Fontos a jó metszőolló. Sajnos a pár ezer forintosak inkább csak játékszerek. Sok sérülést okoznak a fának, nem tudunk egyenletes metszőfelületet képezni velük. Ilyenkor töményen rá kell folyatni egy fertőtlenítő anyagot, majd papírzsebkendővel át kell törölni. Ha átkerülnének is növényi szövetek a másik fáról, ez az anyag annyira tömény, hogy azonnal szétroncsolja, így nem vihető át semmiféle betegség.

Hivatalosan jó lenne mindegyik fa metszése előtt fertőtleníteni. Ezt kevesen tudják, pedig fontos. A másik a fagél. Ennek felkenésére egy jégkrémpálcikát ajánlott használni, mert az ecsetet nehéz kimosni. A pálcikát jól meg lehet fogni, a lapátszerű végével lehet kezelni a fát.

Ha nagyon zárt a korona belseje, akkor a kisebb ágak az árnyék, a fényhiány miatt le is szoktak száradni. A végén vannak a hajtórügyek, a kicsit kövérebbek pedig a termőügyek (Fotó: Pixabay)

Kerman és Peters, a termő és a porzó ős

Az egész amerikai pisztáciaipar egyetlen magból származik, a Kermanból. Ennek van egy speciális porzója, a Peters. Természetesen sok pisztáciafajta létezik a világon, de ez a legismertebb, mert amikor a boltban eszünk pisztáciát, akkor nagy valószínűséggel ezt esszük. Hogyha szokatlanul nagy szemű a pisztácia, akkor viszont az Golden Hill vagy Lost Hill lehet. A pisztáciánál két célt szolgál a metszés. Az egyik, hogy szellős koronát kell kialakítani a betegségek elkerülése végett. Ugyanis egy zárt, árnyékos, párás mikroklímájú lombozatban a gombabetegségek is jobban megmaradnak. Ajánlott tehát egy katlankoronát kialakítani. Az a lényeg, hogy a törzs fölött három erős ág legyen. Teljesen lent ággyűrűre kell metszeni, mert hogyha csonkokat hagyunk, akkor azokat nem tudja benőni a fa.

Ha nagyon zárt a korona belseje, akkor a kisebb ágak az árnyék, a fényhiány miatt le is szoktak száradni. A végén vannak a hajtórügyek, a kicsit kövérebbek pedig a termőügyek. Ha a kis dárdákon szépen lett is volna termés, fel kell áldozni a fa egészsége érdekében. Ezeket le kell vágni, majd pedig fagéllel kell kezelni.

Fehér fatörzsek

Szokás fehérre meszelni a fa törzsét. Ez azért van, hogy ha jó időben nappal megsüti az erős napsütés a fa törzsét, az éjszakai fagy alatt, a hőingadozás miatt a fa kérge esetleg nem tudja lekövetni ezt a változást. Viszont ha meg van meszelve, akkor az visszaveri a napfényt, nem tud annyira felmelegedni a fa törzse. Ezt elérhetjük úgy is, hogy fehér fatörzsvédőt rakunk rá, az is megvédi a túlzott felmelegedés ellen. Alapvetően, mint más gyümölcsfáknál is, itt is el lehet mondani azt, hogy ami nagyon befelé nő, és keresztezi a másikat vagy párhuzamos, az nem jó.

Akár 4-500 évig is él egy pisztáciafa  

Nemcsak a felületét, hanem a környezetét, a tetejét és oldalát is meg kell kezelni. Sokáig, akár 4-500 évig is él egy pisztáciafa. Nyilván akkor már lehet nem olyan jó a termőképessége. A termőképessége csúcsán a szakember szerint olyan 15-100 éves koráig van. Tehát hosszú időre lehet vele tervezni, hogyha nem kap el semmilyen betegséget természetesen. Egy 3-4 éves fánál az a lényeg, hogy három vagy maximum négy vázágat alakítsunk ki. Elsőre azt gondolnánk, hogy akkor szép a fa, hogyha egy pontból jönnek ezek ki, de nem. Egy nagyon pici eltolással kell, hogy legyenek, mert hogyha egy pontból jönnek a vázágak, akkor ott a termés súlya és az ágak súlya alatt egy helyre koncentrálódik az erőhatás, és könnyen lehasadhatnak az ágak.

Apikális, tehát csúcsdominanciája van, nagyon erős csúcsdominanciája van a pisztáciának, vagyis vékony, egyenes, kifelé menő vesszőket szeret nevelni, viszont azokat mindig vissza kell kurtítani, hogy ne hosszú vesszők legyenek, hanem rövidebbek, azok jobban berakódnak termőrügyekkel.

Porzó és termő szinkronban

A porzónak és a termőnek szinkronban kell lennie. Ezért fontos, hogy megfelelő fajtákat társítsunk egymáshoz. A Kermannak a Peters a porzópárja. Azért, mert egy időben virágoznak. A porzófáról annyit el lehet mondani, hogy mivel ez nem terem, kevésbé érzékeny a gombabetegségekre. A másik, ha sokat terem, akkor az eléggé legyengíti az immunrendszerét.

Az alvó rügyekből vagy rejtett ügyekből mindenképpen elő fognak törni ágak, és abból hármat leválogatva meglesz a hármas, gyönyörű koronája.

Szüret szeptemberben

A szüret időpontja szeptemberben van. Eleinte élénksárga, rózsaszínes, majd pedig erős rózsaszínes lesz a külső burok. Aztán később a fán kinyílik a termés. Fajtafüggő, hogy melyik fajta mennyire nyílik ki. A magyar klímán jó tulajdonsága a Kerman fajtának, hogy nem annyira nyílik ki. Így nem tud annyira beleesni az eső, és a gomba sem tud belehatolni annyira könnyen a termésbe. Hogyha esőt mondanak, tehát egyhetes esőt, akkor előtte réztartalmú szerrel vagy felváltva felszívódó szerrel is érdemes gombaölő szerrel védekezni, mert akkor nemcsak a levél, hanem a termés is károsodhat. A pisztácia nem a hő, hanem alapvetően az érés hatására nyílik ki. Ez annyiban nem jó, hogy ha esik az eső, akkor a nyitott termésben a különböző gombák könnyebben be tudnak hatolni, tehát akkor is védekezni kell.

https://www.youtube.com/watch?v=rj3A6OuQ7MY&t=87s

Megosztás

További híreink

Csütörtök magasságában egy hurrikán hatásait Magyarországon is érezzük majd

2024.10.08.

Szerdán érheti el a Kirk nevű hurrikánból továbbfejlődött ciklon Franciaország partjait. A hidegfrontja ráadásul csütörtökről péntekre virradóra hazánkba is beköszönhet.

Gazdatüntetés volt Újvidéken, Szabadkán a rendőrség intézte el, hogy ne legyen újabb

2024.10.08.

A Szerbia magyarok által sűrűn lakott északi részén, a Vajdaságban található Újvidéken tüntettek szeptember végén az elégedetlen mezőgazdasági termelők

Jelentős eltérések az EU búzaterméseiben: Franciaország és Németország erős csökkenést mutat

2024.10.07.

Az USDA előrejelzése szerint a 2024/2025-ös globális búzatermés várhatóan 797 millió tonna lesz, míg a felhasználás 805 millió tonnára tehető. Az Európai Unióban a búzatermés 10%-kal csökkenhet idén az előző évhez képest, különösen Franciaország és Németország rossz eredménye miatt.

Roppant veszélyes, hogy a világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja

2024.10.07.

A világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja, így a klímaváltozás sebezhetővé teszi az élelmiszerellátást. A világon 12, Magyarországon 4 növényfajról van szó a termőterületeket tekintve. Az elmúlt száz évben használt növényfajták 75 százaléka kikerült a termesztésből.

Magyar kukoricaárak az egekben: 31%-os áremelkedés a tavalyi évhez képest

2024.10.07.

A 2024/2025-ös gazdasági évben a globális kukoricatermés várhatóan elmarad az előző évi szinttől, míg a kereslet enyhén növekedhet. Az Európai Unióban a meleg és száraz időjárás negatívan befolyásolta a terméshozamokat idén, különösen Délkelet-Európában és Közép-Európában.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás