Hirdetés
Mi az az esőkert – és miért fontos?
Az esőkertek fogalmát gyakran félreértelmezik, és sok tévhit kering arról, hogy mi is az, és miért is kellene egy ilyen kert. Talán ismeretes, hogy az esőkertek fontosak a környezetvédelem szempontjából, vagy az, hogy ezek olyan kertek, amelyek az udvar esővízben gazdag területeire valók.
Igaz, hogy az esőkertek környezetbarátok, de ennél sokkal több van ebben a nagyszerű kerti projektben, ami miatt egyre többen szeretnének egy ilyet a saját kertjébe.
Mi az esőkert?
Az esőkert egy tájképileg kialakított, őshonos növényekkel beültetett sekély mélyedés, amely felfogja, ideiglenesen visszatartja és visszaszűri a csapadékvizet a talajba, megakadályozva, hogy az elfolyjon, és végül a közeli patakokba, folyókba és tavakba jusson.
Hirdetés
Az esőkert lényegében egy olyan kert, amely összegyűjti az esővizet, korlátozott ideig visszatartja, majd megszűri, mielőtt lassan visszaengedné a talajba. A kert összegyűjti az esővizet az olyan vízhatlan felületekről, mint a tetők, járdák, felhajtók, teraszok, parkolók vagy vizes udvarok, és lehetővé teszi, hogy a víz lassan visszaszivárogjon a talajba, megakadályozva, hogy a lefolyó víz a helyi vízfolyásokba kerüljön.
Az esőkertek telepítése közösségeinkben elengedhetetlen a vízfolyások egészségéhez. Ahogy a zöldterületeink túlfejlődnek, az esőkertek létfontosságúvá válnak. Óriási szerepet játszanak abban, hogy megvédjék vízfolyásainkat a lefolyó vízben lévő, nem pontszerű szennyező anyagoktól.
Mik azok a nem pontszerű szennyezőanyagok?
A nem pontszerű szennyezőanyagok (NPS) olyan szennyező anyagok, amelyeket a talaj felett vagy alatt lefolyó víz (esővíz, olvadó hó) felszed, és a vízfolyásokba juttat. A nem szennyező anyagok közé tartozik például a motorolaj, a benzin, a műtrágya, a vegyi anyag, a gyomirtó, a növényvédő szerek és háziállatok hulladéka.
Az esőkert jellemzői
Az esőkert egyéni mód a környezettudatos gazdálkodás gyakorlására. Ezek a speciális kertek olyan jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek megkülönböztetik őket a tipikus virágágyásoktól. Az esőkert elsődleges célja a lefolyás csökkentése, ezért olyan helyen kell elhelyezni, amely lehetővé teszi a kert számára a víz összegyűjtését.
Az esőkertbe csak őshonos növényeket (cserjéket, évelőket és egynyáriakat) ajánlott választani. Az őshonos növények a talajok stabilizálásával szabályozhatják az eróziót, és növelhetik a víz feltöltődési sebességét, valamint a lefolyásban lévő szennyeződéseket is megszűrhetik, mielőtt azok a talajvízbe kerülnének.
Az őshonos növények használatának fontosságát jól mutatja a nagy kékfű (Andropogon gerardii) és a Kentucky bluegrass (Poa pratensis) gyökerei közötti összehasonlítás. A kék nagyszárú gyökerek akár 12 láb (egy láb 34,8 centiméter) mélyre is nőhetnek, míg a Kentucky bluegrass gyökerei egy-két láb mélyre nőnek, ami sokkal kevesebb vízszűrést tesz lehetővé.
Az esőkert telepítésekor nem tavacskát hoz létre; ideális esetben a kertnek a vihart követő 24 órán belül le kell ürülnie.
Hogyan működik az esőkert?
Az esőkertek működésének elve nagyon egyszerű. Mindenki látta már, hogy a víz lefelé folyik a lejtőn, és látta már, hogy a pázsiton lévő tócsa lassan eltűnik. Az esőkert csatornát hoz létre egy mesterséges mélyedésbe, vagy mesterséges mélyedésként szolgál, ahol a víz összegyűlik, és lassan a talajba jut.
A víz felszívódásának sebességét az esőkertbe jutó lefolyás mennyiségének becslésével szabályozzák. A lefolyás mennyisége határozza meg a mélyedés mélységét és az esőkert méretét. A felszívódást segíti a mély gyökérzettel rendelkező őshonos növények hozzáadása vagy a talaj javítása, ha az nem ideális.
A munka megkezdése előtt ajánlott elvégezni egy egyszerű vízszivárgási tesztet a talaj vízelvezetési sebességének meghatározásához.
Vízfelszívódási teszt – tipp
Hogyan végezzen vízfelszívódási tesztet?
Az esőkert helyén ásson egy 12 hüvelyk mély és 6 hüvelyk (egy hüvelyk 2,54 centiméter) széles gödröt.
Töltse meg a lyukat vízzel, majd hagyja állni, amíg a lyuk ki nem ürül.
Töltse újra a lyukat úgy, hogy a víz egy hüvelyknyire legyen a tetejétől. Nyomjon egy ceruzát a lyuk oldalába, hogy megmutassa a kiindulási vízszintet. Jegyezze fel az időt, és egy vonalzóval mérje meg, milyen mély a víz.
Legalább négy órán keresztül óránként mérje meg a víz mélységét a vonalzóval.
Számítsa ki, hány centiméter víz folyt le óránként.
Költségvetés
Számítson arra, hogy négyzetlábanként (0,09290304 négyzetméterenként) körülbelül öt dollárt kell költenie a projektre. A költségvetés nagy részét a növényi anyagokra fogja költeni. Vásároljon a helyi, őshonos növényekre szakosodott faiskolákban, vagy termesszen saját magokból, hogy pénzt takarítson meg. Keresse a helyi növényvásárokat, ahol őshonos növényeket kínálnak eladásra; sok tanácsadó szolgálat tart tavaszi növényvásárokat, ahol az esőkertek számára tökéletes növényeket kínálnak. Ha saját maga telepíti az esőkertet, sok pénzt takaríthat meg ahhoz képest, hogy fizet valakinek, aki telepíti.
A helyszín kiválasztása
Az esőkert tervezésénél a legfontosabb szempont a helyszín kiválasztása. Ha az esőkertet olyan helyre helyezzük, ahol kevés vagy egyáltalán nincs víz, vagy túl sok víz éri, az meghiúsítja a kert célját. Két vízhatlan felület, például egy tető, egy pázsit és egy utca között érdemes helyet választani. Vizsgálja meg, hogy az esővíz hol folyik le a tetőről a lefolyókon keresztül, figyelje meg, hogyan folyik a gyepre, és nézze meg, hogy a lefolyó víz hol jut az utcára.
Növényválasztás és elhelyezés
A kert megtervezéséhez és elrendezéséhez határozza meg a kert mélységét és méretét, becsülje meg a lefolyó víz mennyiségét, és használja a fent említett talajszivárgási tesztet. A növények elhelyezésének lehetővé kell tennie a vízfelvételt és a növények optimális egészségét.
A kert legvégén a növényeknek el kell viselniük a száraz körülményeket. A lejtő mentén telepített növényeknek olykor száraz vagy nedves körülmények között is jól kell boldogulniuk. Az esőkert legmélyebb részébe, az úgynevezett aljzatba olyan növényeket helyezzen, amelyek hosszabb ideig bírják a nedves talajt.
Mielőtt elkezdene ásni, hívja fel a közműszolgáltatókat, hogy biztonságosan azonosíthassa a föld alatti közművezetékeket. Jelölje be a tervezett kerti helyszín területét madzaggal vagy festékszóróval, mielőtt a közművek munkásai megérkeznek.
(Forrás: thespruce.com)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!
Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés