemzően a múlt század első felének nagy országfásítása keretében telepített idegenhonos fenyvesek, amelyek sok helyen voltak a kopárfásítások megfelelő eszközei, mára leromlottak, károsítók támadják őket, egyedeik csúcsszáradás jeleit mutatják, máshol teljesen elpusztultak.

Évek óta nem látott, ritka faj bukkant fel a Vértesben, igazolva a hely kiemelkedő természeti értékét

2025.03.22.

Ezt a különleges lepkefajt Magyarországon, a mai Budapest területén fedezték fel először, és sokáig úgy hitték, hogy kizárólag itt fordul elő. Közel egy évtized után most ismét sikerült megtalálni a Vértesben a fokozottan védett Anker-araszolót, vagy régebbi nevén magyar téliaraszolót.

Több mázsa hal pusztult el a Balatonban – azonosították a felelőseket

2025.03.22.

Jelentős süllőpusztulás történt több balatoni kikötőben az elmúlt hetekben. A szakértők szerint a kárókatonák csoportos vadászata által kiváltott oxigénhiány okozhatta a halak tömeges elhullását, amelynek során összesen több mázsa hal pusztult el – derült ki a Balatoni Halgazdálkodás videójából.

Mit illik tudni a mák növényvédelme terén: hogyan óvjuk meg ültetvényeinket a betegségektől és kártevőktől?

2025.03.22.

A mák (Papaver somniferum) termesztése során számos betegség és kártevő veszélyezteti a növény egészségét és a termés mennyiségét. A hatékony növényvédelem érdekében elengedhetetlen a legfontosabb kórokozók és kártevők ismerete, valamint a megfelelő védekezési stratégiák alkalmazása.​

Összesen 50 milliárd forintért lehet pályázni a terménytárolók, tisztítók és vetőmagüzemek fejlesztéséhez

2025.03.22.

Megjelentek a terménytárolók, terménytisztítók és a vetőmagüzemek fejlesztésére irányuló pályázati felhívások a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv keretében.

Megnyerte Az "Év Honlapja" díj Agrár kategóriáját a KITE Zrt.

2025.03.22.

„Az Év Honlapja” pályázat a digitális marketing legkiemelkedőbb versenyzőit díjazta, az agrár kategóriában a KITE Zrt. PGR honlapja nyert.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás